Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelikte Çatlak Önleme Konusunda Kullanılan Yağlar

Hamilelikte oluşan çatlak sorunlarından kurtulmak ve oluşumlarının önüne geçmek için doğal yağların kullanımı yapılır. Bu yağların düzenli kullanılması şarttır.

Hamilelik ve Çatlakları Önleme

Hindistan Cevizi

Gebelik dönemi içinde özellikle karın bölgesini nemli tutmak adına hindistancevizi yağı losyonu kullanımı yapılabilir. Hindistan cevizi yağının cildi beslemedeki yeteneği yüzyıllar boyunca bilinir. Hindistan cevizi yağı, öncelikle orta zincirli yağ asitlerinden oluşan doymuş yağlı asitlerle doludur. Bu tür yağ asitleri kolayca oksitlenmez ve bu nedenle zararlı serbest radikal hasara sebep olmaz. Diğer taraftan, çoklu doymamış yağ asitleri kolaylıkla oksitlenir ve bu nedenle cilde serbest radikal hasar vermesi daha kolaydır. Hindistan cevizi yağı topikal şekilde kolayca uygulanabilir. Nemi tutmak için duş aldıktan hemen sonra uygulamak en iyi çözüm olacaktır. Hindistan cevizi yağı ve balmumu karışımı da bu konuda oldukça etkilidir. Karışım, hindistancevizi yağını cilde emilene kadar yerinde tutmaya yardımcı olacaktır. Düzenli olarak her gün uygulanması gerekir.

Shea veya Kakao Yağları

Shea yağı ve kakao yağı kullanılacak olan en iyi yumuşatıcılardan iki tanesidir. Cildin nemli ve nemlendirilmiş halde tutulması konusunda olağanüstüdür. Kakao yağı, kakao çekirdeğinden çıkarılan doğal bir yağdır. Shea yağı karite ağacının somundan yapılır. Yağ asitleri fındıkkabuğundan çıkarılır. Bunlar derilerin yenilenme sürecini uyararak çalışmaktadır. Yine çatlakları önler ve azaltmaya yardımcı olur.

Lavanta Kokulu Zeytin Yağı

Zeytinyağı özellikle yemeklerde kullanılan harika bir yağdır. Göbek, kalça ve bacak bölgesindeki sorunların ortadan kaldırılması adına da birebirdir. Zeytinyağı tek başına işlem görürken kokusundan rahatsız olan kişiler içine lavanta yağı damlatabilir. Lavanta yatıştırıcı, rahatlatıcı bir kokuya sahiptir. Yatmadan önceki gece kullanım için mükemmeldir. 1 su bardağı zeytinyağı başına yaklaşık 7 damla lavanta esansiyel yağı kullanmak gerekir. En iyi yanı da zeytinyağının herkesin evinde kolaylıkla bulunabilmesidir. Karışımı bir cam veya plastik kapta saklayın ve günde bir kez uygulama için banyoda ya da yatak odasında saklamak daha uygun olacaktır. Tüm karın, bacak ve kalça kısmına düzenli olarak her gün sürmek gerekir.

Kakao

Hamilelik sırasında çikolata ve şekerleme tüketimimizi minimum seviyede tutmak gerekir. Çikolata sadece kafein içermez, aynı zamanda şeker konusunda da oldukça çok yüksektir. Çikolatanın tadına bir alternatif olarak kakao yağını alıp zengin kokusu ile hamilelikten kaynaklı olan çatlaklara sürülür. Kakao yağı, çikolata bitkisinden elde edilen saf yağdır. Bundan dolayı da 0 mg kafein içerir. Hamilelikten önce kakao yağını birçok kişi bilmez ve nemlendirici olarak kullanmaz.  Ayriyeten özellikle dirsekler, dizler ve ayaklar gibi cildin kuru cilt alanları içinde birebir olan bir yağdır. Çatlak önleyici olan bu yağın düzenli kullanımı şarttır.

Argan

E Vitamini ile zenginleştirilmiş Argan yağında cildin elastikiyetini artıracak özellikle bulunur. Çatlakların üzerine sürtünerek kırılan dokuları yavaşça soluklaştırabilir. Hamilelikte düzenli şekilde kullanılmalıdır. Bu yağın kullanımı bebek ve anne adayına kesinlikle zarar vermez. Argan yağı Suna Dumankaya tarafından da önerilmektedir.

Diğer Yağlar

Hint Yağı

Hint yağını doğrudan çatlak olan işaretli alanlara uygulamak gerekir. Uygulama sonrasında 15ila 20 dakika boyunca dairesel hareketler ile masaj yapmak gerekir. Masaj yaptıktan sonra, bölge ince pamuklu bezle kapatılır. Bir ısıtma yastığı kullanarak biraz ısı uygulanır. En iyi sonuç için bunu bir ay boyunca olabildiğince sık yapmak gerekmektedir.

Badem ve Hindistan Cevizi Yağı

Hamilelikte zaman içinde meydana gelen sorunları azaltmak için badem ve hindistancevizi yağını eşit miktarlarda karıştırarak gerekir. Cilde düzenli olarak masaj yaparak uygulamak gerekir.

Kayısı Maskesi

Kayısı çatlakları iyileştirmek söz konusu olduğunda çok etkili hale getiren büyük peeling eğilimlerine sahiptir. 2 ile 3 adet kayısı alınır, kesilir ve çekirdekleri çıkartılır. Meyveleri iyice ezilir etkilenen bölgelere uygulanır. 15 dakika boyunca ciltte bekletilir. Ardından ılık su kullanarak iyice yıkanır ve sonuçları görmek için her ay bir gün boyunca işlemi tekrarlamak gerekir. Saf kayısı yağı cilt gençleştirici özelliklere sahiptir ve bu nedenle çatlakları azaltma konusunda yardımcı olur. Etkili sonuçlar için cilde biraz limon suyu ile masaj yaptıktan sonra kayısı yağı ile uygulama yapılmalıdır.

 Aloe Vera Jeli

Aloe vera yaprağının dış tabakasını çıkarılır ve yapışkan jeli yaprakların içinden alınır. Bu aloe vera jeli hamilelikte oluşan lekelerden kaynaklı sorunlara direkt olarak kullanılır. Uygulama sonrasında 2 ile 3 saat boyunca bekletilir ve ılık su ile durulanır. Uygulama her gün yapılmalıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle