Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Çil Lekeleri İçin Kullanılabilecek Doğal Tedavi Yöntemleri

Çiller; sıklıkla yüz, boyun ve kollarda güneş ışığına sürekli maruz kalma sonucu ortaya çıkan farklı büyüklüklerdeki düz kahverengi lekelerdir. Evde hazırlayacağınız doğal maskelerle azaltılabilir.

Çil Oluşumuna Neden Olan Faktörler 

Çil Lekeleri İçin Doğal Çözümler

Çiller, genetik yakınlık, cilt tipi ve çevresel faktörler sonucunda oluşan ve sağlığa zararlı olmayan pigmentler içeren cilt hücreleridir. Genellikle güneşe maruz kalmakla birlikte koyulaşır.  Özellikle yaz aylarında daha belirgin hale gelir. Açık tenli insanlarda daha yaygın olduğu düşünülse de koyu tenli insanlarda da eşit oranda meydana gelebilir. Genetik yatkınlık sonucu ortaya çıkan çil lekeleri daha çok genç yaşlarda görülür ve yaş ilerledikçe sönümlenmeye başlar. Cilt tipine bağlı durumlarda ise sadece yaz aylarında güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalmakla ortaya çıkar ve kış boyunca azalarak kaybolur. Sağlık açısından herhangi bir zararı olmasa da kişi için rahatsızlık yaratabilir. 50 yaşından sonra ise tıbbi olarak malezma adı verilen ve cilt pigmentlerinin eşit olarak üretilmemesi sonucu çil lekelerine benzeyen kahverengi lekeler oluşmaktadır. 

Pigmentlerin aşırı üretiminden kaynaklanan çil lekeleri ve ileri yaşlarda ortaya çıkan çil benzeri malezmalar doğal meyve asitleri ile ciltten temizlenebilir. 

Doğal Tedavi Yöntemleri 

Limon Suyu; İçerdiği C vitamini ve sitrik asit ile koyu renkli pigmentlere daha çok oksijen taşıyarak lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Herhangi başka bir ürünle karıştırmadan yarım limonu ya da limon suyunu lekeler üzerine uygulamak çillerin ağartılmasına yardım eder. Çil lekeleri çok koyu ise pamuklu çubuk aracılığıyla direkt lekeler üzerine sürülmelidir. Eğer yarım limonu tüm cilde eşit olarak uygularsanız tüm cilt tonu açılacak ve çiller daha açık renkli olsa da görünmeye devam edecektir. 

Elma sirkesi; Sitrik asit, asedik asit ve malik asit adı verilen doğal meyve asitleri yönünden zengindir. Çiller gibi ultraviyole ışınlar sonucu meydana gelen güneş lekeleri, sivilce izleri ve doğum lekelerinin giderilmesinde de kullanılabilir. Çok koyu lekelerde elma sirkesi pamuklu çubuk yardımıyla lekenin üzerine iyice yedirilmelidir. Hafif lekelerde ise su ve bal karıştırılıp tüm cilde düzenli maske uygulaması yapmak cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Hassas cilt yapısına sahip kişiler direkt elma sirkesi ile tüm yüze uygulama yapıldığında kızarıklık, yanma ve hafif şiddette cilt yanıkları ortaya çıkabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. 

Bal; İçerdiği enzimler ile hem cildi nemlendirmek hem de koyu renkli lekeleri gidermek için kullanılabilir. Bunun için ılık balı direkt lekeler üzerine uygulamak gerekmektedir. Kuru ve hassas cilt yapısına sahip kişiler çil lekelerini gidermek ve cilt kurumasını önlemek için kışın haftada bir defa, yazları ise haftada 2-3 defa ılık bal ile tüm yüze maske yapabilirler. 

Soğan Suyu; İçerdiği sülfenik asit ile çilleri ağartmakta kullanılabilir. Özellikle elma sirkesi ile hazırlanan karışım koyu kahverengi çil lekelerini gidermekte başarılıdır. Karışım için bir kırmızı soğan rendelenerek suyu süzülür ve süzülen soğan suyu içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ilave edilir. Pamuk yardımıyla önce çil lekelerinin olduğu bölgeye ardından tüm yüze iyice yedirilir ve 45 dakika sonra soğuk su ile yıkanır. Sirkeli karışım cildi yoracağından haftada 1 defadan fazla yapılan uygulamalar tahriş ve kızarıklığa neden olabilir. Bu yüzden sık kullanım için uygun değildir. Fakat bu uygulamayı kış aylarında 15 günde bir yaparak yaza pürüzsüz bir cilt ile girebilirsiniz. 

Maske Tarifleri 

Ballı Elma Sirkesi Maskesi; 1 çorba kaşığı elma sirkesini 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırarak çillere uygulayın. 45 dakika bekleyin ve soğuk su ile yıkayın. 2 gün sonra aynı karışımı yeniden hazırlayarak aynı saatlerde bu sefer tüm yüze olmak üzere yeniden uygulayın. Düzenli aralıklarla lekeler tamamen geçene kadar maskeyi tekrar edin. Cilt yapınız hassas ise sirke kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. Eğer kızarıklık ve kaşıntı çok olursa balın miktarını sirke ile eşit olarak kullanın. 

Muz Kabuğuna Limon Suyu Maskesi; 1 muz kabuğunu rendeleyerek ya da rondo yardımıyla krem kıvamına getirin ve içine yarım limon suyu ilave ederek çilleriniz üzerine uygulayın. Bu maskeyi en az yarım saat olmak üzere istediğiniz kadar cildinizde bırakabilirsiniz. Her gün uygulayabilirsiniz. Lekeleri giderirken cildinizi nemlendirerek sıkılaşmasına yardımcı olur. Maskeyi soğuk ya da buzlu su ile temizleyin.

Yeniden çil oluşmasını engellemek için 30+ faktör güneş kremleri kullanın.  
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle