Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüz Lekeleri İçin Krem Çeşitleri ve Kullanım Önerileri

Yüz lekeleri birçok farklı nedenden kaynaklanabilen ve her yaş grubundan insanı etkileyen sorunlardan biridir. Fakat doğru cilt bakımı ve uygun kremler ile tedavisi mümkündür.

Yüz Lekeleri İçin Kullanılan Krem Türleri 

Renk Açıcı Leke Giderici Yüz Kremleri

Cilt yüzeyinde çeşitli nedenlerden kaynaklı birçok farklı türde leke oluşabilmektedir. Bu lekeler arasında en yaygın görülenler ergenlik, hamilelik ve yaşlılık gibi hormonsal değişimlerin yüksek olduğu dönemlerde ortaya çıkar. Güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalmak gibi faktörler de leke oluşumuna sebep olan çevresel nedenler arasında yer alır. Bu açıdan cilt lekeleri için kullanılan kremler farklı tür ve yapıda olabilmektedir.

Cildi soyan kremler; Bunlar peeling kremler olarak da adlandırılan ve cildin üst yüzeyini soyarak leke giderici etki gösteren krem türleridir. Kimyasal bileşikler içerirler. Uzun süreli kullanıma uygun değildirler. Özellikle yaz dönemlerinde kullanılmaları önerilmez. Pigment lekelerinden çok sivilce izlerini yok etmekte başarılıdır. Eczanelerden reçeteli ve reçetesiz olarak temin edilebilirler. 

Cilt beyazlatıcı kremler; Bunlar A, B, C ve E vitamini yönünden zengin olan, bitkisel yapılı ve antioksidan içerikli krem türleridir. Günlük ve düzenli kullanıma uygun olarak üretilirler. 

Hücre yenileyici kremler; Retinol, Hyalüronik Asit ve vitamin asitlerinden üretilen krem türleridir.  Cildin kollajen yapısını güçlendirerek yaşa bağlı gelişen yeni leke oluşumlarını engeller ve düzenli kullanımda eski lekeleri yok etmekte kullanılır. Hücre yenilenmesini sağladığından sadece leke tedavisinde değil kırışıklıkların azaltılmasında da etkilidir. Günlük kullanıma uygun olarak üretilirler. 

Yüz kremi tercih ederken farklı kullanıcıların yorumları cilt tipi ve lekenin nedenlerine bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Bu yüzden uzman bir doktorla görüşerek kendi cilt tipinize ve lekenin türüne göre en uygun kremi tercih ediniz. 

Lekenin Türüne Göre Yüz Kremi Önerileri 

Krem Adı Kullanım Alanı  İçerik Türü Yan etkiler  Fiyatı (TL)
Acnelyse Sivilce izleri Retinoik asit  Peeling etkisi nedeniyle derinin üst tabakasını soyan bu krem kullanıldıktan sonra güneşten korunmak gerekmektedir. Derinin soyulması sırasında döküntü, kızarıklık ve yanma görülebilir. Kremi sabunla temizlemek cilt kuruluğuna yol açar.  26.8
Achromin Leke Giderici Krem Çiller, kahverengi yaş ve hamilelik lekeleri 

Cosmo C250, Melaclear2 ve betakarotenler

Hassas ciltlerde tahriş, döküntü ve sivilcelenme yapabilir. 25.00 
Arnavut Kremi(Aklık Kremi) Güneş, doğum, sivilce izlerinin yarattığı lekelerde kullanılır.  Arbutin ve Neven yağı

Ciltte tahriş yaratabilir.

Alırken ürünün civa içermediğinden emin olunuz. Civa içeren ürünlerde çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

35.90
Bioderma White Objective Active Krem Leke giderici ve cilt tonu düzenleyici  Antioksidan içerikli bitkisel bileşik ve vitaminler  Bilinen bir yan etkisi yoktur. Günlük kullanıma uygundur.   106.88
Dermaderm Cilt Lekelerine Karşı Bitkisel Leke Giderici, Cilt Beyazlatıcı Krem Ürünün hem gece hem de gündüz için üretilmiş 2 farklı türü bulunmaktadır. Çil, kahverengi lekeler, yaş lekeleri ve epilasyondan kaynaklı kararmalarda kullanılabilir. Yeni leke oluşumunu da engellemektedir.   Bitkisel özler ve nemlendirici yağlar Bilinen bir yan etkisi yoktur fakat ilk kullanımda küçük bir bölgede alerji testi yapılması önerilmektedir.  14.80
Expigment %4  Hamilelik, yaşlılık vb. nedenlerle gelişen Melasma, Lentigo ve güneşin neden olduğu koyu kahverengi lekeler ile çillerde kullanılır.   Hidrokinon  Kullanımının ardından güneş ışınlarından korunmak gerekmektedir. Döküntü, batma, yanma ve kızarıklık görülebilir.    7.21
Roxhel Leke Giderici Yüz Bakım Kremi Kahverengi lekeleri yok etmek ve ağdanın neden olduğu kararmalara karşı cilt tonunu beyazlatmak için kullanılır.  Allantoin ve bitkisel antioksidanlar  Bilinen bir yan etkisi yoktur.   57.40
Sinoz Leke Kremi

Sivilce izleri; güneş, hamilelik, yaşlılık lekeleri; kahverengi lekeler; cilt tonu farklılıklarında kullanılmaktadır.

 

Antioksidan etkili bitkisel bileşikler ve güneş koruma faktörü Bilinen bir yan etkisi yoktur.   125.00

SkinCeuticals Retinol 0.3 Gece Kremi

Her türlü cilt lekesinde kullanılabilir.  

Retinol A temel bileşenidir. 

Krem sürüldükten sonra gün ışığından korunmak gerekmektedir. 

Yaz aylarında kullanımı önerilmez. 

332.10 

Vichy Ideal Soleıl

50 faktör

Yüksek korumalı leke karşıtı kremlerden biridir. Koyu kahverengi lekelerin görünümü azaltır. Yeni leke oluşumuna karşı koruma sağlar. 

PhE-Resorcinol ve güneş koruma faktörleri Bilinen bir yan etkisi yoktur. 72.30 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz Lekesi Kremi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her cilt tipi farklıdır ve özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Başkasına iyi gelen bir krem sizin için uygun olmayabilir ya da ciddi yan etkilere neden olabilir. 

 Bu makale sizi bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır ve leke giderici kremleri uygulamadan önce bir cilt doktoru ile görüşmeniz cilt sağlığınız için en uygun yöntem olacaktır.

Ayrıca yeni leke oluşumunu engellemek ve güneşin ultraviyole ışınlarından korunmak için en az 30+ faktörlü güneş kremleri düzenli olarak kullanılmalıdır. 

Leke kremi kullanımı sırasında A, B, C ve E vitaminleri yönünden zengin bir diyet yapmak cilt yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olacaktır. 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle