Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelikte Tüylenme Nedenleri ve İyi Gelen Çözümler

Hamilelik sırasında meydana gelen tüylenmenin hormonlara bağlı olarak gebeliğin ilk üç ayı içerisinde yoğun olarak meydana geleceği ve hormonlar düzelince sorun ortadan kalkacaktır.

Hamilelikte Tüylenme

Hamilelik dönemi içerisinde gebe kadınların hormonlarında ciddi oranda artış meydana gelecektir. Bu hormonların değişikliğinin olması sonucunda bayanlarda tüylenme gibi bir sorun oluşabilir. Bu tüylenme daha çoğunlukta bayanlarda karın bölgesi üzerinde olacağı gibi bayanların bacaklarında ve yüz bölgesinde de meydana gelebilir. Tüylenme daha çoğunlukta gebeliğin ilk üç ayı içerisinde ortaya çıkacak olan ve 6 ay sonrasında da gebelik neticesinde meydana gelen tüylenmelerin kendiliğinden dökülmeye başlaması ile bilinecektir. Hamilelikte ilk aylarında ortaya çıkan bu tüylenme sorununun ilk 6 aydan sonra kendiliğinden yok olması çoğu bayanlarda görülmektedir.

Fakat bazı bayanlarda çocuk doğduktan sonra da yüz bölgesinde, karın ve göğüs bölgesinde gebeliğin ilk aylarında ortaya çıkan tüylenmenin geçmemesi durumunda bayanların çocuk doğumundan sonrasında lazer epilasyon yaptırmaları uygun olacaktır.

Gebelikte bebek gelişimi sırasında meydana gelen bu tüylenmenin rahatsız edici bir durum oluşmasına neden olacak kadınların lazer epilasyona girmeleri gebelik esnasında sakıncalı olacaktır. Bu bayanların tüylerini almaları için kesinlikle lazer epilasyona girmemeleri gerekiyor. Bu bayanların tüylerinden kurtulmak için kullanacak olduğu yöntemler şunlardır:

 • Jilet;
 • Epilatör;
 • Ağda.

Bu yöntemler ile tüylerini alan gebe kadınların anne karnında gelişimini tamamlamakta olan bebeğe bir zarar vermeden tüylerinden kurtulabilirler. Gebelikte özellikle karın kısmında meydana gelen tüylenmenin göbek bölgesinde oluşması durumunda aşağıya uzanacak çizgi halinde meydana gelecektir.

Bunların nedenleri hormonlarda yoğun olarak değişmenin olması olacaktır.

Hamilelikte Tüylenme Nedenleri ve Belirtileri

Hamilelik dönemi içerisinde erkek ya da kız çocuğuna gebe kalan bayanların tüylerinde hızlı uzama meydana geleceği gibi bunların nedenleri arasında vücudun gebelikte hormon değişikliğinin oluşması sonucunda oluşacaktır. Gebelik sırasında vücut içerisinde meydana gelecek olan tüylenmenin yoğun olduğu zamanlarda şu belirtilerin de ortaya çıkması söz konusu olur:

 • Tüylerin hızlı uzaması;
 • Tüylerin çok kalınlaşması;
 • Tüylerin güçlenmesi;
 • Tüylerin çoğalması.

Hamilelik sırasında bayanların vücudunda birçok değişikliğin olmasına neden olacak durumlar meydana gelebilir. Bu şikayetler gebelik esnasında oldukça normal olarak görülmektedir. Bebeğin cinsiyetine bağlı olarak tüylenmede artış olmayacaktır. Bir bayanın gebeliği sırasında tüylenmenin nedenleri arasında hormon değişikliği artacağı için bebeğin gebelik esnasında yoğun olarak kıllanması görülür. Bu kıllanmanın yoğun olarak artacağı bölgeler ise şunlardır:

 • Göğüs bölgesi;
 • Bikini bölgesi;
 • Bacaklar;
 • Kollar;
 • Basen bölgesi;
 • Göbek bölgesi;
 • Yüzü ve çenesi.

Hamilelik sırasında erkek ya da kız çocuğuna gebe kalan kadınların vücutlarında aynı değişikliğin olmasına neden olacak bir durum oluşacaktır. Bebeğin cinsiyetinin ilk üç ay içerisinde gelişmeye başlayacaktır. Bu süre içerisinde oluşan hormon değişikliğinin oluşması ilk üç ay içerisinde ciddi oranda artması söz konusu olur. Bu durumdan rahatsız olan birçok gebe kadın bulunmaktadır. Buna çözüm bulmak için badem yağı gibi doğal çözümler aramakta olan bayanlarda daha yoğun olarak görülmesi de görülecektir.

Vücudun ilerleyen aylarda hormonların normale dönmesi sonucunda annenin vücudunda meydana gelen kıllanmanın azalması beklenecek ve kılların uzaması da duracaktır.

Hamilelikte Tüylenmeye Çözüm

 • 10 gram taze nane.

Hamilelikte oluşan tüylenmenin nedenleri arasında hormon değişikliğinin sonucunda meydana gelecek bir durum oluşmasına neden olur. Bunun sonucunda anne adayının hamileliği esnasında ilk üç ay içerisinde vücudunda birçok değişikliğin olmasına neden olacak sonuçlar oluşur. Bu durumda hormonların dengelenmesi amacıyla taze nane tavsiye edilmektedir. Nanenin hormonları düzene sokması konusunda yardımcı olacaktır. 1 yemek kaşığı civarında olan taze nanenin ağızda çok iyi çiğnenerek günde bir defa yutulması gerekiyor.

Aslanpençesi Kürü

 • 6 gram aslanpençesi;
 • 1 su bardağı su.

Hormonların düzelmesi için aslanpençesi kürü tavsiye edilmektedir. İlk üç ay içerisinde tüylerde meydana gelecek olan değişikliğin rahatsız etmesi sonucunda hormonların dengelenmesi için ve tüylenmenin azalması, tüylenmenin hızlı bir şekilde uzamasını durdurmak için kaynamakta olan suyun içerisine yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı civarında aslanpençesi konulmalıdır. Kısık ateşte yaklaşık olarak 5 dakika boyunca kaynatılmalı ve sonrasında aç karnına hem sabah hem de akşam içilmesi önerilmektedir.

Doğal Tüy Dökücü Krem

 • 1 tane kuru soğan;
 • 1 tane sarımsak;
 • Siyah merhem.

Tüylerin uzamasından ve sertleşmesinden şikayetçi olmanız durumunda bu tüylerin kalınlaşarak hızlı bir şekilde vücut bölgesine yayılması sonucunda istenmeyen bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda evinizde hazırlayacak olduğunuz kür için soğanı ateşte közlemeniz gerekiyor. İçerisine sarımsak dövülerek konulmalı ve sonrasında 1 yemek kaşığı kadar siyah merhem üzerine eklenmelidir. Bu elde edilen bitkisel ve doğal olan krem vücudun hamileliği sırasında tüylenmenin yoğun olarak görüldüğü bölgeye çok ince bir tabaka şeklinde sürülmeli sonrasında 30 dakika kadar beklendikten sonra bol suyla yıkanmalıdır. Bu kür sayesinde tüylenmede ciddi oranda azalma olacak ayrıca tüylerin sertleşmesini de engellemiş olacaktır. Bu elde edilen maskenin mutlaka bir hafta boyunca uygulanması ve her gün tüylenmenin yoğun olduğu bölgeye sürülmesi tavsiye edilmektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle