Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Doğum Lekelerinin Tedavilerinde Neler Kullanılır?

Doğum lekelerinin tedavi altına alınması durumu tamamen türüne ve altında yatan bir sorun olup olmadığına göre değişir. Bu konuda tedavi sürecini uzman doktor belirler.

Tedavi

Çoğu doğum lekesi zararsızdır ve bazıları tedavi olmaksızın kaybolur. Bazı doğum lekelerinin tıbbi nedenlerle tedavi edilmesi gerekebilir, bazı kişiler ise kozmetik nedenlerle tedavi edilen bir doğum lekesi seçebilir.

Hemanjioma

Haemangiomalar bazı kişilerde tedaviye gerek kalmadan ortadan kaybolur. Ancak genellikle çocuklar iki yaşına gelene kadar değişmezler. Haemangiomalar bazen bir çocuğun beş yaşına erişmesiyle ortadan kalkacaktır. Diğer durumlarda, bir çocuk 12 olana kadar sürebilir. Bir hemanjiyom, cilt deforme veya gergin bıraktıysa plastik cerrahi bir seçenek olabilir. Ameliyatın amacı çarpık cildin görünümünü iyileştirmek olacaktır. Hemanjiyom meydana getirmişse enfeksiyonu önlemek için ek önlemler alınması gerekebilir. Cerrahi veya lazer tedavisi önerilebilir.

Büyük veya Karmaşık Hemanjiyomlar

Bazı hemanjiyomlar tedaviye ihtiyaç duyabilecek komplikasyonlara neden olabilir. Kişinin gözüne, burnuna veya ağzına yakın bir hemanjiyom görme, nefes alma veya beslenme sorunlarına neden olabilir. Dudak etrafındaki hemanjiyomlar bazen kanamaya ve ağrılı olabilen ülser oluşumuna daha yatkındır. Kesin tedavi hemanjiyomun nerede ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak değişir. Çoğu hemanjiyom, ağız aracılığı il bir sıvı olarak verilen propranolol gibi etkili bir şekilde ilaçla tedavi edilir. Bu doğum lekesinin daralmasını sağlar. Propranolol işe yaramıyorsa, steroidler veya vincristin gibi başka ilaçlar da kullanılabilir. Cerrahi nadir şekilde gerekli olur.

Propranolol

Hemanjiyom komplike veya genişse ilaç tavsiye edilebilir. Bu genelde propranolol adı verilen bir beta engelleyicidir. Beta-blokerler, vücudun bazı bölgelerinde noradrenalin salınımını bloke ederek çalışmaktadır. Noradrenalin, uyarıldıklarında sinirler tarafından salınan bir kimyasaldır. Noradrenalin mesajları kas, kan damarları ve kalp gibi vücudun diğer alanlarına iletir. Propranololün kan damarlarını daraltmasına yardımcı olduğu ve bunların içinden akan kan miktarını azalttığı düşünülmektedir. Bu, hemanjiyomu daha açık ve daha yumuşak hale getirir. Hemanjiyomun büyümesine neden olan hücreler de daha az etkilenecek şekilde etkilenir. Bunların yanı sıra burun, dudak, kulaklar ve yanak gibi alanlarda, bu küçük değişiklikler çirkin olabilir. Bu alanlarda, propemalol ile tedavi, yaşamın ilk birkaç haftasında, hemanjiyom tanısı konulduktan hemen sonra düşünülür.

Port Şarap Lekeleri

Kılcal malformasyon (port şarabı lekeleri) kalıcıdır ama tedavi işaretin azalmasına yardımcı olmak adına yapılır. Bu da daha az dikkat çekici hale gelmesine olanak sağlar.  Ayrıca kozmetik kullanarak da gizlenebilir.

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi, bir port şarap lekesi için tek tedavi şeklidir. Cildin etkilenen alanının hafiflemesini sağlar. Lazer tedavisi genelde küçük çocuklarda daha iyi çalışır çünkü yetişkinlerde bir port şarap lekesi birkaç yıl sonra engebeli ve kabarık hale gelebilir. En yaygın lazer tedavisi türü, darbeli boya lazer tedavisidir. Lazer bir fibreoptik kablodan geçer. Kablonun sonunda bir kalem gibi görünen bir cihaz vardır. Kişinin cildinin yüzeyine hafifçe tutulur. Cilde bir ışık ışını gönderen bir tuşa basılır. Işık cilde 1mm’den daha az düzeyde gider. Yüzeyin hemen altındaki kan damarı tarafından emilme sağlanarak ısınmasına neden olur. Isı bir veya iki hafta içinde solması gereken bir çürük yaratan kan damarına zarar verir. Tedavi esnasında veya sonrasında, rahatsızlığı azaltmak için sorun yaşayan kişinin cildinde soğutma yapılır. Tedavi sırasında cildin üzerine bir soğuk hava püskürtülür.

Lazer tedavisinin olası yan etkilerinden bazıları şunlardır:

  • Morarmalar, bazı lazer tedavisi uygulamalarından sonra cilt üzerindeki işaretin morarma sebebiyle daha kötü halde görünmesi normaldir. Bu sorun bir iki hafta sonra solmaya devam eder.
  • Ağrılar, lazer uygulamasında çoğu çocuk genel anestezi altında lazer tedavisine girer. Ancak bazı çocuklar cildi uyuşturan lokal bir anestezik krem yardımı ile tedavi edilebilir. Oluşabilecek herhangi bir rahatsızlığı en aza indirmek için tedavi uygulamasından önce bölgeye soğuk jel ped de konabilir.
  • Güneş ışığına karşı artan hassasiyet durumu, kişilerin cildi lazer tedavisinden sonra altı aya kadar güneş yanığına çok eğilimli olacaktır.
  • Altı ile sekiz haftalık aralıklarla üç ile 30 tedavi seansı uygulaması gerekebilir. Tedavinin ne kadar etkili olduğu, etkilenen alanın ne kadar belirgin ve karanlık olduğuna bağlıdır.  En iyi sonuçlar genellikle daha küçük ve daha açık olan işaretlerde görülür.

Diğer Tedaviler

Kamuflaj Makyajı

Doğum lekesini örten özel bir kamuflaj makyajı uygulaması uzman tarafından reçete edilebilir. Bu uygulamanın nasıl yapılacağı konusunda kişilere detay verilecektir.

Konjenital Melanositik Nevüs

Konjenital melanositik nevüs kişinin görünümünü etkileyebileceğinden, cerrahi düşünülebilir. Bununla birlikte, cerrahi yara izi bırakır ve etkilenen alan çok büyükse mümkün olmayabilir. Cerrahi  şekilde doğum izini kaldırmayı ve cildin kenarlarını birleştirmeyi içermektedir.  Alan büyükse deri grefti gerekebilir. Bu, cildin vücudun başka bir bölgesinden alınmasını ve yarayı örtmek için kullanılmasını içermektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle