Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekelerini Önlemek İçin Maskeler

Hamilelikte meydana gelecek kahverengi renkte olan cilt lekelerini önlemek amacıyla evinizde uygulayacak olduğunuz doğal maske tarifleri ve kullanımları.

Hamilelikte Cilt Lekeleri

 • 1 yemek kaşığı yoğurt;
 • 1 tatlı kaşığı karbonat.

Gebelikte anne adayının vücudunda birçok değişikliğin olması hormonların çoğalması sonucunda meydana gelecektir. Birçok hamile kadının en çok şikayet ettikleri sorunlardan bir tanesi de cilt üzerinde meydana gelen lekeler olmaktadır. Bu lekeler sağlık açısından herhangi bir sorunun olmasına neden olmazken, estetik olarak görüntü hamile bayanı rahatsız edecek olduğu için bu durumda alacağınız önlemler arasında evinizde rahatlıkla yapacak olduğunuz yoğurt ve karbonat ile maske bulunmaktadır. Meydana gelen kahverengi lekelerin yok olması ve önlenmesi amacıyla karbonattan 1 tatlı kaşığı cam bir kasenin üzerine konularak süzme yoğurttan da 1 yemek kaşığı konularak karıştırılmalıdır. Daha çoğunlukta yüz bölgesinde meydana gelen rahatsız edici kahverengi lekelerin üzerine ince bir tabaka halinde sürülecek en az yarım saat boyunca cilt üzerinde kalarak sonrasında yıkanması gerekiyor.

Bu kür haftada iki defa düzenli olarak kullanmanız neticesinde hamilelikte meydana gelecek kahverengi lekelerin azalmasında da etkili olur.

Kil Maskesi

 • 1 yemek kaşığı beyaz kil;
 • 1 tane yumurta akı.

Hormonların artması sonucunda oluşacak kahverengi lekelerin rahatsız edici görüntüsünü önlemek için gebeliğin ilk zamanlarından bebek doğana kadar haftada bir defa yapacak olduğunuz kil maskesinin gebelikte oluşacak cilt lekelerini önlemek için kullanabilirsiniz. Bunun için uygulayacağınız maskenin malzemeleri arasında olan kilin beyaz olması gerekiyor. 1 yemek kaşığı bir kabın içerisine konularak çok az miktarda bir su konulur ve sulandırılır. Üzerine yumurtanın akı kırılarak karıştırılmalıdır. Özellikle de yüz bölgesinde ve sırt bölgesinde oluşacak kahverengi lekelerin önüne geçerek oluşmasını engellemek için bu kürü düzenli olarak uygulayın.

Yoğurt Maskesi

 • 1 tane yumurta;
 • 1 yemek kaşığı yoğurt;
 • 2 yemek kaşığı limon suyu.

Cilt lekelerini önlemek amacıyla evinizde yapacağınız maskelerden bir tanesi de yoğurt maskesi olmaktadır. Bunun için bir tane yumurtanın akı cam kasenin içerisine kırılarak köpürünceye kadar bir çatal yardımıyla çırpılması gerekiyor. Sonrasında süzme yoğurttan 1 yemek kaşığı konulur ve üzerine taze sıkılmış limonun suyundan 2 yemek kaşığı kadar konularak bütün malzemeler macun kıvamına gelene kadar karıştırılmalıdır. Sonrasında cilt üzerinde lekelenmenin olduğu bölgeye bu elde ettiğiniz maske, temiz cildin üzerine sürülerek yarım saat boyunca bekletilir. Bol suyla temizlendikten sonra cilt üzerine nemlendirici krem sürülür.

Çilek Maskesi

 • 4 tane orta büyüklükte çilek;
 • Yarım limonun suyu.

Cilt lekelerinin rahatsız edici görüntüsünden kurtularak oluşacak cilt lekelerinin önüne geçmek istiyorsanız yapacağınız her zaman çilek ve limon suyundan elde edeceğiniz maskeyi yaparak cilt üzerine düzenli olarak uygulamanız olacaktır. Bunun için yapacağınız kür 4 tane çileğin bol su ile yıkandıktan sonra bir kabın içerisine konularak bir kaşık yardımıyla ezmeniz gerekiyor. Püre haline getirmiş olduğunuz çileklerin üzerine yarım limonun suyu sıkılmalıdır. Karıştırıldıktan sonrasında özellikle yüz bölgesinde meydana gelen doğum lekelerini önlemek ve hastanın bu lekelerini hızla geçirmesi için kürün gün aşırı olacak şekilde cilde sürülmesi gerekiyor.

20 dakika boyunca çilek ve limon suyu maskesi ciltte kalması sonucunda kazınarak çıkartılmalı ve sonrasında bol suyla durulanmalıdır.

Elma Sirkesi ve Soğan Suyu

 • 1 tane küçük kuru soğan;
 • 1 fincan su.

Soğan suyu ile doğal elma sirkesinden elde edecek olduğunuz suyu yüzünüze her gün düzenli olarak uygulamanız neticesinde gebeliğin ilerleyen zamanlarında oluşacak ciltte ki kahverengi lekelerin önüne geçmiş olacaksınız. Bunun için beyaz kuru soğan ezilerek suyu çıkartılmalıdır. Bu suyun üzerine 1 fincan doğal elma sirkesi eklenerek karıştırılır. Bir pamuk bu suya batırılır ve cilt üzerine sürülmelidir. Elma sirkesinin rahatsız edici bir kokusu olmasına rağmen hamile bayanlar elma sirkesi ve soğan suyundan elde ettikleri bu suyu ciltlerine uyguladığı zaman 20 dakika sonra ciltlerini bol suyla yıkayabilirler.

Maydanoz Maskesi

 • 10 dal maydanozun yaprakları;
 • Yarım limonun suyu.

10 tane taze ve koyu yeşil renkte olan maydanozun yaprakları el ile kopartılarak blender ile ezilmesi gerekiyor. Üzerine çekirdekleri ayıklanmış limonun yarısının suyu sıkılır. Taze limon suyu kullanmanız maskenin etkili olmasında çok önemli olacaktır. Maydanoz ve limon suyu karıştırıldıktan sonra cilt lekelerini gebelikte önlemek için özellikle yüz ve sırt bölgesinde yoğun olarak meydana gelecek olan lekeleri önlemek amacıyla cilt üzerine sürülmelidir. 20 dakika asla ciltten çıkartılmaması gerekiyor. Sonrasında maskeyi ciltten çıkarıp bol suyla yıkamalı ve üzerine taze salatalık kabuğu sürülmesi daha da etkili olacaktır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle