Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Gebelik Döneminde Çatlak Oluşumunu Önleyici Kremler

Gebelik döneminde cildin esnekliğini sağlayan hormonlar düzensiz bir hal alıp çatlak oluşumuna yol açarlar. Bu çatlakların önüne geçmek için tavsiye edilen bir takım kremler ve yağlar vardır.

Gebelik Döneminde Çatlaklar

Gebelikteki Çatlaklar

Hamilelik döneminde bir çok kadının korkulu rüyası cildin gerginleşmesi sonucu oluşan çatlakların kalıcı hale gelmesidir. Gebelik döneminde cildin esnekliğini sağlayan hormonlar düzensiz bir hal alıp çatlakların oluşumuna yol açarlar. Bu çatlakların önüne geçmek için doktorlar tarafından tavsiye edilen bir takım kremler yağlar vardır. Bu kremlerin veya yağların gebelik döneminin 4. ayından itibaren kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Günde en az iki kez olmak üzere ovalayarak masaj yoluyla, basenlere, kalça kısımlarına, karın bölgesine ve göğüs uçlarına sürülmesi gerekir. Cildi zaten kuru olan anne adaylarının 4. ayı beklemeden düzenli bir şekilde kullanmaya başlaması daha yararlı olur. Çünkü kuru ve nemsiz cilt çatlakların oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Ayrıca bu gebelik döneminde bol bol su içmek cildin nemlenmesi adına çok önemli. Günde en az 10-12 bardak su içmeniz cildiniz için ihmal edilmemesi gereken bir durum. Cildinizde kolajen ve elastis hormonlarının salgılanması için sindirim yolu ile de besin sağlayabilirsiniz. Kolajen ve elastis hormonları kısa tanımıyla cildinizin nemli kalmasını sağlayan bir proteindir. Kasapta bulabileceğiniz kuzu-koyun kemiklerini suda kaynatıp elde ettiğiniz suyu yemeklerinize katarakt bu proteinleri alabilir cildinizin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Çatlak Oluşumunu Engelleyici Kremler

Gebelik döneminde çatlakları önlemek amacıyla bir takım kremler ve yağlar kullanılmaktadır. Bu krem ve yağlar çatlakların oluşumunu engelleme de kullanılır. Bir de var olan çatlakları iyileştirmek amacıyla kullanılan kremler vardır. Bunlar çatlak oluşumunu engellemezler. Var olanları iyileştirirler. Olur da çatlaklar olmadan bunlar kullanılırsa vücudunuz ters tepki verebilme ihtimali oldukça yüksektir. Çatlaklar olmayacaksa bile çatlak izleri oluşmaya başlayabilir vücudunuzda. Bu sebeple doktorunuza danışmadan rastgele bir krem kullanmamanızı öneririz.

Bonie Çatlak Kremi

Bonie çatlak kremi ile çatlaklarınız oluşmadan engelleyebilirsiniz. Cildinizin kolajen hormaonlarını arttırarak çatlakların oluşmasını engeller. Piyasa fiyatı 50ml için 50-55 tl dir.

Lierac Phytolastil Çatlak Kremi

Bir fransız yapımı olan lierac çatlak kremi en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Eğer cildiniz kuru ise bu krem sayesinde cildinizi yeterince nemlendirebilir çatlakların oluşumunu engelleyebilirsiniz. Bu krem doktorlar tarafından da sıkça önerilen bir kremdir. Piyasadaki fiyatı 200 ml için 150-155 tl arasındadır.

Bepanthol Çatlak Önleyici Krem

Gebelik döneminin 4. ayından itibaren kullanılması tavsiye edilen bu krem sabah akşam kullanıldığı takdirde çatlakların oluşmasını başarılı bir şekilde engelleyen kremler arasındadır. Herhangi bir renklendirici ya da koruyucu içermeyen bu kremin piyasadaki fiyatı 150 ml için 55-60 tl arasındadır.

Babe Çatlak Kremi

Babe çatlak kremi yine en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Cildinizin elastiki bir özellik kazanmasını sağlamaktadır. Eğer herhangi bir çatlak oluşumu var ise daha çok ilerlemesini durdurur. Yeniden çatlakların oluşmasını engeller. Bu kremi kullananları büyük bir yüzdesi memnundur. Piyasada ki fiyatı 200 ml için 95-100 tl arasında değişmektedir.

Galenic Elancyl Specific Vergetures Çatlak Önleyici Krem

Bu ürünümüz ay çiçek yağından ve yosun özünden yapılmaktadır. Çatlakların oluşmasını engellediği gibi var olan çatlakların ilerlemesini durdurur. Piyasadaki fiyatı 150 ml için 90-95 tl arasındadır.

Sebamed Antı-Strech Mark Çatlak Kremi

Bu krem hamilelikte kullanıldığı gibi bazı vücut geliştiriciler ve obezite hastaları tarafından da kullanılmakta olan bir kremdir. Hamilelik öncesinde ve sonrasında, aşırı şişmanlıktan sonra zayıflama da meydana gelen çatlaklarda kullanılır. Göğüste, kalça da ve karın bölgesinde uygulanabilir. Sebamed Anti-Strech Mark kremi  çatlakların oluşmasını engellediği gibi var olan çatlakların ilerlemesini durudur. Cilt dokuları onarılarak yeniden yapılandırılır. Parmak uçları ile masay yoluyla günde 2 kez olmak üzere uygulanabilir. Piyasada ki fiyatı 200 ml için 70-75 tl arasında değiişmektedir.

Bio Oil Çatlak Kremi

Gebeliğin 3. ayın bitiminde 4. ayın başından itibaren kullanılmaya başlanması tavsiye edilir. Çatlakların, yara izlerinin, cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan bir üründür.

İçindeki bitkisel özellikler sebebiyle tercih edilen bir üründür. İçeriğinde lavanta bitkisi,biberiye, papatya, kalendula gibi bitki özleri barındırır. Cildin gereksinim duyduğu nem ihtiyacını karşılar. Çatlakları ve izleri gidermede yardımcı olur. Piyasada ki fiyatı 60 ml için 30-35 tl arasında değişmektedir.

Elancyl Prevention Çatlak Kremi

Var olan çatlakları ve yeni oluşmaya başlayan çatlakların izlerini hafifletme amacıyla kullanılan bir üründür. Gebeliğin 4. ayından sonra kullanılmaya başlanmalıdır. Cildin kolay bir şekilde emeceği yağsız bir yapıya sahiptir. Deniz ekstresi ve aspir yağıyla güçlendirilmiş yapıya sahiptir. Cildin yüzeyine uygulanarak cildin gerilmesi ve çatlakların oluşmasını engellemek amacıyla kullanılır. Günde iki kez olmak üzere uygulama yapılır. Göğüste, kalça kısmında, basenlerde ve karın bölgesinde kullanılabilir. Elancyl Prevention çatlak kreminin piyasa fiyatı 150 ml için 85-90 tl arasında değişmektedir.

Palmers Çatlak Kremi

İçinde yüzde yüz kakao yağı bulunan cilt yüzeyini nemlendirip yumuşatan hamilelere özel olarak tasarlanmış bir kremdir. Kollar, bacaklar, göğüsler ve kuru sert olan cilt yüzeyleri bu krem sayesinde esnekliğe kavuşur. Günde iki kez uygulanabilir. Piyasadaki fiyatı 250 ml için 60-65 tl arasında değişmektedir.

Ürün Adı Birimi Fiyatı
Bonie Cream 50 ml 50-55 ₺
Lierac Phytolastil Cream 200 ml 150-155 ₺
Bepanthol Cream 150 ml 55-60 ₺
Babe Cream 200 ml 95-100 ₺
Galenic Elancyl Specific Vergetures Cream 150 ml 90-95 ₺
Sebamed Antı-Strech Mark Cream 200 ml 70-75 ₺
Bio Oil Cream 60 ml 30-35 ₺
Elancyl Prevention Cream 150 ml 85-90 ₺
Palmers Cream 250 ml 60-65 ₺

 

 

 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle