Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelikte Vücutta Sivilce Görülmesi ve Tedavi Yöntemleri

Birçok kadın hamilelik döneminde hormonsal dalgalanmalardan ötürü sivilce gibi cilt sorunlarına maruz kalabilir. Evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler ile güvenli şekilde bu sivilceler tedavi edilebilir.

Gebelikte Sivilce Nedenleri 

Hamilelikte sivilce lekeleri nasıl geçer?

Gebelik döneminde kadınların hormonlarında birçok değişiklik meydana gelir. Bu değişikliklerden biri de cildin nem ve yağ dengesini sağlayan sebase bezlerinde meydana gelmektedir. Özellikle hamilelikten önce adet dönemleri ve PMS sürecinde sivilce şikayeti olan kadınlarda hamilelik sürecinde de sivilce şikayeti yaygın olarak görülmektedir. Halk arasında anne adayının sivilcelenmesi bebeğin cinsiyetinin kız olacağı şeklinde yorumlansa da bilimsel olarak geçerli bir söylem değildir. Hamilelikte görülen sivilcelerin temel nedenleri arasında sebase bezlerindeki büyüme ve buna bağlı olarak daha fazla sebum üretilmesi yer alır. Bu durum normal ve geçici olan bir süreçtir. Anne ve bebek için herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Fakat psikolojik olarak rahatsız edici olabilir. Ayrıca uygun şekilde tedavi edilmezse gebelik sonrasında da kalıcı cilt lekelerine yol açabilir. 

Hamilelikte sivilce tedavisi için uzmanlar ilaç kullanımını önermemektedir. Anne ve bebek sağlığı için güvenli olan doğal yöntemleri doktorunuzla konuşun. Aşağıda verilen uygulamaları sadece sivilceli bölgeye uygulayın. 

Tedavi Yöntemleri 

Hamilelikte sivilce tedavisi için doktorlar doğal çözüm yollarını önermektedir. Bu süreçte kullanılacak düşük dozlu antibiyotik ilaçlar ve birçok akne ürünü yeterli testler yapılmadığından dolayı güvenilir olarak kabul edilmemektedir. Fakat bu durum sivilcelere mağlup olduğunuz anlamına gelmez. Cilt genelinde çok yaygın olmayan ve normal olarak kabul edilen durumlarda ev yapımı ve güvenilir tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fakat vücut genelinde çok yaygın olan, bakteriyel enfeksiyon ihtimali olan ve gül hastalığı gibi bazı durumlarda gerekli testler yapılarak altta yatan hastalığın teşhis edilmesi gerekebilir.

Eğer vücut geneline yayılan, ağrılı, iltihaplı sivilceleriniz varsa ve bu durum 3 haftadan uzun sürüyorsa gerekli hormon tahlillerini yaptırarak doktorunuzdan yardım isteyin. 

Limon Suyu

Limon  içerdiği sitrik asit ve alfa hidroksit asit ile iltihabı kurutur, antibakteriyel özellikleri ile bakterileri öldürerek temizler, içerdiği C vitaminleri ile hücrelere daha çok oksijen taşınmasına yardımcı olarak lekeleri giderir. Uygulama için taze sıkılmış limon suyunu bir top pamuk yardımı ile lekeler ve iltihaplı sivilcenin üzerine uygulayın. 20 dakika bekleyin ve bol soğuk su ile durulayın. Sivilce kuruyana kadar günlük olarak uygulamaya devam edin. 

Bal

İçerdiği antiseptik ve antibakteriyel enzimler ile cildin serbest radikallerden temizlenmesine yardımcı olur, cilt altı dokuları nemlendirerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Sadece sivilce tedavisinde değil haftalık ya da aylık cilt bakım uygulamalarında da rahatlıkla kullanılabilir. Uygulama için temiz ve kuru cilt üzerine bir kaşık kadar balı masaj yaparak sürün. En az 30 dakika boyunca güzel bir müzikle dinlenmeye çalışın. Daha sonra bol soğuk su ile cildinizi yıkayın. Uygulama sonrası etkiyi arttırmak için bir buz kalıbı ile sivilcelerin üzerine 3 dakika boyunca masaj yapın. 

Elma Sirkesi 

Elma sirkesi içerdiği antioksidanlar ile serbest radikallerin vücuttan atılmasını, malik asit ile sivilcenin kurutulmasını sağlar. Aşırı yağı temizlemek ve sivilceleri kurutmak için bir top pamuk üzerine elma sirkesi dökerek sivilcelerin üzerine tampon yapın. Eğer cildinizde çok fazla yanma hissederseniz sirkeyi eşit miktarda su ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Sirkenin içerdiği enzimler cildinize iyi gelecektir. 

Kabartma Tozu

Kabartma tozu ciltteki aşırı yağı çekerek sivilceleri kurutur. 1 çorba kaşığı kabartma tozunu eşit miktarda su ile krem haline gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız maskeyi sadece iltihaplı sivilcenin tedavisi için iltihabın üzerine kullanın. Tüm yüze uygulamak cilt döküntülerine, kızarıklığa ve kaşıntıya neden olabilir. Temizlemek için karışımın kurumasını bekleyin. Daha sonra soğuk su ile bölgeyi temizleyin. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Uygulamaları sadece sivilcelerin üzerine yapın. Geniş alanlara uygulama yapmayın. 
  • Uygulamaları akşam saatlerinde yapmak daha etkili sonuçlar almanıza yardımcı olur. 
  • Banyo suyunuzun vücut sıcaklığında olmasına özen gösterin. 
  • Sivilceleriniz ile oynamayın ya da sıkmaya çalışmayın. 
  • Günde en az 2 defa mineral ve vitaminler yönünden zengin meyve suları tüketin. 
  • Her akşam düzenli olarak 1 kase yoğurt tüketin. 
  • Stres akneleri tetikler. Gün içinde rahatlamak için etkinlikler düzenleyin. 
  • Yastık ve yatak çarşaflarını düzenli olarak değiştirin. 
  • Aile hekiminiz tarafından verilen Gebelik takvimine uygun olarak muayenelerinizi ve aşılarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle