Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

İltihap Olmayan Sivilceler İçin Doğal Çözüm Seçenekleri

Sivilce sorunları için doğal bitkiler ile karışımlar kullanılabilir. Bunların düzenli ve kullanım talimatına uygun şekilde kullanılması sonucunda sorun ortadan kalkacaktır.

İltihapsız Sivilceden Kurtulma

Sivilce yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltır. Bu durum sadece estetik açıdan değil, aynı zamanda iletişimde zorluklara neden olur. Sertliğe ve kendinden kuşkuya da sebep olacağı için psikolojik açıdan zorlu dönemlere girmeye bile olanak sağlar. Sivilce konusunda sorun yaşayan kişiler aşağıda bulunan doğal tedavi yöntemlerini izleyebilir.

Sünger ve Kil

 • Kurutulmuş tatlı su süngeri, bir peeling, germe ve anti bakteriyel etkisi verir.
 • Su spreyi tozu, alkolik olmayan bir salisilik asit çözeltisi.
 • Turuncu veya mavi kil
 • Su

Kuru malzemeler bir kâsede karıştırılır. Salisilik asit çözeltisi eklenir ve kütle iyice öğütülür. 5 dakika sonra, su dökülerek hızlı bir şekilde karıştırılır. Bu karışım kremsi bir kıvama yol açar. Maske cildin problem bölgelerinde bir fırça veya kozmetik spatula ile eşit olarak dağıtılmalıdır. Kuruduktan sonra (yaklaşık 30 dakika sonra), kütle hafifçe asitleştirilmiş suya batırılmış bir bezle çıkarılmalıdır. Karışımın kalan kısımları iyice yıkanır. Maske, göğüs bölgesine uygulanmaz.

Yulaf Ezmesi ve Bal

 • Bal
 • Buğday unu
 • Ayçiçek yağı
 • Yulaf unu

Buğday ve yulaf ezmesi iyice karıştırılır. Küçük porsiyonlarda bal ekleyin. Şişlik için 10 dakika bırakılır. Sonra rafine ay çiçek yağı dökerek yumuşak hamur şeklinde gelinceye kadar karıştırın. Uygulama akne noktasına uygulanır. Maruz kalma süresi 40 dakikadan bir saate kadardır. İki hafta boyunca günde iki kez tekrarlanır. Bal uygulaması kan dolaşımını aktive eder ve aknenin çıkışını teşvik eder.

Kalina Meyvesi ve Kepek

 •  300 gram kalina meyvesi
 • Kepek (tercihen çavdar) – 3 yemek kaşığı

Kalina (taze veya dondurulmuş) bir bardak kaynar su ile buğulanır. 2-3 dakika sonra süzülür ve infüzyon kaynamaya getirilir. Kepek eklenir ve 20 dakika daha kaynatılır. Yoğun bir kumaşa (tercihen keten) veya katlanmış dört katlı gazlı beze koyulur. Yüz, göğüs veya sırtta bir kompres yapılır. Maruz kalma süresi 45 dakikadır. İşlemden sonra cilt gözeneklerin hızlı daralması için bir sıvı köpük proteinine çırpılarak yağlanır.

Maya Maskesi

 • Taze maya 50 gram
 • Hidrojen peroksit – 3 yemek kaşığı

Malzemeler karıştırılır ve hemen bir kozmetik fırça ile cilt üzerinde üç ince tabakaya uygulanır. Yaklaşık 35 ile 0 dakika sonra, ılık su ile ve anti bakteriyel sabun ile cildi iltihapsız ve kist şeklinde olan sivilce türleri durulanır. Maya maskesi gözle görülür bir temizleme ve kurutma etkisi sağlar, iltihabı hafifletir ve yağ bezlerinin işlevini yavaşlatır.

Dezenfekte Edici ve Tonik Tentürler

Şifalı otlar şifalı tentürler günlük cildi silmek için yararlıdır. Onlar anti bakteriyel, anti-inflamatuar etkisi var ve etkili gözenekleri azaltır.

Aynısefa ve Pelin Otu

 • 1 tutam aynısefa
 • 1 tutam pelin otu
 • 100 ml tıbbi alkol
 • 30 ml su

Hazırlanan alkol solüsyonu üzerine üç yemek kaşığı şifalı ot karışımı dökülür. Karanlık bir yerde üç hafta boyunca bekletilir. Filtrelemek içim nemli tortuyu hafifçe sıkılır. Buzdolabında saklanan hazır tentür cildin etkilenen bölgeleri günde iki kez sürülür. Özellikle hassas ve hassas bölgelerden uzak tutulur.

Aloe ve Papatya

 • 4 ile 5 adet aloe yaprakları 
 • 30 g ram papatya çiçeği (taze)
 • 100 ml tıbbi alkol

Aloe yaprakları 10 gün boyunca buzdolabında tutulur. Sonra topraklanan jel ve papatya ile karıştırılırlar. Bir alkol solüsyonu üzerine doldurulur. İki hafta boyunca karanlık bir yerde bekletilir. Ardından bu karışım süzgeçten geçirilerek buzdolabında saklanır. Sivilceleri günde üç kez yağlamak gerekir. Aloe sivilce için en iyi ev ilaçlarından biridir. Bitkinin suyu enflamasyonun yayılmasını önler, şişlikleri giderir ve sebumun çıkışını kolaylaştırır. Taze aloe yaprağının kesilmesi cildin sivilce sonrası lekelerden hızlı bir şekilde kurtulmasını sağlar.

Buz Küpleri

Sivilceli olan cildi normal yıkama yerine, cildi şifalı otların donmuş kıvrımları ile silmek daha faydalı olacaktır.  Akneyi göğüs, sırt ve kalça üzerinde de tedavi edebilirsiniz. Buzla yıkama, şişlikleri, iltihapları giderir ve sebum üretimini yavaşlatır. Soğuk algınlığının etkisi gözenekleri önemli ölçüde daraltır, düzensizlikleri düzleştirir ve sivilceleri çıkardıktan sonra ciltte kalan lekeleri parlaklaştırır. Kuru kıyılmış otlar  iki yemek kaşığı  alınır ve iki bardak kaynar su ile buğulama yapılır. Soğuduktan sonra süzülür ve buz kalıplarına dökülerek dondurucuya yerleştirilir. Buz küpleri için aynı sefa, papatya, yonca, dereotu ve diğer şifalı bitkileri kullanılabilir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle