Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelikte Çatlakları Önlemek İçin Kullanılan Yağlar

Gebelikte bebeğin gelişiminin başlaması ile birlikte özellikle de ilk üç ayı sonunda cilt gerginliği sonucunda cilt üzerinde çatlaklıklar oluşacaktır. Bu çatlaklıkları gidermek için kullanacağınız yağlar.

Kantaron Yağı

 • 3 yemek kaşığı kantaron yağı;
 • 1 yemek kaşığı çörek otu yağı;
 • 1 yemek kaşığı kakao yağı.

Cildin gerginleşmesi sonucunda meydana gelecek olan çatlaklar bayanların istemediği bir durumdur. Bu nedenle de çatlak oluşumunu engelleyecek ve çatlaklara iyi gelecek olan bitkisel yağları kullanarak cildin yumuşamasını sağlayacaktır. Bu yumuşaklık sonucunda da bebeğin gelişimi ile birlikte gerginleşen cildin hızlı bir şekilde çatlamasını engellemesinde önüne geçecektir. Bunun için kantaron yağı ile elde edeceğiniz ve üzerine çörek otu yağı ayrıca kakao yağı da ekleyerek her gün cilde uygulayacak olduğunuz bu yağlar sonucunda cilt esnekliğini kazanacaktır. İyi gelen bu yağlar gebeliğin 3. ayı sonunda kullanılmaya başlanmalı ve gebelik sonlanıncaya kadar da her gün düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

Kakao Yağı

 • 3 yemek kaşığı kakao yağı;
 • 1 yemek kaşığı jojoba yağı.

Hamilelikte 3 aydan itibaren mutlaka bebeğin gelişimi ile birlikte gebe kadının karnında oluşacak gerginlik sonucunda çatlama meydana gelmesini engellemek için derinin esnekliğini kazanması için kakao yağı ve jojoba yağından elde edecek olduğunuz yağ gebeliğin üç ayından itibaren her gün düzenli olarak karın bölgesine ve basenlere de uygulanması gerekmektedir. Kakao yağının içerisinde bulunan maddeler sayesinde kakao yağı ile jojoba yağından elde edecek olduğunuz karışım gerginliğin azalmasını ve esneklik kazanarak cildin yumuşamasını sağlayacaktır.

Bu doğal yağları sizlerde gebelik sonuna kadar her gün düzenli olarak kullanmanız gerekiyor.

Hindistan Cevizi Yağı

 • 1 fincan Hindistan cevizi;
 • 2 yemek kaşığı sarı kantaron yağı.

Kadınlarda gebelikleri esnasında kilo alımına bağlı olarak ve bebeğin anne karnında olan gelişimi neticesinde kolajen dokusunun ve elastin liflerinin gerginliği sonucunda çatlakların meydana gelmesi bayanlarda istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle de gebeliğin ilk üç ayı itibari ile yapacak olduğunuz Hindistan cevizi yağı ve sarı kantaron yağından elde edecek olduğunuz karışım cilt üzerine sürülmesi sonucunda kolajen dokunun korunması neticesinde elastin lifler etkilenmeyecektir. Bunun neticesinde de gebeliğin sonraki aylarında her gün düzenli olarak uygulayacak olduğunuz bu bitkisel yağlar sayesinde çatlaklığı önlemiş olacaksınız.

Badem Yağı

 • 3 yemek kaşığı badem yağı;
 • 1 yemek kaşığı çilek yağı.

Bebek gelişimi sonucunda cilt gerginliği sonucunda cildin esnekliğini korumak için badem yağı kullanmanız tavsiye edilmektedir. Cildin gerginliği sonucunda cilt üzerinde çok ince çizgilerin oluşumuna neden olacak ve doğum sonrasında cilt üzerinde çatlaklar meydana gelecektir. Bu çatlaklar ilk olarak pembe ya da kırmızı renkte meydana gelecektir. Sonraki zamanlarda da cilt rengine dönüşse bile renk değişikliği olarak ortaya çıkacaktır. Cildin gerilerek çatlaklar oluşmasını engellemek amacıyla badem yağını ve çilek yağını kullanmalısınız. Badem yağı cilt üzerinde gerilerek çatlama oluşmasına engel olacaktır.

Badem yağının cilt nemini kazandıracak ve yumuşamasını sağlayacaktır.

Zeytinyağı

 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı;
 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli.

Hamilelikte meydana gelen çatlaklar eğer ki hamilelik süresi içerisinde önlem alınmaması durumunda bebek anne karnında gelişimi sırasında büyümesi sonucunda annenin derisinde genişleme olacağı için çatlaklık oluşmasına neden olacaktır. Eğer ki gebelikte anne adayının ilk zamanlardan itibaren cildin gerginleşmesi sırasında çatlamasını önlemek amacıyla kullanacağı bitkisel yağlar sonucunda gebelikte herhangi bir karın bölgesi, göğüs bölgesinde ya da kalçalarda çatlaklık oluşumunu engelleyecektir. Bunun için aloe vera jelinden ve zeytinyağı eklenerek elde edeceğiniz karışım cilt üzerine sürülmelidir.

Bunu her gün düzenli olarak kullanmanız sonucunda cilt gerginleşmesi sonucunda çatlama meydana gelmeyecektir.

Kayısı Yağı

 • 2 yemek kaşığı kayısı yağı;
 • 1tatlı kaşığı badem yağı;
 • 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı;
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı;
 • 1 tatlı kaşığı kantaron yağı.

Cildin gerginleşmesi sonucunda meydana gelecek olan cilt çatlakları çoğunlukla 3 aydan sonra bebeğin gelişimi ve annenin kilo alması ile birlikte görülmektedir. Bu çatlakların basen bölgesinde ve göğüs bölgesinde olacağı gibi en yoğun olarak karın bölgesinde meydana gelecektir. Bunun içinde uzmanlar tarafından bayanların gebeliklerinin 3. ayı itibari ile yukarıda yazmış olduğumuz yağları bir kabın içerisinde karıştırması sonucunda ciltleri üzerine sürmeleri tavsiye edilir. Bunun sonucunda cilt esnekliğini kazanacak ve gerginlik ile birlikte de ciltte çatlaklıkların oluşmayacağı cilde iyi gelecek olan bir durum meydana gelecektir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 2,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle