Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

İbrahim Saraçoğlu’ndan Hamilelikte Çatlak Önleyici Yağlar

Gebelik esnasında anne karnında bebeğin gelişimi sırasında ve annenin kilo alması sonucunda derisinin gerilmesi sonucunda deri üzerinde çatlaklıkları önleyecek yağlar.

Hamilelikte Çatlak Önleyici Yağlar

 • 10 gram kayısı yağı;
 • 5 gram fındık yağı;
 • 5 gram portakal yağı;
 • 10 gram badem yağı.

Hamilelik dönemi içerisinde bebeğin anne karnında gelişimi sonucunda karın büyümesi neticesinde derinin gerilmesi ile birlikte çatlaklar oluşacaktır. Bu çatlaklar oldukça rahatsız edici bir görüntü oluşmasına neden olur. Bu durumda evinizde hazırlayacak olduğunuz doğal yağlar ile birlikte yapacağınız kürü karın bölgesine sürmeniz sonucunda deri yumuşayacak ve çatlakların oluşmasını da engelleyecektir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yağlar bir kabın içerisine koymalısınız. Verilen ölçülerde mutlaka aktardan satın aldığınız, kayısı yağı, fındık yağı, portakal ve badem yağını karıştırmalısınız. Sonrasında karın bölgesinde ya da kalçalarda ve hatta göğüs bölgesinde meydana gelecek olan çatlakların oluşmaması için bu bölgelere sizlerde elde ettiğiniz yağ karışımını masaj yaparak deri üzerine uygulamalısınız.

Bunun için her zaman aktarlardan satın aldığınız yağları hamilelik itibari ile cilt üzerine uygulamaya başlamanız gebeliğin ilerleyen dönemleri içerisinde İbrahim Saraçoğlu tarafından çatlakların oluşmamasını sağlayacaktır.

Fındık Yağı

 • 2 çorba kaşığı saf fındık yağı;
 • 1 çorba kaşığı kayısı yağı;
 • 1 çorba kaşığı portakal yağı;
 • 2 çorba kaşığı badem yağı.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bütün yağları cam bir kasenin içerisinde karıştırın. Gebelik başladığı zaman bayanların kilo alması ve bebeğin büyümesi ile birlikte deride gerginlik sonucu ile birlikte çatlamalar meydana gelecektir. Fındık yağı, badem yağı, kayısı ve portakal yağının cildi beslemesi, cildin nemlenmesi ve yumuşamasını sağlayacaktır. Her gün düzenli olarak cilt üzerine uygulamanız sonucunda cilt gerginliği sırasında çatlaklığın oluşumunu en aza indirecektir. Cilt üzerine masaj yaparak uygulanmalı ve daha sonrasında yıkanmamalı ve üzerine başka kremler uygulanmamalıdır.

Hamile kadınların çocuğu doğana kadar her sabah duş alarak sonrasında ciltlerine bu yağ karışımını uygulamaları tavsiye edilmektedir.

Çilek ve Badem Yağı

 • 2 yemek kaşığı badem yağı;
 • 2 yemek kaşığı çilek yağı;
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı.

Bayanların gebelikleri esnasında ciltlerinde oluşacak çatlakların yok olması için etkili olan bitkisel yağların başında badem yağı gelmektedir. Badem yağı cildin zamanla bebeğin büyümesi sonucunda gerilerek üzerinde çatlakların oluşmasını engelleyecektir. Fakat hamileliğin son aylarında badem yağının üzerine zeytinyağı ve çilek yağı da eklemeniz daha da cildin yumuşamasını sağlayacaktır. Etkili olması için günde iki defa temizlemiş olduğunuz cilt üzerine sürmelisiniz.

Elma Yağı

 • 2 yemek kaşığı elma yağı;
 • 2 yemek kaşığı badem yağı;
 • 1 yemek kaşığı limon suyu.

Hamilelikte bebeğin gelişimi sırasında karın şişkinliği ve gebe kadının kilo alması durumunda kalçalarda da çatlaklar ve lekelenmelerin olması söz konusu olacaktır. Bu durum doğum sonrasında kalıcı izlerin olmasına neden olur. Bu çatlakların olmaması için bitkisel yağlardan çare bulabilir ve bunun sonucunda hamileliğin ilk aylarından itibaren eşit miktarda elma yağı, badem yağı ve limon suyu karışımını göbek bölgesine ve kalça kısmına masaj yaparak uygulamanız gerekiyor.

Bu cilt üzerinde yumuşamanın oluşmasında etkili olacak, bebeğin anne karnında büyümesi sonucunda cilt gerginliği neticesinde çatlamaların oluşmasını engelleyecektir.

Kakao Yağı

 • 2 yemek kaşığı kakao yağı;
 • 1 yemek kaşığı badem yağı;
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı.

Hamile kadınların doğumdan sonra hamilelikleri esnasında meydana gelen cilt çatlaklarının oluşmasını engellemek için kakao yağının cildi yumuşatma özelliği ve aynı zamanda da nemlendirici özelliği ile bilinmektedir. Bu yağın daha da etkili olması ve cilt üzerinde meydana gelecek çatlakları önlemesi amacıyla yukarıda belirtmiş olduğumuz diğer yağları da eklemelisiniz. Sonrasında karıştırılmalı ve düzenli olarak gerilmekte olan derinin üzerine her gün masaj yaparak uygulamalısınız. Daha da etkili olmasını istiyorsanız banyo sonrasında uygulamalı ve cilt üzerinde bu yağların kalmasını sağlamalısınız.

Hindistan Cevizi Yağı

 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı;
 • 2 yemek kaşığı buğday yağı;
 • 1 yemek kaşığı tereyağı;
 • 1 yemek kaşığı bal mumu.

Özellikle de hamile bayanların ilk üç ayı tamamladıktan sonra bebeğin anne karnında gelişimi sırasında hamile kadının kilo alması ve bunun sonucunda da derinin gerilerek çatlaması daha sonraki aylarda sıklıkla meydana gelecek istenmeyen bir durum olacaktır. Gebelikte oluşan çatlaklar doğum sonrasında iyileşmemesi ve kalıcı bir iz kalması nedeniyle önlem almak için sizlerde 1 yemek kaşığı tereyağını eritin. Üzerine yukarıda belirtmiş olduğumuz ölçülerde Hindistan cevizi yağını ve buğday özü yağını eklemelisiniz. En sonunda ise bal mumundan da 1 yemek kaşığı kadar yağın üzerine konularak bütün malzemeler birbirine karışması için bir kaşık yardımıyla karıştırılmalıdır. Gerginleşmeye başlayan cildin üzerine sürdüğünüz bu yağ karışımı sonucunda nemlenmesi ve cildin de yumuşaması sağlanacaktır. Bu yağ karışımını her gün düzenli olarak uygulamalısınız.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle