Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Ciltte Beyaz Lekeler Neden Olur ve Tedavileri Nasıldır?

Deride beyaz lekeler birçok nedenden kaynaklı olarak meydana gelir. Bu sorunun meydana gelme nedenine bağlı olarak uzman doktor tedavi planlaması yapacaktır.

Ciltte Beyaz Lekeler

Vitiligo

Bu sorun oldukça yaygın cilt sağlık durumudur. Ciltte beyaz lekeler oluşturan melanosit pigmentini kaybettiği bir durumdur. Cilt rengi ne olursa olsun herkeste kalıtsal bir hastalıktır. Vitiligo nedeni hala bilinmemektedir. Büyük olasılıkla bir otoimmün hastalıktır. Vitiligo yüzdeki, ellerdeki ve ayaklardaki cildin çoğunu etkiler. Ciltteki beyaz lekeler çok küçük olabilir veya çok büyük cilt alanlarına sahip olarak vücuda yayılabilirler. Vitiligo insanları görüntü açısından huzursuz eden bir durumdur. Psikolojik anlamda huzursuzluk yaşayan kişiler psikiyatriden destek almalıdır. Bu sayede tedavi süreci daha kolay atlatılır.

Tedavi Seçenekleri

Sorunun tedavisi kozmetik bir durumdur.Etki altında kalan cilde renk kazandırma amaçtır. Çeşitli terapiler ile deneme yanılmalarına neden olabilir. Uzman doktorlar aşağıdakilerden birini veya birkaçını tedavi amaçlı önerebilir;

 • Steroidler
 • İmmunodulators
 • Ultraviyole ışık tedavisi

Güneş kremi kullanmak, beyaz lekeler cilt kısımlarında koyu bir fondöten veya gözenekli bir kremi kullanmak yardımcı olabilir. Özellikle vitiligo ile nasıl başa çıkılacağına dair en iyi çözümü bulmak için dermatolog veya uzman doktorla görüşmek gerekir. Bitkisel ev ilaçları kullanımında düzenli kullanım şarttır. Düzensiz kullanımla etkili sonuç elde edilmez.

Tinea Versicolor

Ciltte beyaz lekelerin en popüler nedenlerinden bir tanesidir. Böyle beyaz lekeler malassezia furfurmantarları ile kronik maya enfeksiyonu neden olur. Tinea versicolor ayriyeten pityriasisversicolor olarak da adlandırılmaktadır. Ciltteki beyaz, kırmızı ve kahverengi lekelerle başlar. Lekeler deriden daha açık veya koyu olabilir. Beyaz lekeler en görünür olanlardır.

Belirtiler şunlardır:

 • Kaşıntı
 • Ölçekleme
 • Kuruluk

Bu durum kulağa ciddi gelse bile enfeksiyon yüzünden uzman doktorların hastalarına reçete etmesi gereken bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar sorunun kolaylıkla tedavi edilmesini sağlar. Bu enfeksiyon güneş ışığına, sıcak havaya, nemli havaya, yağlı cilde ve çok fazla terlemeye maruz kalma sebebiyle daha da kötü görünebilir.

Tedavi Seçenekleri

Semptomlar çoğu zaman daha soğuk hava olduğu zaman kaybolur ama sıcaklık ve nem yükseldiğinde tekrar ortaya çıkabilirler. Bozukluğu erken aşamalarında tedavi etmek bu döngüyü kırmaya yardımcı olabilir.

Topikal ilaçlar şunları içerir:

 • Mikonazol
 • Selenyum sülfit
 • Klotrimazol
 • Ketokonazol

Diğer Sorunlar

İdiyopatik Guttat Hypomelanosis

Beyaz lekeler görünümünden sorumlu başka bir cilt sağlığı durumudur. Genelde yüzde, inciklerinizde veya önkollarınızda 2 ile 5 mm düz, beyaz lekeler görülebilir. Bu 40 yaşın üzerindeki bir kişide meydana gelebilir.

Tedavi Seçenekleri

Güneş kremi kullanmak, aşırı düzeyde güneş ışığından kaçınmak, daha çok cilt hasarı azaltmak adına iyi bir ilk adım olacaktır. Güneş lekelerinin görünmesinden sonra sadece birkaç tane seçenek bulunur.

Pityriasis Alba

Pityriasis Alba ismine insanlar aşina değildir. Bu isim latinceden gelmektedir. Beyaz, pullu yamalar anlamına gelir. Bu hastalık 6 ile 12 yaşları arasındaki ve özellikle kuru ciltli çocuklarda oldukça yaygındır. Genellikle güneşin fazla olduğu yaz aylarında daha fazla gözlemlenir. Pityriasis Alba’nın gerçek nedeni bilinmemektedir. Egzamaya çok benzer bu nedenle başlangıçta doğru bir şekilde teşhis edilmesi oldukça zordur. Genelde yüz, boyun ve kollarda görülen döküntüye benzemektedir. Yamalar çok küçük, oval, yuvarlak ve genellikle çok kurudur. 1 ile 2 inç arasında boyutları değişmektedir. 

Tedavi Seçenekleri

Sorunu tedavi etmek için cilt kuruluğunu önlemek için iyi bir nemlendirici kullanmak gerekir. Bazen steroid kremler gerekebilir. Güneşli günlerde güneş koruyucu kullanarak kişi kendine biraz yardımcı olabilir. Elbette bu tür beyaz lekeler ciltte tamamen farklı sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bir bronzlaşma salonuna girildiğinde çok fazla UV ışınlarına maruz kalınmaktan kaynaklanabilir. Bazı cilt hasarlarının bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Pitriyazis genellikle kendi kendine temizlenir ama rekürrens oluşabilir. Beyaz lekeleri azaltmak adına kullanılan tedaviler arasında topikal steroidler, nemlendirici kremler veya nonsteroidal kremler bulunur. Tedavi kapsamında sorunu gidermek adına bitkisel tedavilerde uygulanabilir. Bitkisel tedaviler konusunda uzman bilgisi dâhilinde hareket edilmelidir.

Liken Skleroz

Liken sklerozus genç ve yaşlılarda gözlemlenen nadir şekilde meydana gelen bir sorundur. Kadınlarda genelde anüs ve vulva çevre kısmında beyaz tenli ince deri lekelerine neden olur. Erkeklerde bozukluk penisin sünnetini etkileme eğilimindedir. Ayriyeten kişi vücudun farklı alanlarında da meydana gelebilmektedir. Hafif olgular gözle görülür başka semptomlar ise görülmeyebilir. Diğer semptomlar arasında;

 • Acı verici durumlar
 • Şiddetli düzeyde kaşıntı
 • İdrar çıkma konusunda zorluk
 • Kolayca çürüyen veya yırtılan cilt
 • Kanama
 • Kabarma

Tedavi Seçenekleri

Bu sorunun tedavisinde kaşıntıyı, skarları azaltmaya ve cildin daha fazla incelmesini önlemeye destek sağlamak önemlidir. Cildin görünümlerinde geliştirebilir. Uzman doktor topikal kortikosteroid losyonlar kremler önerebilir. Bitkisel olan tedaviler konusunda uzman bilgisi almak gerekir. Bitkisel ev ilaçları kullanımında düzenli kullanım şarttır. Düzensiz kullanımla etkili sonuç elde edilmez.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle