Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Çil Lekesi Tedavisi ve İyi Gelen Bitkisel Kür Tarifleri

Çillerin güneş ışıklarının cilde değmesi sonucunda daha da artacaktır. Bunun sonucunda rahatsız edici görüntüden kurtulmak için lazerle tedavisi ya da doğal çözümler ile çillerden kurtulabilirsiniz.

Çil Lekeleri Lazer Tedavisi

Çiller herhangi bir sağlık sorunu oluşmasına neden olmazken cilt üzerinde gelişen çil lekeleri insanların rahatsızlık duymasına neden olur. Özellikle de günşe çıkmaları sonucunda çil lekelerinde ciddi oranda artma ve belirginleşme meydana gelecektir. Günümüzde çil tedavisinde etkili olan lazer teknolojisi ile birlikte açık tenli insanlarda meydana gelen çil lekelerinin yok olmasında etkilidir. Tıp teknolojisinin gelişmesi ile birlikte insanlarda rahatsız edici görüntü oluşmasına neden olan çil lekelerini tedavi etmek için birçok lazer cihazı günümüzde bulunmaktadır. Bu cihazlar şunlardır:

 • Q Switched Nd Yag lazer;
 • Erbium Yag lazer;
 • Fraksiyonel lazerler;
 • CO2 lazer.

Çil tedavisinde en etkili olan lazerle tedavisi yapılacaksa kesin sonuç vermesi için kullanılan cihaz Q Switched Nd Yag lazer olmaktadır. Dalga boyu ışıkların verilmesi sonucunda ayda bir yapılacak olan 6 seans içerisinde lazerle çil tedavisinin kesin olarak gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Lazerle çil tedavisinden kesin sonuç alabilmek için girilen seanslar sonucunda lazerle kesin tedavisi sonucunda kişilerde birkaç gün boyunca kızarıklık olmasına neden olacaktır.

Çok hassas olan kişilerde kızarıklık sonucunda ince tabaka şeklinde görülen bir kabuklanma oluşacaktır. Bu kabuk yaklaşık olarak bir hafta içerisinde çil tedavisinde kesin sonuç alınacağı zaman dökülecektir.

Çil Lekesi Turp Suyu

 • 2 yemek kaşığı turp suyu;
 • 1 yemek kaşığı krema;
 • 1 tane yumurta akı;
 • 2 yemek kaşığı keten tohumu;
 • 2 yemek kaşığı limon suyu;
 • 1 tatlı kaşığı soya yağı.

Çil lekesine iyi gelecek olan bu maskeyi hazırlamak için siyah turp kullanmanız daha da etkili olacaktır. 2 yemek kaşığı kadar turp suyu çıkartılmalıdır. Bir havan içerisinde keten tohumu 2 yemek kaşığı miktarında eklenerek ezilmelidir. Bir kabın içerisine turp suyu ve keten tohumu eklenmelidir. Üzerine kremadan 1 yemek kaşığı konulur. 1 tane yumurtanın sarısı ayıklanır ve sadece akı karışımı yaparak eklenecektir. Üzerine taze sıkacak olduğunuz limonun suyu sıkılır ve karışımı yapabilmek için en son olarak soya yağı ilave edilmeli ve karışımı elde etmek için bütün malzemeler birbirine geçene kadar karıştırılmalıdır. Bu elde edilen maskenin haftanın iki günü çillerinden rahatsız olan kişiler çil olan bölgeye sürmelidir. Yaklaşık olarak 20 dakika boyunca cilt üzerinde kalmalı ve sonrasında kazınarak cilt üzerinden çıkartılmalıdır. Bol su ve sabun ile cilt temizliği gerçekleşmesi sonucunda nemlendirici krem sürülmelidir.

Ayrıca çillerin güneş ışınlarından rahatsız olunması durumunda güneşe çıkarken özel güneş koruyucu özelliği olan bir krem sürülmesi güneş ışınları sonucunda artacak olan çillerin yoğun olmamasını sağlayacaktır.

Çil Lekesi Maydanoz Suyu

 • Yarım limon;
 • 1 çay kaşığı kaya tuzu;
 • 1 fincan süt;
 • 1 yemek kaşığı organik bal;
 • 10 dal maydanoz.

Sararmamış ve koyu yeşil yaprakları olan 10 dal maydanoz blender ile ezilmesinin ardından bir kabın içerisine konulmalıdır. Üzerine 1 çay kaşığı miktarında kaya tuzu ilave edilmelidir. Üzerine yarım limonun çekirdeklerini ayıkladıktan sonra suyu sıkılmalıdır. Her zaman için limonun taze olmasına dikkat etmelisiniz. Üzerine 1 yemek kaşığı miktarında bal ilave edilmesinden sonra maske yapabilmek için karıştırılması gerekmektedir. Çil lekesini çıkarma konusunda etkili olarak yok olmasını sağlayacak olan bu maske özellikle de yaz aylarında güneş ışınlarının çil üzerine değmesi sonucunda daha belirgin bir şekilde çıkacaktır. Bu nedenle de yapacak olduğunuz bu bitkisel maske sayesinde cilt lekeleri yok olacak ve iyi gelecektir. Haftanın bir günü bu cilt maskesi rahatsız edici görüntüsü olan çillerin üzerine sürülmelidir.

En az yarım saat boyunca cilt üzerinde bekletilmesinin ardından bol ılık su ile yıkanması ile birlikte cilt temizliği gerçekleşmesi gerekiyor.

Çil Lekesi Barbunya Suyu

 • 100 gram beyaz barbunya;
 • Yarım litre su.

Cilt üzerinde genellikle yüz bölgesinde meydana gelen çillerin insanların ciltleri üzerinde olması durumunda bunun rahatsız edici görüntüsünün yok olması için barbunya suyu kullanarak lekelerin kurtulması için tedavisi edilir. Bunun için uygulayacak olduğunuz suyu 5 gün boyunca cilt üzerine her gün düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir. Bu suyu hazırlamak için beyaz barbunyadan 100 gram yarım litre suyun içerisine eklemeniz sonucunda 24 saat boyunca suyun içerisinde kalması gerekmektedir. Sonrasında ise cilt üzerinde oluşmuş çil lekelerinin yok olması için bu su bir pamuğun ıslatılması ile birlikte yüze sürülmesi gerekmektedir. Bu suyun çil tedavisinde yok edilecek olduğundan çillerinden rahatsız olan kişilerin uygulaması gerekmektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle