Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Cilt Lekelerine İyi Gelen Sabun Türleri ve Kullanım Özellikleri

Günlük temizliğin önemli bir parçası olan sabunlarımızı seçerken doğru tercihler yapmak cilt lekelerinin önlenmesi ve giderilmesinde önemli bir yer tutar.

Cilt Lekelerinden Kurtulmak için Doğru Sabunun Önemi 

Cilt Lekeleri İçin Hangi Sabun Kullanılmalı?

Cilt, çevresel koşullardan en çok etkilenen ve bu açıdan en çok yıpranan organlarımızdan biridir. Sert hava, güneş, soğuk iklim şartları, bakteri ve enfeksiyonlar ilk olarak cildimizi etkiler. Toz ve kir derimizin üzerinde birikerek gözenekleri tıkar. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için üretilen melamin pigmenti yoğunlaştığı bölgelerde kahverengi lekeler meydana getirir. Soğuk havada çatlayan kuruyan deri zamanla yaşlılık izlerini derinleştirir. Bu açıdan günlük cilt temizliğine dikkat etmek ve doğru bakım ürünlerini kullanmak cildi korumanın en kolay yoludur. Kahverengi lekeler, epilasyon kararmaları, sivilce izleri, çatlak görüntüsü günlük kullandığımız sabunu doğru seçtiğimizde zamanla kaybolacak ve yerini ışıldayan sağlıklı bir cilde bırakacaktır. 

Cilt Lekelerini Gideren Sabun Türleri 

Peki; cilt lekelerine hangi sabun iyi gelir ve sabun seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle, sabun seçerken lekenin türünü ve cilt yapınızı iyi değerlendirmeniz önemlidir. Özelliklerine göre leke giderici sabunlardan bazıları şöyle; 

Afrika Siyah Sabunu

Afrika Siyah Sabunu; A ve E vitaminleri yönünden zengin sabun türlerinden biridir. İçeriğinde hurma yaprakları, kakao, shea ve muz kabukları bulunmaktadır. Güneşin ultraviyole ışınlarına karşı doğal bir koruma sağlayarak melanin pigmentinin aşırı üretimini durdurur. Serbest radikallerin deri altında birikmesini önler. Muz kabukları sayesinde nemlendirici özelliği olan bu sabunu akşamları uyumadan önce kullanabilirsiniz. 

Aloe Vera Sabunu; B vitamini ve mineraller yönünden zengin olan aloe vera sabunu kızarıklık, yanık, egzama, akne ve sivilce lekelerinde oldukça etkilidir. Cilt altı epitel dokusunu besleyerek sağlıklı hücre oluşumunu teşvik eder. Nemlendirici özelliği ile kuruma ve yağlanma şikayetini önler. Lekeler geçene kadar sabah ve akşam düzenli kullanıma uygundur. 

Ardıç Katranı Sabunu; Epilasyona bağlı kararmalara iyi gelen bu sabun aynı zamanda sivilce izlerinde de kullanılabilir. Eğer lekeleri gidermek için yüz bölgesinde kullanılacaksa akşam yatmadan önce uygulanmalıdır. Kuru cilt yapısına sahip kişilerde yüz bölgesi zaten hassas olduğundan tahrişe neden olabilir. Vücudun kalan bölgelerinde ise rahatça kullanılabilir. 

Gliserinli Sabun; Yaşlılık lekelerini gidermek ve önlemek için haftada 3 defa kullanılabilen bu sabun aynı zamanda nemlendirici bir özelliğe de sahiptir. Satın alırken bitkisel bazlı gliserin olmasına dikkat edilmelidir. Kimyasal ve sentetik bazlı gliserinler doğal hücre yapısını bozabilmektedir. 

Papatya Sabunu

Papatya Sabunu; Papatya içerdiği tyronaz inhibitörleri ile melamin üretimini baskılayarak koyu lekelerin ağartılmasında kullanılmaktadır. Sadece cilt lekelerinde değil saçların rengini açmak için de papatya sabunu kullanılabilir. İçerdiği malik ve tartarik asitler hiper pigmantasyona bağlı çil ve güneş lekeleri için çok iyidir. Peeling etkisine rağmen cildi kurutmaz ve nemlendirir. Yaşlanma belirtilerini geciktirir. Lekeleri gidermek için günde 3 defa kullanılabilir. 

Lavanta Sabunu; Sivilce lekelerinde iyi sonuçlar veren lavanta sabunu kan dolaşımını arttırarak hücrelerin oksijen açısından beslenmesini sağlar. Kurutucu etkisi olduğundan gün içinde kullanımında dikkat edilmelidir. 

Limon Sabunu; Çil lekeleri, sivilce izleri, malezma ve epilasyondan kaynaklı kararmaları içerdiği laktik asit sayesinde kolaylıkla giderir. Kollajen yapıyı besleyerek hiper pigmantasyonu ve melamin artışını engeller. Ciltte kuruluğa neden olabileceğinden dikkatli kullanmak ve kullanım sonrası cilt hassasiyeti arttığından güneş ışığından korunmak gerekebilir. 

Limon Sabunu

Menekşe Sabunu; Gül hastalığının neden olduğu kızarıklık lekeleri, koyu kahverengi güneş lekeleri ve sivilce izlerini gidermekte oldukça başarılı olan menekşe sabunu günlük kullanım için de uygundur. Lekeli bölgeye 30 saniye boyunca masaj yaparak kullanılabilir. Cildi kurutmaz. Cildin yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. 

Meyan Kökü Sabunu; Meyan kökü, cilt beyazlatıcı ilaçlar içerinde yer alan hidrokinonun alternatifi ekstraktlara sahiptir. Lekeleri gidermenin yanı sıra güneşe maruz kalındığında cildin koyulaşmasına neden olan uyarıcıları bloke eder. Melamin üretimini baskılar ve aşırı pigmantasyonu önler. Bu açıdan düzenli kullanımda yeni leke oluşumunu da önlemektedir. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Cilt lekelerini gidermek için herhangi bir tedavi görüyor ya da ilaç kullanıyorsanız ilaçla etkileşime geçmemesi için sabun almadan önce doktorunuza danışın. 

  • Sabununuzu seçmeden önce cilt tipinizi öğrenin. 
  • Sabunu temizlerken sıcak su kullanmaktan kaçının. 
  • Nemlendirici etkisi olsa da hiçbir sabunu yüzünüzde 60 saniyeden fazla bekletmeyin.
  • Bu süreçte düzenli olarak güneş kremi kullanın.  1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle