Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Karaciğer Kaynaklı Cilt Lekeleri ve Tedavi Yöntemleri

Karaciğer hastalıkları ve yaşlanmaya bağlı karaciğer fonksiyonlarındaki yavaşla zaman içinde cilt üzerinde kahverengi lekelere neden olabilir. Bu lekelerden korunmak ve önlemek mümkündür.

Karaciğer Lekeleri Nedenleri 

Karaciğer Kaynaklı Cilt Lekeleri

Karaciğer, yaşla birlikte fonksiyonlarını kaybederek cildin pigment yapısında bozulmalara neden olur. Bu bozulmalar güneşin UV ışınları ile birleştiğinde cilt yüzeyinde oval şekilli kahverengi lekeler görülmeye başlar. Sigara ve alkol gibi faktörler, uzun süreli ilaç kullanımı, sağlıksız ve fast food beslenme, kafein ve gazlı içecekler, hormonlu gıdalar, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, diyaliz gerektiren hastalıklar ve Hepatit gibi diğer unsurlar da karaciğerin erken dönemde yorulmasına ve buna bağlı olarak gelişen cilt lekelerine neden olmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıfladıkça çevresel faktörlerden kendini korumak isteyen cilt altı hücreler daha fazla melamin üretmeye başlar ve hiperpigmentasyon adı verilen durum ortaya çıkar. Açık tenli kişiler, alkol ve sigara kullananlar, yetersiz beslenme sonucu vücudun ihtiyacı olan temel vitamin ve mineralleri alamayanlar bu tarz cilt lekelerine karşı daha hassas yapıdadır.  

Belirtileri 

Bir hastalığa bağlı olmayan ve yaş ile birlikte ortaya çıkan karaciğer lekeleri sıklıkla eller, omuz, sırt ve yüz bölgesini etkiler. Bunlar; kahverengiden siyaha kadar değişen tonlarda olup düz ve oval bir şekle sahiptirler. Çiller ile kıyaslandığında çillerden daha büyük ve daha koyu yapıdadırlar. Bitkisel terapiler ve cilt ağartıcı tıbbi kremler ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Ayrıca karaciğer detoksu uygulamaları ile yeni leke oluşumları önlenebilir. 

Bir hastalığa bağlı olarak gelişen karaciğer lekeleri ise; 

 • Koyu pigment yapısına sahip, 
 • Hızla büyüyen, 
 • Düzensiz sınırları olan, 
 • Renk kombinasyonu içinde mordan siyaha birkaç farklı rengi barındıran, 
 • Hassas yapılı, 
 • Kaşıntı ve kızarıklık görülen,
 • Zaman zaman kanama riski olan lekelerdir. 

Eğer, yukarıdaki belirtilerden bir ya da birkaçı birlikte görülüyorsa kişinin karaciğer fonksiyon testleri ile tam kan sayımı testleri acil olarak yapılmalıdır.

Altta yatan karaciğer hastalığına bağlı olarak uygun tedavi yöntemleri uygulanacaktır. Bu tarz belirtilerde karaciğer lekeleri evde tedavi edilemez. Kişinin en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gerekmektedir. 

Tedavi Yöntemleri 

Karaciğer Lekelerinde Tedavi

Yaşa bağlı gelişen karaciğer lekelerinin tedavisi sırasında basit diyetler, bitkisel çözümler, cilt koruyucu ve ağartıcı kremler ile mümkünken hastalık sonucu ortaya çıkan lekeler ancak altta yatan hastalığın tedavisi ile giderilebilir. Bunun için gerekli tahlil ve filmler iç hastalıkları uzmanı tarafından istenir. Tedavi yöntemleri hastanın yaşına, hastalığın evresine, sigara ve alkol geçmişine, daha önce kullandığı ilaçlar olup olmadığına bağlı olarak değişebilir. Eğer uzun süredir kullandığınız ilaçlar var ise ya da sigara ve alkol kullanıyorsanız düzenli olarak aile hekiminizi ziyafet ediniz. 

Tedaviye yönelik olarak kullanılan doğal ve bitkisel terapiler ise genellikle 2 farklı uygulamadan oluşmaktadır. Bunlardan birincisi detoks kürlerini içerir. ikincisi ise cilt yüzeyinde biriken pigment lekelerinin açılmasına yardımcı olan maske uygulamalarıdır. Her iki uygulama sırasında da uzman bir hekim ile görüşerek uygulama sonuçları takip edilmelidir. 

Bitkisel yöntemler dışında doktorunuz cilt lekeleri için hidrokinon, benzoil peroksit, Retinol A, salisik asit içeren kremler önerebilir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, günlük olarak vitamin ve mineral açısından zengin meyve suları tüketmek ise bu tarz cilt lekelerinden korunmanıza yardımcı olacaktır. 

Bitkisel Kür Önerisi 

Turp ve Limon Suyu

4 ile 6 hafta boyunca günde 2 defa cilt lekelerinin üzerine turp ve limon suyundan hazırlayacağınız karışımı cilt yüzeyine kürler halinde uygulamak ve bu süreçte 2 günde 1 turp yemek karaciğer lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Bunun için: 

 • 1 turpu rendeleyin. 
 • Daha sonra temiz bir tülbent ile suyunu süzün. 
 • Süzdüğünüz turp suyu üzerine yarım limon suyu ve 1 kaşık elma sirkesi ilave edin.  
 • Bir pamuk yardımıyla lekelerin üzerine sürün. 
 • 30 dakika bekleyerek soğuk su ile yıkayın. 

Bu kürü yüze uygulamak isterseniz karışımın içine 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Ayrıca kür boyunca sebze ağırlıklı beslenmeye çalışın. Bu uygulamayı yaptıktan sonra cildiniz biraz kuruyabilir. Uygulama sonrası E ya da A vitamini içeren bir nemlendirici uygulayın. 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 2,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle