Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelikte Karın Çatlaklarını Önlemek İçin Doğal Çözümler

Bebeğin anne karnında gelişmesi sonucunda ilk üç ay itibari ile hamile bayanın karın, basen ya da göğüs gibi bölgelerinde çatlakların oluşumunu önleyecek doğal tarifler.

Doğum Çatlaklarına Doğal Çözümler

Hamilelikte bebeğin anne karnında gelişimi ile beraber annenin kilo alımı sonucunda derisinde gerilmeler oluşacaktır. Bu deri gerginliği sonucunda gebeliğin ilk üç ayı sonrasında deride kalıcı olarak meydana gelecek olan çatlamalar oluşabilir. Bu çatlaklar hamilelikte oluşmaması için anne adayının özellikle de ilk üç ayı sonrasında mutlaka derisinin yumuşamasını sağlaması için kremler, bitki yağları kullanması tavsiye edilmektedir.

Ayva Çekirdeği

 • 1 tane ayva çekirdeği;
 • 1 su bardağı Hindistan cevizi suyu.

1 tane ayvanın çekirdeği alınarak üzerine 1 çay bardağı kadar Hindistan cevizi yağı konulması gerekiyor. Ağzı kapalı bir kavanozun içerisinde 2 gün boyunca bekletilmelidir. Sonrasında kavanozun ağzını açtığınız zaman Hindistan cevizinin suyunun jel kıvamına geldiğini göreceksiniz. Bu jel birçok konuda cilt sağlığının korunmasında ve cildin nemli kalmasında etkili olur. Bu nedenle de hastanın mutlaka bu jeli iki günde bir düzenli olarak yapması ve her sabah duş aldıktan sonra cildi üzerine masaj yaparak yedirmesi gerekiyor.

Ayva çekirdeğinin jelinin cildin kuruyarak gebelik sırasında özellikle de karın bölgesinde gerginliği sonucunda çatlamanın oluşmasını engeller.

Zeytinyağı

Cilt özellikle kuru olması sonucunda hamile bayanların karın bölgesi ve basenlerinin kilo il ve bebeğin büyümesi sonucunda gerginliğe dayanamayıp çatlaması söz konusu olur. Bu durumda çatlaklıkları engelleyebilmek için zeytinyağı doğal bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde var olan elementler cildin nemli kalmasını sağlayacaktır. Nemli olması sonucunda da gerilen cilt üzerinde çatlakların oluşumunu engeller.

Avokado Maskesi

 • 1 dilim avokado;
 • Bal;
 • Yarım limon.

Evinizde kolaylıkla hazırlayacak olduğunuz avokado maskeyi için taze bir dilim avokado bir kabın içerisine konulmalı ve üzerine de baldan bir yemek kaşığı kadar eklendikten sonra taze limonun yarısı sıkılmalıdır. Bütün malzemeler karıştırılmalı ve sonrasında cilt üzerine masaj yaparak uygulanmalıdır. Maskenin haftanın iki günü cilt üzerine uygulanması ve 1 saat boyunca en az cilt üzerinde kalması gerekiyor. Sonrasında ise bu maskeyi bol su ile durulamalısınız. Cilt kurulandıktan sonra ise iyi gelen badem yağından bir miktar elinize alarak cildin nemli kalması için cilt üzerine sürülmelidir.

Vazelin

Cildin yumuşamasında etkili olan vazelin gebelik sırasında ve gebelik sonrasında cildin yumuşaması için kullanılacaktır. Yağlı olan vazelin çatlaklara iyi gelir ve çatlakların oluşumunu en aza indirme konusunda da çok başarılı olmaktadır. Özellikle de beyaz vazelinin hamile bayanların karınlarının gözle görülür oranda çıkması sonucunda her gün düzenli olarak uygulamaları sonucunda çatlakların oluşumunu engelleyecek doğal bir krem olmaktadır. Cildin nemlenmesi ve gerilmesi sırasında da oluşacak o çatlakların yok olmasını sağlar.

Badem Yağı

 • 1 fincan badem yağı;
 • 2 yemek kaşığı çilek yağı.

Badem yağının kuru cildin nemlenmesinde son derece etkili olacaktır. Bu nedenle hamilelikte elde edeceğiniz çilek yağı ve badem yağı sonucunda hamile kadının gebeliğin ilerleyen dönemleri içerisinde cildin gerginliğinin artacak olması nedeniyle ortaya çıkacak olan çatlaklıkların yok olmasında etkili olur.

Bunun için hastanın badem yağından 1 fincan ve çilek yağından 2 çorba kaşığı karıştırması ve sonrasında çatlakların oluşmasını engellemek amacıyla cilde sürülür.

Kakao Yağı

Birçok kadının sorunlarından bir tanesi olan gebelikte meydana gelen cilt çatlaklarına çok iyi gelen kakao yağının gebeliğin ilk üç ayından itibaren her gün düzenli olarak cilt üzerine masaj yapılarak sürülmesi gerekmektedir. Bu yağın nemlendirici özelliği bulunur. Bu sayede de gelişmekte olan bebeğin hamile kadının derisinde gerilerek çatlamasını engelleyecek olan doğal bir yağ olmaktadır. Ayrıca hamilelikte oluşan cilt çatlaklarının hamilelik sonrasında da meydana gelmesi nedeniyle kadınların ciltleri üzerine sürmeleri gerekmektedir.

Aloe Vera

Gebelik çatlaklarını önlemek, bayanların ciltlerini nemli tutmak, hamileliğin ilerleyen zamanlarda karın bölgesinin özellikle gerilerek çatlamasına neden olacak durumu ortadan kaldıracak doğal bir jel olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal olan bu bitkinin yapraklarından çıkan jel karın bölgesine ve basen bölgesine masaj yapılarak uygulanmalıdır. Bu jelin cilt sağlığı üzerinde çok etkili olması nedeniyle çatlakları önlemek amacıyla cildi nemli tutacaktır.

Elma Yağı

 • 1 fincan elma yağı;
 • 3 yemek kaşığı badem yağı;
 • 2 yemek kaşığı kayısı yağı.

Elma yağının daha yoğun olduğu ve badem yağı ile kayısı yağını da ekleyerek elde edecek olduğunuz yağ karışımının düzenli olarak gebeliğin ilk üç ayı itibari ile cilde uygulanması gerekiyor. Derinin gerginleşerek çatlaklara neden olmasını engellemek isteyen bir hamile kadın özellikle de karın bölgesine her gün düzenli olarak bu yağ karışımını uygulamalıdır.

Karışımı uyguladıktan sonra cilt üzerinde kalmalı, herhangi bir şekilde yıkanmamalı ve üzerine başka bir krem ya da benzeri bir şey sürülmemesi gerekiyor.

Pancar Kabuğu

 • 1 tane pancar;
 • 1 tane şeftali;
 • 3 yemek kaşığı badem yağı.

Bu kremi elde etmek için 1 tane kırmızı pancarın kabuğu soyulmalıdır. Daha sonrasında orta büyüklükte olan şeftalinin de kabuğu soyularak blender ile ezilmesi gerekiyor. Bu karışımın üzerine badem yağından 3 yemek kaşığı eklenmelidir. Karıştırıldıktan sonra gebelik nedeniyle kollarda, göğüs, kalça ve en çok karın bölgesinde oluşacak çatlakların oluşmaması ve gerginliğin gebeliğin ilerleyen dönemlerinde artması ile birlikte çatlakları önlemek için cildi nemli tutacaktır. Her gün düzenli olarak cilt üzerine uygulanmalıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle