Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Doğum Lekeleri Nasıl Ortadan Kaybolur ve Neler Yapılır?

Doğum lekelerini ortadan kaybetmek için türünün belirlenmesinin yapılması gerekir. Bu belirlemeden sonra uzman hekimler gerekli olan tedavi sürecini planlar.

Doğum Lekeleri Tedavi

Bir doğum lekesi, ciltte doğumda görülen ya da doğumdan kısa bir süre sonra görülen bir lekedir. Doğum lekeleri görünümlerine göre birçok şekilde sınıflandırılabilir. İki ana doğum türü şunlardır:

  • Vasküler, kırmızı, mor veya pembe olanlardır. Bunlar deri altındaki kan damarlarının anormal bir şekilde birikmesinden kaynaklı meydana gelir. Birçok uzman genetik olarak kalıtsal olmadıklarına inanır.
  • Pigmentli, bu doğum lekeleri kahverengidir. Ortaya çıkmaları cilt pigmentasyon hücrelerinin toplanmasından kaynaklıdır.

Doğum lekelerinin tedavi altına alınması için farklı birçok uygulama kullanılır. Bunların arasında;

Sökme Kremleri

Cilt üzerinde bulunan lekelerin doğumdan sonra ve hamilelikte ortadan kaldırılması adına şirketler tarafından üretilir. Birçoğu işe yaramasa da işe yarayan türleri vardır. En iyi ihtimalle, doğum lekesini ortadan kaldırmaya yardımcı olur ama bu tarz kremlerin uzman kontrolü dâhilinde kullanılması gerekir. Kremlerin seçimlerinin yine uzman hekim tarafından yapılması da çok önemlidir.

Bitkisel Destekler

Evlerde kullanılan meyve ve sebzelerde bazı doğum lekelerinin renginin solmasına ve kaybolmasına olanak sağlar. Kesin bir tedavi şekli olmasa da düzenli kullanımda sorun gider. Domates ve limon suyu, cildin pigmentasyonunu etkileyebilecek aktif maddeler içerir. Etkilenen bölge bunlardan bir tanesi ile hafifçe yıkanır ve 10 dakika bu şekilde beklenir. Ardından soğuk su ile uygulama yapılan alan temizlenir. İki hafta boyunca günde 2 ile 3 kez uygulanması gerekir. Bunun dışında etkili olan diğer bir karışımda Suna Dumankaya tarifidir.

Malzemeler;

  • * 1 tatlı kaşığı yumurta akı
  • 1 tatlı kaşığı beyaz kil
  • Aldığı düzeyde vazelin krem

Tüm malzemeler bir cam kabın içinde macun kıvamına getirilir. Ardından sorunlu olan bölgeye sürülür ve 15 dakika boyunca bekletilir. Sonra ovularak cilt üzerinden çıkartılır. Düzenli uygulandığında lekeler silinir.

Kalıcı Makyaj

Lekeler ile doğan bazı çocuklar, çok görünür alanlarda doğum lekelerinin varlığından dolayı ciddi kaygı, öz bilinç ve diğer duygusal sıkıntılardan muzdarip olabilirler. Dünya çapında çocuklara ve ebeveynlere bu konularda cilt kamuflaj hizmetleri sağlayarak yardımcı olan çeşitli yardım kuruluşları vardır.  Yukarıda açıklandığı gibi çoğu doğum lekesi zamanla ortadan kalkacaktır. Bazı durumlarda cerrahi veya ilaç gerekli olur. Bunlar dışında kalanlarda kalıcı makyaj uygulaması yapılabilir.

Hemonjiyomların Sökülmesi

 Bir hemanjiyom çocukta meydana gelmişse 2 yaşına gelmeden kendiliğinden kaybolur. Ancak, daha uzun bir sürede kalabilir. 5 yaşına kadar ortadan kaybolamazlarsa büyük olabilirler. Çocuğun 12 yaşına gelene kadar kaybolması da bir ihtimaldir. Rahatsız edici bir hemanjiyomdan kurtulmak için aşağıdaki tedavi seçenekleri kullanılır.

  • Plastik cerrahi, hemanjiyomun cildi deforme veya gerdirdiği durumlarda çocuk doktorları tarafından önerilen uygun bir tedavi şeklidir. Cerrahi, etkilenen cilt derisini yeniden inşa etmeye çalışır.
  • Lazer tedavisi, büyük ve daha karmaşık hemanjiyomlar bile ülserlere neden olabilir. Bu tarz durumlarda lazer tedavisi, ameliyat ve izleme gerekli olur. Bu özellikle ağız ve genital bölgede gelişen doğum lekeleri için geçerli olacaktır. Çünkü ağrılı olabilirler. Kişi tuvaletini yapmada, yeme ve içmede, kullanmada kabiliyetini yitirebilir.

Bazı doğum lekeleri çocuğun hava yollarında bile görülebilir – ve bir endoskop yardımıyla çıkarılması gerekir. Prosedür bronkoskopi ve mikrolaringoskopi olarak adlandırılır ve ayrıca ilaç propranolol ile de tamamlanabilir. Bir hava yolu hemanjiyomunun nadir vakalarında, bazı çocuklar da, daha iyi nefes almaları için geçici bir trakeostomi, yani solunum yollarında bir açıklıktan geçeceklerdir. Büyük, ağrılı ve karmaşık hemajiyom olan kişilerde ayrıca oral, sıvı propranolol gibi ilaçlarla tedavi sürecini başlatmakta mümkündür. Beta-blokör olan bu madde lekelerin zaman içinde küçülmesine olanak sağlar.  Propranololün neden olduğu yan etkilerin halen uzmanlar tarafından detaylı şekilde araştırılmaktadır. Yapılan bu tedavi şekli başarılı olmazsa kişilerde ayrıca steroidler veya vinkristin adı verilen bir ilaç tedavisi sürecine başlanması da olası bir durumdur.

Port Şarap Lekeleri

Bu tarz lekeleri kalıcıdır ve kendi başlarına hiçbir zaman gitmezler. Onları makyaj ile gizlemek uygun bir alternatif değilse, lazer desteği ile tedaviye başlamak gerekir. Bu tedavi genel olarak genç çocuklarda yetişkinlerden oldukça verimli şekilde çalışır. Tedaviye darbeli boya lazer tedavisi adı da verilir. Bir fiber optik kablo ile donatılan bir kalemle cilde ışık 1mm çapında gönderir. Işık daha sonra bir kan damarını ısıtır. Bu sayede sorun kırılmaya ve çürümeye başlar. Tedavi hemen hemen 6 ile 8 hafta arayla 3 ile 30 seans aralığını kapsamaktadır. Tedavi sona erdikten sonra 6 ay kadar sürebilen morarma, ağrı ve doğal güneş ışığına duyarlılıklar meydana gelebilir. Bu yan etkiler geçici şekilde meydana geldiği için birkaç hafta içinde kaybolmaya başlar. Bu süreçte uzman desteğinden kaçınılmamalıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle