Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Gebelikte Karında Oluşan Çatlakları Önlemenin Yolları

Gebelik döneminde ortaya çıkan çatlaklar kadınların çoğunda ciltlerinin çok fazla gerilmesine dayalı olarak göbek kısmında meydana gelen deri renginden daha şeffaf renkte pembe izler oluşmaktadır.

Gebelik Döneminde Çatlaklar

Gebelik Dönemi Çatlakları

Gebelik döneminde ortaya çıkan çatlaklar kadınların bir çoğunda ciltlerinin çok fazla gerilmesine dayalı olarak göbek kısmında meydana gelen deri renginden biraz daha şeffaf renkte pembe tarzı izler oluşmaktadır. Deri üzerindeki çatlaklar, göğüste, kalçalarda ve iki bacağın üstünde görülebilmektedir. Bu izler genelde ufak, derinliği çok olmayan çöküntü halinde bir hal alır. Bu izlere genellikle oldukça rahatsızlık veren kaşıntı hali de eşlik etmektedir. Gebelik döneminin 4 ya da 5. Ayından sonra bu izlerin görülmesi sık karşılaşılan bir durumdur.

Gebelik döneminde cildin dokusunda meydana gelen gerilim sebebiyle, ciltteki esnemeye yardımcı olan kollajen ve elastin adlı liflerin gerilme ile hasar alması ne yazık ki bu izlere neden olmaktadır. Hamilelik döneminde cilt hormonların etkisi ile meydana gelen lifler dayanıksız bir haldedir ve düzensiz bir yapıya sahiptir. Bu izlerin oluşmasında genetik yatkınlık önemli bir yer tutmaktadır. Buna rağmen genç anne adaylarının bu izlere maruz kalması daha sık rastlanan bir durumdur. Hamilelik döneminde anne adaylarının düzensiz kilo almaları bu çatlak izlerinin oluşmasını tetiklemektedir.

Hamilelik sırasında pembemsi ya da mora yakın bir renk halini alan çatlak izleri doğumdan sonra maalesef kalıcı bir hal almaktadır. Bu izler estetik olarak ne yazık ki çirkin bir görünüm arz eder.

Gebelik Döneminde Çatlak Kremi Ne Zaman Kullanılmalı

Hamilelik sırasında göbek kısmı başta olmak üzere vücudun bir çok yerini kaşıntı hali almaktadır. Bu kaşıntı hallerinin sebebi yalnızca çatlak izleri değil daha başka sebeplerden dolayı da olabilir. Hamilelik sırasında cildin kaşınması döküntüler olması tabii bir haldir. Bu nedenden dolayı sırf kaşıntılar sebebi ile çatlak kremine başvurulmaz.

Uzmanlar hamilelik döneminin 4. Ayından itibaren çatlak kremlerinin kullanılmasını önermektedirler. Çatlak kremini kullanmak cildi daha fazla nemlendireceğinden ileriye dönük cilt esnemesi için iyi bir hazırlık olacaktır. Bu dönemde vücudun oldukça fazla suya ihtiyacı olacaktır. Bu sebeple bol bol su içilmesi de çatlaklara karşı alınacak önlemlerden bir tanesidir.

Hamile bir kadının bedenini iyice koruyabilmesi için gebelik dönemi süresince vücut hijyenine azami ihtimam göstermesi gerekir. Cildi kuru olan kadınların klasik sabun kullanmaktan ziyade vücudun nemlenme ihtiyacını karşılayabilmek için gliserin bazlı sabun kullanması gerekir. Duş sırasında gerekli vücut yağlarının kullanılması duştan sonra da gerekli kremlerin kullanılması çatlak oluşumuna engel olacaktır.

Çatlaklar için Tavsiye Edilen Kremler

Gebelik döneminde kullanılan bir çok krem çeşitleri vardır. Biz burada belli başlı kremlerden bahsedeceğiz.

Lierac Çatlak Kremi 

Gebelik döneminde ortaya çıkan çatlaklar için en çok tercih edilen kremlerden bir tanesi lierac marka kremdir. Göbekte, belde, göğüste, basenlerde ve kalçalarda çatlakları önlemede cildi nemlendirmede birebirdir. İçreği bitkisel maddelerden hazırlanmış olduğu için hamileler rahatlıkla bu kremi kullanabilirler. Düzenli bir şekilde kullanılırsa çatlak önlemede başarıya ulaşabilirsiniz. Piyasa fiyatları 80-85 tl arasındadır.

Mustela çatlak kremi

Cildin yumuşamasını sağlamak için bu kremi kullanabilirsiniz. Piyasa fiyatı 50-55 tl arasında değişmektedir.

 Babe çatlak kremi

Çatlaklar için kullanılabilecek başka bir üründür. Kalçalarda, bacaklarda ve vajina bölgesine yakın çatlaklar için kullanılabilir. Düzenli kullanıldığı takdirde ilerleme kaydedilebilir. Piyasada 100 ile 150 tl arasında satılmakta. Daha uygun fiyata alabilmek için indirim zamanları kollayabilirsiniz.

Sebamed çatlak kremi

Vücudunuzda var olan çatlakları azaltmak için kullanabileceğiniz kremlerden bir tanesidir. Organik bir yapıya sahip olan sebamed krem hem yaygın bir kullanıma sahip hem de uygun fiyatla satılmakta. Fiyatları 50-55 tl arasında değişmektedir.

Bepanthol çatlak kremi

İçinde hiç bir koruyucu ya da renklendirici bir formul bulundurmayan bepanthol çatlak kremini günlük kullanımda iki defa uygulayabilirsiniz. Bu ürünün piyasa fiyatı 45-50 lira arasında.

Biomarks çatlak kremi

Vücutta var olan çatlaklar için kullanılan bir krem. Aynı zamanda selülitler içinde kullanılmaktadır. Piyasa fiyatı 100-130 tl arasında değişmektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle