Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelikte Cilt Bakımı ve Uygulanabilecek Yüz Maskeleri

Hamilelik döneminde kendini güzel ve sağlıklı hissetmek her kadının hakkıdır. Fakat cilt bakımı yaparken nelere dikkat etmek gerekir, hangi yöntemler cildinizi yenilerken bebeğe zarar vermez.

Hamilelikte Cilt Bakımı 

Hamilelikte Yüz Maskesi 

Hamilelik, bir kadının hayatında yaşadığı en heyecan verici, hormonsal olarak birçok yeni tecrübeyi içeren dönemlerden biridir. Bu süre zarfında yaşanan hormonsal dalgalanmalar ise cilt yapısını bazen iyi bazen ise kötü yönde etkileyebilir. Hamilelik dönemindeki kadınların en sık yaşadığı problemler arasında akneler, yüz bölgesinde melazma adı verilen koyu renkli lekeler ve cilt döküntüleri yer alır. Birçok kadın gebelik döneminde yaptıkları her uygulamanın kendisiyle birlikte bebeğin sağlık ve refahını etkilediğinin farkında olarak bu sorunlarla başa çıkmaya çalışırken bebeği ve kendi için en iyi uygulamayı seçmekte zorlanmaktadır. Bu sağlıklı bir kaygıdır. Özellikle kimyasal içeren sentetik ürünlerin bu kadar yaygınlaştığı bir dönemde kullanılan ürünün içeriğini bilmek ve etkileri hakkında fikir sahibi olmak en doğrusudur. Cilt altına nüfuz ederek kan dolaşımına karışan en küçük miktardaki kimyasal bile bebeğin gelişimini etkileyebilir. Bu açıdan doğal ürünlere yönelmek, yüz bakımı için vitamin ve mineral değerleri yüksek ürünleri kullanmak hem güzelliğinizi ortaya çıkaracak hem de bebeğinize zarar vermeyecektir. 

Doğal Yüz Maskesi Tarifleri 

Hamilelik döneminde yüz bakımı yaparken tercih edilecek ürünün doğala en yakın malzemeden üretilmiş olması çok önemlidir. Bu da çoğu zaman iyi ürünlerin yüksek fiyatlarla piyasaya sürülmesine neden olmakta ve bazen kimyasal olmadığı zannedilen ürünlerde bile kullanılan koruyucular nedeniyle tamamen güvenli olmamasına yol açmaktadır. Daha uygun fiyatlara evde bulabileceğiniz malzemeler ile yapacağınız maskeler ise hem cildinizi yenileyecek hem de içeriğini bilmenin rahatlığı ile endişelerinizi ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Hamilelik döneminde hem cilt sağlığınızı hem de güzelliğinizi ”bebeğime zarar gelir mi” korkusu yaşamadan koruyabileceğiniz bazı maske tarifleri şöyle; 

Akne ve gebelik kararmaları için limon ve patates maskesi; Bu maskeyi yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler 1 limon ve bir patatesten ibarettir. C vitamini açısından zengin olan bu maske aynı zamanda cildinizin ihtiyacı olan magnezyum, fosfor ve demir ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Maskeyi hazırlamak için yıkanmış 1 patatesi soyduktan sonra cam bir kap içine rendeleyin. 3 dakika kadar bekleyin ve süzdükten sonra içine yaklaşık yarım çay bardağı kadar olan limon suyunu ilave edin. Ardından bu karışımı bir pamuk aracılığı ile yüzünüze iyice yedirin. Limonun içerdiği asitlerden kaynaklı ilk uygulama sırasında biraz yanma hissedebilirsiniz fakat gebelik döneminde yüz bölgesinde üretilen yağ miktarı arttığından bu yanma dışında herhangi bir yan etkisi olmayacaktır. 15 dakika bekledikten sonra temiz su ile yüzünüzü yıkayın. Soğuk su cildinizin canlanmasına yardımcı olacağından özellikle soğuk ve buzlu suları tercih edebilirsiniz. Haftada bir 1 defa ve temizlik sürecinde sabun türevleri kullanmadan güvenle uygulayabilirsiniz. 

Kil ve zeytinyağı maskesi; 2 çorba kaşığı yumuşak kil ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın, yarım saat bekleyin ve soğuk su ile temizleyin. 15 günde 1 uygulayacağınız, A ve E vitaminleri açısından zengin bu maske ölü derilerin temizlenmesine ve cilt kararmaların giderilmesine yardımcı olacaktır. 

Gebelik kırışıklıkları için badem yağı ve muz maskesi; Cildinizin elastikiyetini arttırarak cildinizin daha genç ve ışıltılı görünmesine yardımcı olmak için 1 muzu iyice ezdikten sonra 1 kaşık badem yağı ekleyin. Temiz cilt üzerine karışımı uygulayın ve yarım saat sonra soğuk su ile yıkayın. Bu karışımı aynı zamanda göbek bölgenizdeki çatlaklar için bölgeye streç film sararak uygulayabilirsiniz. Göbek bölgesinde en az 1 saat beklemesine özen gösterin. Günlük ya da haftalık olarak ihtiyacınız olan şekilde kullanabileceğiniz bu maske A, B6, B12 ve potasyum açısından çok zengindir. Herhangi bir yan etkisi yoktur. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer evde bakım maskesi hazırlamak için zamanınız yoksa hazır maske alırken içeriklerini kesinlikle kontrol edin.

İçeriğinde aşağıdaki ürünler bulunan maskeleri kullanmaktan kaçının; 

  • Avege, Tazorac, Fabior,
  • Panretin, 
  • Renova, Retin-A,
  • Retinoik Asit, 
  • Retinol Retilin, 
  • Lineoat Retilin,
  • Tagretin Jel. 

Bol su içmek hem bebeğiniz hem de cilt sağlığınız için bu dönemde önemlidir. Günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin. Gün içinde en az 1 kase yoğurt ve bir kase salata tüketmeye özen gösterin. Düzenli doktor kontrollerinizi aksatmayın. 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle