Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Doğum Lekeleri İçin Doğal Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Doğum lekelerine sahip olan kişiler evde hazırlayacakları doğal karışımlar ile başarılı bir şekilde bu sorundan kurtulabilir. Bu karışımların düzenli kullanımı şarttır.

Doğum Lekelerine Bitkisel Tedavi

İyot Çözeltisi

İyot çözeltisi, Doğum lekesi tedavisi konusunda kullanılan ev ilaçlarının en güçlü yollarından bir tanesidir. Doğada çok elektropozitiftir. İyot tiroid problemini aşmak için popülerdir ama doğum lekesinin çıkarılması için de oldukça faydalıdır. Kullanımı için;

  • İyot çözeltisi bir pamuk topu üzerine dökülür ya da iyot çözeltisinin tüpü direk olarak kullanım yapılır. İyi ve etkili sonuçlar için günde iki kez kullanılması önemlidir. Kullanırken çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü güçlü bir kimyasaldır. Yanlış kullanım ciltte başka lekelere neden olabilir.

Zeytin Yağı

Zeytinyağı cilt için çok iyi doğal bir nemlendirici olarak kabul edilir ve cildi nemlenmesi olanak sağlar. Saf zeytinyağı biçimi piyasadan kolayca satın alınabilir. Doğum lekeleri için gece yatmadan önce masaj yapılarak kullanılır. Ertesi sabah sorunlu olan bölge ılık su yardımı ile yıkanır. Bu süre boyunca zeytinyağı derinin derinliklerinde emilir. Cildi aydınlatır ve doğum lekelerinin görünürlüğü azaltır. Daha iyi sonuç ve daha hızlı sonuç için günlük olarak kullanılmalıdır.

Domates Suyu

Domates suyu yüksek miktarda antioksidan içerir. Cilt gözeneklerinin temizlenmesine ve cildin düzgün bir şekilde nefes almasına yardımcı olur. Meyve suyu yapmak için domatesler sıkacak yardımı ile sıkılır. Bunun yerine doğal domates suyu da satın alınabilir. Hazırlanan domates suyu cilde direkt olarak uygulanır. 20-25 dakika bekletildikten sonra yıkanması gerekir. Ek fayda sağlamak için Vitamin E kapsüllerini karıştırıp bir macun hazırlanarak da kullanılabilir. Bu macunun aynı şekilde uygulanması gerekir. Erken sonuç elde etmek için, bu işlemi günlük olarak tekrarlanması çok önemlidir.

Limon

Limon, ağartma etkileri ve büzücü özellikleri ile bilinmektedir. Doğum lekesi renginin aydınlatılmasına yardımcı olur. Bu cilt üstündeki istenmeyen görünümünü azaltır. Kullanımı için;

  • Limon suyunu doğrudan cilde uygulamak gerekmektedir. Uygulama sonrasında bitkisel bu ürün 10-12 dakika boyunca bekletilir ve gerektiği gibi yıkanır. Doğum lekesi tedavisi konusunda kısa sürede sonuç almak isteyen kişiler limonun içine bal eklemesi de yapabilir. Bu yöntem haftada iki kez kullanılmalıdır.

E Vitamini

E vitamini sağlıklı ve parlak bir cilt için hayati bir bileşendir. Bal, zeytinyağı veya limon ve salatalık suyu ile macun yapılarak kullanılır. Macun sorunlu olan alanda 15-20 dakika tutulur ve yıkanır.  Cildi daha parlak hale getirir. Cildi parlatma özelliğinden dolayı doğum lekesi neredeyse görünmez olur. İyi bir cilt için ve istenmeyen doğum lekesi kurtulmak için haftada 3 ile 4 kez bu işlemin tekrarlanması uygun olacaktır.

A ve C Vitamini

A ve C vitamini doğum lekesi çıkartma ile tedavisi konusunda ev ilaçları içinde önemli bir yer tutar. Her ikisinin de kullanımı sonucunda cilt sağlıklı kalır. Bu ikisinin eksikliği cilt üzerinde sorunlara neden olabilir. Bu vitaminler meyve ve sebzelerden direkt olarak alınabilir. Düzenli şekilde meyve ve sebzelerin beslenmeye eklenmesi gerekir.

Diğer Uygulamalar

Buz Küpleri

Buz küpleri herkesin evinde en kolay bulunan bir üründür. Doğum lekelerinin de çıkarılmasında yararlı olur. Temiz bir bez parçası veya gazlı beze 2 ile 3 adet buz küpü sarılarak kullanılır. Doğum izi bölgesinde en az 10 dakika boyunca uygulama yapılmalıdır. Bu uygulama sayesinde cilt gözenekleri sıkılaşır ve iyi kan dolaşımı en doğru şekilde devam eder. Daha iyi sonuçlar elde etmek için günde en az 2 kez uygulanması faydalıdır.

Elma Sirkesi

Mutfaklarda kullanılan elma sirkesi lekeleri çıkarma konusunda kalıcı olarak fayda sağlar. Elma sirkesini her markette bulmak mümkündür ama bu uygulamada önemli olan doğal olanının kullanılmasıdır. Kullanımı için;

  • Bir kâseye iki yemek kaşığı elma sirkesi ve iki yemek kaşığı su alınır. Temiz bir parça pamuk bu sirkenin uygulamasında kullanılır. Pamuğa alınan elma sirkesi cilde 1 dakika boyunca tutulur. Bu işleme 10 ile 15 dakika boyunca devam etmek gerekir. Her gün bir defa düzenli şekilde uygulanmalıdır. 

Ananas Suyu

Ananas suyu günlük olarak sorunlu olan bölgeye uygulandığı zaman sorunun kısa sürede ortadan kalkmasını sağlar. Ananas antifungal ve nemlendirici özelliklere sahip alfa hidroksi asit ve şeker içerir. Bu özellikler hasarlı cildin çıkarılmasında ve yumuşaklığın korunması konusunda oldukça etkilidir. Düzenli şekilde uygulandığı zaman etkili ve faydalı bir tedavi başarısı elde edilir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle