Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelikte Meydana Gelen Ayak Kaşıntısı

Hamilelik döneminde kişi vücudundan oluşan sıkıntılardan bir tanesi de ayaklarda ve bileklerde oluşan kaşıntıdır. Kaşıntı şiddetli düzeydeyse mutlaka uzmana gidilmesi gerekir.

Hamilelik ve Ayak Kaşıntısı

Hafif kaşıntı cildin artan kan kaynağı nedeniyle gebelikte yaygın bir durumdur. Hamilelik ilerledikçe ve bebek büyüdükçe, karın cildinde gerginlik görülür ve bu da kaşınmaya neden olabilir. Hafif kaşıntı genellikle endişelenecek bir şey değildir, ancak kaşıntı şiddetlenirse, “obstetrik kolestaz” veya “gebelikte intrahepatik kolestaz” (ICP) olarak adlandırılan bu durum karaciğer rahatsızlığı ile alakalı belirti olabilir. Bu, 100 hamile kadında 1’den daha azını etkiler, ancak tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır.

Hafif Kaşıntı

Giysilerin cilde sürtünme ve tahrişe neden olma olasılığından kaynaklı gevşek kıyafetler kullanmak kaşınmayı önleme konusunda yardımcı olabilir. Ayrıca sentetik materyallerden kaçınmak ve bunun yerine pamuk gibi doğal olanları giymek gerekir. Bu tarz ürünler nefes alabilir ve havanın cilde yakınlaşmasına izin verir. Soğuk bir banyo yapmak, losyon ya da nemlendirici uygulamamanın kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek etkenler arasında bulunur. Bazı kadınlar güçlü parfümleri olan ürünlerin cildini tahriş edebileceklerini düşünemezler. Bu nedenle sade losyon veya sabun kullanmayı denenebilir. Hafif kaşıntı genellikle anne adayı veya bebeğe zarar vermez. Ancak bazen daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Endişe duyuluyorsa veya şiddetli kaşıntı varsa kısa süre içinde uzman doktora başvurmak gerekir.

Ciddi Kaşıntı: Obstetrik Kolestaz

Gebeliğin intrahepatik kolestazı (ICP) olarak da adlandırılan obstetrik kolestaz (OC), hamilelikte genellikle anne için zararlı olmayan, ancak bebek için potansiyel olarak ciddi komplikasyonları olan bir karaciğer bozukluğudur. Normalde safra tuzları, yiyecekleri sindirmeye yardımcı olmak için karaciğerden bağırsağa akar. Obstetrik kolestazda safra tuzları düzgün akma göstermez ve vücutta birikmez.  Aile öyküsü olmadan meydana gelse bile çoğu zaman aile öyküsünden kaynaklanır.  Eğer bir anne adayı daha önceki bir hamilelikte OK geçirdiyse, sonraki hamilelikte bunu tekrar yaşama olasılığı vardır. Yapılan bazı çalışmalar, OK’lu kadınların bebeklerinin erken doğmuş veya ölü doğmuş olma olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuştur. Ölü doğum riskinin OK’ye sahip olmayan kadınlarla karşılaştırıldığı zaman ne kadar yüksek olduğu bilinmemektedir. Bebeğin ölü doğum riskini ölçmenin güvenilir bir yolu yoktur. 37 haftalık hamilelikten sonra doğum eylemi veya sezaryen ile ilgili bir indüksiyon uzman tarafından önerilebilir.

OK Belirtileri

Klasik semptom yaygın olsa da, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında döküntü olmadan kaşıntıdır. Semptomlar çoğu zaman hamileliğin 28. haftasından başlar. Bazı kadınlarda kaşıntı ve ciddi bir döküntü meydana gelir. OC’li bazı kadınlar için kaşıntı durmaksızın veya dayanılmaz durumdur. Hatta gece daha da kötü olabilir. Bazen kaşıntı elin avuçlarında ve ayak tabanlarında daha belirgindir. Diğer belirtiler arasında koyu renkli idrar, sarılık ve soluk barsak hareketleri bulunur.

Tedavisi

Güvenli Losyonlar

Yatıştırıcı losyonlar kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek olan ürünlerdir. Bazı ağız ilaçları hamilelik sırasında kaşıntılı ayakları tedavi etmek için güvenli olmaz. Çünkü kaşıntı el ve ayakları rahatlatmak için topikal ürünleri losyon kullanmanız tavsiye edilebilir.

Takviyeler

Kolestaz bazı besinleri emebilme yeteneğini azaltabilir, bu nedenle kan pıhtılaşması için gerekli olan K vitamini gibi takviyeler de uzman tarafından verilebilir. Gebeliğin kolestazı tedavi edilebilir, aşırı saflığı emen ve bebeğin kan dolaşımına girmesini engelleyen, aynı zamanda kaşıntılı deriyi rahatlatan bir hap olan ursodeoksikolik asidi kullanmanız tavsiye edilebilir.

Evde Yapılan İlaçlar

Ciddi bir ayak kaşıntısı vakası evde etkili bir şekilde tedavi edilemeyebilir. Hafif ve genel olan kaşıntılar ise kolaylıkla evde tedavi altına alınabilir.

  • Sıcak olmayan ayak banyosu ayakları genellikle kaşıntı ve ağrıyı hafifletmek için kullanılır.
  • Sade su kullanımına alternatif olarak banyoya yulaf ezmesi eklenebilir. Yulaf ezmesi kaşıntıyı durdurmada etkili ve hamilelik sırasında kullanım için tamamen güvenli doğal anti-kaşıntı maddeleri içerir. Kolloidal yulaf ezmesi bu amaç için en uygun olanıdır. Çünkü suda kolayca çözünebilen ince bir taneciğe sahiptir.
  • Diğer ev ilaçları ayakları nemlendirmek ve rahat tutmak için basit yöntemler içerir. Kakao yağı bu konuda mükemmel bir seçenektir. Çünkü çoğu losyonda koku almak için kullanılan kimyasallar gibi tahriş edici maddelerin doğal ve geçersizdir. Kaşıntıyı gidermek için kakao yağı ayakların her tarafına sürülür ve günde birkaç kez uygulanmalıdır. Ayrıca, ılık suya maruz kaldıktan sonra cildin kurumamasını sağlamak için banyodan veya duştan sonra kakao yağının kullanılmasının da hatırlanması önemlidir.
  • Kaşıntı bileklerinde ve ayaklarında olan gebe kadınlar sıcak suda banyodan sakınmaya özen göstermelidir. Yüksek sıcaklıklar cildin doğal nemini keser ve kaşıntıya neden olur.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle