Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelik Dönemi İçinde Çilek Tüketimi Leke Sorununa Neden Olur mu?

Hamilelik dönemi içinde çilek tüketimi yapmak bebekte kesinlikle leke sorununa neden olmaz. Bu surum tamamen halk arasında var olan bir söylentiden ibarettir.

Hamilelik ve Çilek

Hamilelikte Çilek Tüketimi

Hamilelik dönemi içinde çilek gibi leke bırakma riski yüksek olan meyvelerin ve sebzelerin tüketilmesi konusunda bebekte leke oluşur gibi halk arasında söylentiler vardır. Bu söylentiler kesinlikle doğru değildir. Çilek ve benzeri meyveler bebeklerde doğum lekesine neden olmaz. Doğum lekeleri farklı sebeplerden kaynaklı olarak meydana gelir. Çilek genel sağlığının korunmasında yararlı olan, vitamin ve minerallerle dolu en besleyici meyvelerden biridir. Hamilelik esnasında çileğin aşırı şekilde tüketilmesi sonucunda kız bebek beklendiği de halk arasında var olan söylentilerdendir. Bu dönem içinde çilek tüketmek oldukça faydalı ve sağlıklıdır. Önemli olan çileği mevsiminde ve doğal yollar ile tüketmektir.

Hamilelik esnasında yeterli düzeyde vitaminlerin alınması, annenin yanı sıra bebek için de gerekli olan bir durumdur. Vitaminler ve besinler çilekte bol miktarda bulunur. İyi bir C Vitamini ve B9 kaynağı olmasının yanı sıra, bu meyve ayrıca sınırlı düzeyde B6, E ve K vitamini içermektedir. C vitamini kolajen oluşumu ve deri ve kemiklerin büyümesi adına gereklidir. İlk 3 aylık dönem içinde yüksek derecede gerekli olan B9 ya da folat nöral tüp defektlerini ve diğer doğum şekil bozukluklarının azalmasına olanak sağlar. B6 ayrıca beyin ve sinir sistemi gelişimini de destekleyerek bulantı ve kusmayı rahatlatır. Diğer taraftan E vitamini vücut dokularını serbest radikal hasarından koruyarak ve prolaktin seviyenizi korumaktadır.

Çilekler manganez, potasyum, bakır, demir, fosfor ve magnezyum tarzında mineraller içerir. Manganez kemik ve kıkırdak oluşumunda yardımcı olacaktır. Ayriyeten hücrelerde oluşabilecek ola hasarlarında önüne geçer. İçeriğinde bulunan potasyum ağrıları ve krampları ortadan kaldırır. Bakır bebeğin kan damarları, kalp, sinir sistemi ve iskelet sistemi gelişimine fazlasıyla katkıda bulunur. Demir içeriği hemoglobin üretimi için oldukça faydalıdır ve bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda destek sağlayacaktır. Fosfor, vücudun kemik sağlığını korurken enerji üretimi ve kullanımında yardımcı olur. İkinci 3 aylık dönemde tüketilmesi sayesinde magnezyum uterusun erken kasılmasının önüne geçer.

Lif Açısından Zenginlik ve Beslenme

Gebe kadınlar en doğru bağırsak hareketlerine sahip olmak adına ve kabızlık olasılığını azaltmak için günlük olarak 25 ile 30 gram diyet lifine ihtiyaç duyar. Bir fincan çilek 3 gram lif sağlar. Lifli gıda alımını arttırmak adına mevsiminde tüketilen meyve oldukça yararlıdır.

Hamilelik sırasında çilek yemenin en iyi kısmı, son derece çok yönlü olmaları ve çok kolay bir şekilde beslenmeye eklenmesidir. Aslında, bu süper tatlı meyvenin tadını çıkarmaya direnebilecek bir kimseyi bulmak zordur. Beslenme içine çile ile ekleme yapmak için aşağıda bulunan tarifler uygulanabilir.

  • Beslenmeye daha çok dâhil etmenin en iyi yollarından bir tanesi  bu meyvenin ham olarak tüketilmesidir. Doğal aroması ile sağlığa yardımcı olan önemli antioksidanları ve lifleri içerir.
  • Ayrıca sağlıklı bir çilek smoothie veya milkshake çırparak beslenmeye eklenebilir.
  • Kahvaltılık gevrek kasesine bir miktar doğranmış çilek eklemesi yapılabilmektedir.
  • Bir başka harika fikir de buzlu kalıplarda ezilmiş çileği dondurmak ve yaz sıcaklığında serin bir dondurma tadını çıkartmak olacaktır.
  • Evde lezzetli reçel yapmak faydalıdır. Aşırı düzeyde tüketmekten kaçınılması gerekir.
  • Yoğurda çiğ veya pişmiş çilek parçalarını karıştırılabilir.
  • Elma ve muz gibi meyvelerle birlikte karışım yapılabilir.
  • Bazı alkolsüz içeceklerin içine taze ve dondurulmuş çilekler ile birlikte buz ve limon suyu eklemesi yapılabilir.

Hamilelikte çilek yerken dikkat edilecek olan noktalar;

  • Çilekli aromalı dondurmalar, kekler ve şekerler ve kalori bakımından yüksek oldukları için sınırlı miktarlarda tüketilmelidir. Eğer evde yapılacaksa kek hamurunu şeker kullanımı fazla yapılmamalıdır. Ev yapımı dondurmalar için pastörize edilmiş  sütleri kullandığından emin olmak gerekir. Herhangi bir viral veya bakteriyel enfeksiyonu önlemek için oldukça önemlidir.
  • Ev yapımı çilekli sodalar, ticari olarak mevcut olanlardan daha güvenli şekilde tüketilir. Çünkü ticari olanlar fetüse zarar verebilecek kafein ve yapay tatlandırıcılara sahiptir.

Hamilelik sırasında iyi ve faydalı olmasına rağmen, bir seferde çok fazla çilek tüketimi yapılmamalıdır. Bazı olumsuz etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Kızarıklık, kaşıntı, ishal, mide ekşimesi, mide ağrısı ya da başka bir belirtileri yedikten sonra ortaya çıkarsa tüketimin durdurulması gerekir. Beslenme konusunda sorun yaşayan kişilerin mutlaka uzman doktor görüşü alması çok önemlidir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle