Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelikte Çatlaklar Ne Zaman Oluşmaya Başlar?

Hamilelik dönemi içinde genelde 3 ile 4 aydan itibaren cildi elastik olmayan bayanlarda çatlamalar meydana gelir. Bunlardan kurtulmak oldukça zorlu bir bakım gerektirir.

Hamilelik ve Çatlak Sorunu

Hamilelik dönemi içinde meydana gelen çatlak sorunları cildin yüzeyinde gelişebilen dar pembe veya morumsu çizgi benzeri çizgilerdir. Genellikle hamilelik ilerledikçe ve karın bölgesi büyümeye başladığında karında, bazen üst baldırlarda ve göğüslerde oluşur. Kişiden kişiye ve kişilerin cildinin elastik olup olmadığına göre çatlama sorunun başladığı haftada değişkenlik gösterir. Çoğu hamilelikte 3 ya da 4 ayda meydana gelir. Fark edilen ilk işaret, cildin ince ve pembe hale geldiği bir bölgede kaşıntı olmasıdır. Bu işaretler zararlı değildir. Tıbbi sorunlara neden olmazlar ve onlar için özel bir tedavi yoktur. Bebek doğduktan sonra, izler yavaş yavaş beyaz renkli yaralara dönüşmeli ve daha az fark edilir hale gelmelidir. Muhtemelen tamamen ortadan kalkmaz.

Çatlaklar genellikle hamilelik sırasında hızlı kilo alma nedeniyle ortaya çıkar. Hamilelik döneminde meydana gelen hormonsal değişimler cildin elastikiyetini azaltır. Kuruluğa ve hasara daha meyilli hale getirir. Cildin elastikiyetini sağlayan kolajen eksikliği, aynı zamanda hızlı bir şekilde gerilmeye eğilimli bir durumu da ortaya çıkartır. Çatlaklar genellikle cildin doğal teninden farklı bir renk ve doku sergileyen cilt üzerinde paralel çizgilerden oluşan bantlar olarak gözlemlenir. Görünüşte kırmızı, pembe, mavi veya mor olabilirler ve zamanla simli beyaza dönüşebilirler. Daha fazla yağ içeriğine sahip olan uyluklar, kalçalar, karın, göğüsler, üst kollar ve koltuk altları gibi vücut bölgeleri diğer bölgelere göre gerilmeye daha yatkındır. Hamilelik sırasında ortaya çıkan çatlaklar genellikle ağrılı ve kaşıntılı hissederler.

Önleme

Özellikle gebeliğin neden olduğu çatlaklar, birçok krem ​​ve losyonun bunu yapmayı taahhüt etmesine rağmen her zaman önlenemez. Yapabilecekler arasında anne adayının kendini iyi bir şekilde nemlendirmek ve sağlıklı şekilde beslenmek yer alır. Cildin sağlığının en iyi şekilde tutacak ve esnekliğini koruyacak gıdaları tüketilmesi gerekir. Oluşan işaretler zararlı değildir ve zamanla kendi başına gidebilir. Ancak kozmetik amaçlı olarak onlardan kurtulmak hemen hemen her kadının isteğidir. Bunun için hamileliğin ilk ayından itibaren bu konuda destek sağlayacak yağlar, kremler ya da losyonlar kullanılabilir. Bunun dışında aşağıda bulunan detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Hamilelik Kilo Alımı

Kilo alımı hamilelikte ortalamadan daha fazla ise çatlak işaretleri olma olasılığınız daha yüksektir. Çoğu kadın hamilelikte 10 kg ve 12.5 kg arasında kilo alır. Kilo alımı kadından kadına büyük farklılıklar gösterir. Ne kadar kilo alındığı hamilelikten önce kiloya bağlıdır. Hamileyken kilo vermek için diyet yapılmaması da önemlidir. Bu süreçte sağlıklı ve dengeli bir beslenme takip edilir. Aşırı düzeyde kilo alımı çatlakların daha erken dönemde başlamasına neden olacaktır.

Çatlakları Önleme

Bazı kremlerin ve losyonların çatları ortadan kaldırma konusunda işe yaradığı söylense de tam anlamı ile ortadan kaldırmaz. Çatlaklar başlamadan önce bunların kullanılmaya başlanması ve doğal yollar ile desteklenmesi gerekir. Çatlakların meydana getirdiği işaretleri önleyici olarak bilenen kremlerin uzman doktora sorulmadan kullanılmaması da gerekmektedir. Bu konuda uzmanın tavsiye ettiği ve reçete ettiği ürünlerin kullanılması çok önemlidir. Bu sayede cilde yapılacak olan masajların gebelikte gerilmelerin önlenmesine yardımcı olabileceği ortaya çıkmıştır.

Doğal Uygulamalar

Kakao Yağı

Kakao yağı yaşlanmayı geciktirme özelliği ile bilinir ve cilt sorunlarına karşı oldukça etkilidir. Birçok iyileştirici özelliği vardır ve çatlaklardan kurtulmaya yardımcı olabilir. Bu yağın sorun olan bölgeye uygulanması için aşağıdaki detaylar dikkate alınır.

  • Bir çorba kaşığı kakao yağı alınır ve cilt üzerine masaj yapılarak uygulanır.
  • Güzellik uzmanlarına göre günde iki kez yapılması etkili şekilde kişiye çözüm sağlar.

Farklı Bir Karışımlar

  • Bir adet yumurta akı iyice çırpılır ve 10 dakika boyunca cilt üzerine uygulanır. Ardından ılık su ile durulanması gerekir. Nemlendirmek için daha sonra cilde  zeytinyağı kullanılması gerekir. Uygulama ger gün düzenli şekilde yapılmalıdır.
  • Limon sorunlu olan bölgeye sıkılarak sürülür ve 10 dakika boyunca  bekletildikten sonra Ilık su ile yıkanır.
  • Karın bölgesi nemlendirici ile yağlanır. Ardından nemli bir bez 10 dakika boyunca bekletilir.
  • Patates dilimleri 2 cm kalınlığında kesilir ve çatlak olan alanlarda bekletilir. Suyu ciltte kurumaya bırakılır ve sonra yıkanır.

Masaj

Çatlakların oluşmaması için masajın yararlı olduğu da ifade edilir. Ne yazık ki, masajın hiçbir miktarı hamilelikte izleri ortadan kaldırmaz. Bu çalışmaları gösteren hiçbir klinik araştırma yoktur.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle