Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelik Çatlaklarını Önleyici Bitkisel Yağlar ve Kullanım Önerileri

Hamilelik döneminde kilo artışı, hormonsal değişimler ve cilt kuruluğu gibi sebeplerle bel, basen, kalça ve göğüs bölgesinde meydana gelen çatlak oluşumu doğal yağlar ile önlenebilir.

Gebelikte Çatlak Oluşumunu Önleyen Bitkisel Yağlar 

Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Engelleyen Yağlar

Her 10 kadından 9’u hamilelik sürecinde kilo artışı ve hormonsal değişim nedeniyle karın, bel, basen ve göğüslerde meydana gelen cilt çatlaklarından şikayet etmektedir. Özellikle hamileliğin 3. ayından sonra cilt gerginliği daha da artmaya başladığından bu çatlakların miktarı hızla artar. Genetik yatkınlık, beslenme alışkanlıkları, cilt tipi gibi birçok unsur tarafından etkilenen cilt çatlakları tamamen önlenemiyor olsa da bu süreçte bitkisel yağlar ile yapılacak düzenli cilt bakımı çatlak görünümünü azaltmaya yardımcı olur. 

Kullanım Önerileri 

Argan Yağı; Cildin elastikiyetini arttırarak derinin alt katmanlarında kollajen üretimini destekler. Cildi nemlendirmeye ve yeniden yapılandırmaya yardımcı olur. Ön bir hazırlık gerektirmeden hamilelik boyunca günlük olarak kullanılabilir. Çatlak oluşumunu engellediği gibi daha önce var olan çatlak görünümünde ve kaşıntı şikayetinde azalma sağlar. 

Kullanım şekli; Avuç içine aldığınız argan yağını masaj yaparak aşağıdan yukarı doğru basen, kalça, bel ve karın bölgesine yedirin. Kullanıldıktan sonra yıkamanız gerekmez. Herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. 

Badem Yağı; Hem tek başına hem de diğer yağlarla karıştırarak günlük bakımda kullanılabilir. Nemlendirici ve cildi yenileyici özellikleri cildin yumuşamasını sağlayarak çatlakları önler. İçerdiği E vitamini ile cilt dokusunu güçlendirmeye yardımcı olur.  Hem hamilelik döneminde hem de doğum sonrasında kullanılabilir.  

Banyo öncesi uygulamalarda kullanımı; Her birinden 1 çorba kaşığı olmak üzere bal, badem yağı ve hafifçe ılıtılmış zeytinyağını karıştırın. Bölgeye sürün ve 45 dakika bekleyin. Yıkanma sürecinde banyo suyunuza 1 kaşık lavanta yağı da ekleyebilirsiniz. 

Kakao yağı; Bu dönemde yaygın olarak kullanılan ve günlük bakım için uygun olan yağlardan biridir. Dikkat edilmesi gereken tek unsur sürüldükten sonra güneşe çıkmak bronzlaşmaya neden olabilir. Güçlü antioksidan özellikleri ile cilt altı yapıları güçlendirir.

Kullanım şekli; Avuç içine alıp iyice dağıttığınız yağı masaj yaparak tüm vücuda günlük ve haftalık olarak uygulayabilirsiniz. Kullanım sonrası yıkamanız gerekmez. 

Zeytinyağı; Tek başına çatlak oluşumunu engellemez. Fakat taşıyıcı bir yağ türü olduğundan diğer yağlarla karıştırarak kullanmak en etkili sonucu almanıza yardımcı olur. Cildin su tutma kabiliyetini arttırarak kuruluğu giderir. Göğüs bölgesindeki çatlaklarda doğum sonrası da kullanılabilir. Haftalık masaj uygulamalarında 1 çorba kaşığı zeyinyağını hafifçe ılıtarak diğer yağlara ekleyebilirsiniz. 

Banyo öncesi uygulamalarda kullanımı; Eşit miktarda hindistan cevizi yağı ve ılıtılmış zeytinyağını karıştırarak bel, karın, basen ve göğüslere sürün. 2 saat bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Eğer çatlak oluşumu yeni başlamışsa ilk olarak çatlak görülen bölgelere yağı iyice yedirin, daha sonra tüm vücuda yayın. 

Yağ terapileri uygularken her zaman sürme işlemine  aşağıdan başlayın ve yuvarlak hareketler ile yavaş yavaş yukarı doğru sürme işlemine devam edin.

Hamilelik Çatlakları İçin Suna Dumankaya’nın Tarifi 

Gebelik çatlaklarından korunmak ve hamilelik sonrasında da çatlak görüntüsünü gidermek için tanınmış güzellik uzmanlarından Suna Dumankaya’nın mucize yağ karışımı için: 

İhtiyacınız olan malzemeler ve hazırlama;  Her birinden 1 tatlı kaşığı olmak üzere kakao, badem, kayısı ve çilek yağını güzelce karıştırın. Yalnız yağları eklemeden önce tek tek hepsini küçük bir bölgede test edin. Alerjiniz olan ve test sırasında kızarıklık ve kaşıntıya neden olan bir yağ varsa onu karışımdan çıkarabilirsiniz. Ardından yağ karışımı içine 1 tatlı kaşığı portakal ya da limon suyu ilave edin. 

Kullanım şekli ve süresi; Hazırlamış olduğunuz karışımı aşağıdan yukarı ve yukarıdan aşağı yuvarlak hareketler ile yavaşça cildinize yedirin. 45 dakika bekleyerek yıkayın. Haftada 1 defa banyo öncesinde yapacağınız bu karışım çatlak oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır. Hafta arası ise asidik olmayan hindistan cevizi yağı, kakao yağı, argan yağı gibi yağlardan biri ile günlük olarak bakım yapın. 

Yat etkileri; Karışımın herhangi bir yan etkisi olmamakla portakal suyu ve limon suyu cilt gerginliği ve hafif kaşıntıya neden olabilir. Eğer uygulamadan sonra kaşıntınız olursa 45 dakika beklemeden yıkayabilirsiniz. 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle