Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Böcek Isırığı Kremleri, Kullanımı ve Yan Etkileri

Böcek sokmaları sonucunda ortaya çıkan şiddetli ağrı ve rahatsız edici olan yoğun kaşıntının giderilmesi için kullanılan krem isimleri, fiyatları ve yan etkileri.

Temetex Forte

Krem doktor tarafından yapılacak muayene ile reçete edilmesi sonucunda eczanelerden 13.68 TL ücretle alınarak kullanılabilir. Etken maddesi olan Diflukortolon Valerat sayesinde böcek sokmaları sonucunda ortaya çıkacak olan semptomların hafiflemesinde etkili olan bir krem türü olmaktadır. Kremin Topikal kortikosteroid ilaçlar grubunda olması nedeniyle insanların böcek sokması sonucunda ortaya çıkacak olan alerjik reaksiyon gelişimi ile birlikte oluşan semptomların hafifletilmesinde ve kaşıntının yok olmasında etkili olmaktadır. Böcek sokmalarına iyi gelen bu kremi eczanelerden doktor tarafından önerilmesi ile satın alınarak kullanan kişilerde istenmeyen yan etkiler gelişebilir. Şu yan etkiler görülebilir:

  • Sürülen bölgede yanma;
  • Sivilcelenme;
  • Kıllanma;
  • Egzama;
  • Deri incelmesi.

Kremi satın aldığınız zaman her zaman doktorun önerdiği şekilde cilde lokal olarak sürülmelidir. Doktor tarafından herhangi farklı bir kullanım şekli önerilmemesi durumunda günde 2 defa bölgeye sürülmelidir.

İyileşme görülmesi ile birlikte gün içerisinde 1 defa uygulanmalıdır.

Ultralan Pomad

Krem kişilerde böcek ısırmaları sonrasında ortaya çıkan semptomların hızla iyileşmesinde tedavisi için kullanılmaktadır. Daha çoğunlukla böcek sokmaları sonucunda ortaya çıkan şiddetli ağrı ve yoğun olarak görülen kaşıntının tedavisinde Fluokortolon + Fluokortolon Kaproat etken maddeye sahip olması sayesinde kullanılması ile birlikte başarılı sonuçlar vermektedir. Bu ilaç kortikosteroid grubunda bir ilaç olması nedeniyle kullanmakta olan kişilerde istenmeyen yan etkilerin görülmesi de mümkün olmaktadır.

  • Kızarıklık;
  • Deride renk değişikliğinin olması;
  • Kılcal damarların belirginleşmesi;
  • İltihaplanma;
  • Döküntü.

Yukarıda yan etkiler görülmesi sonucunda kremin kullanılmaması gerekmektedir. Krem günde 3 defa lokal olarak sürülerek kullanılmalıdır.

Normal reçete ile satın alınan kremin fiyatı 7.34 TL olmaktadır.

Fenistil Krem

 İnsanların böcek ısırmaları sonucunda gelişmiş olan semptomların tedavisinde etkili olan bir krem olmaktadır. Etken maddesi dimetinden maleat olduğu için özellikle de böcek ısırıkları sonucunda gelişen yoğun kaşıntının topikal antihistaminikler arasında olan bu ilaç doktor muayenesi sonrasında uygun görülmesi ile birlikte reçete edilebilir. Eczanelerden SGK güvencesi olan insanların herhangi bir ücret ödemeden satın alabilirler. SGK güvencesi olmayan kişiler 9.38 TL ücretle satın alınarak cilt üzerine sadece ısırığın olduğu bölgeye uygulayabilirler.

Doktor tarafından herhangi bir kullanım şekli belirtilmemesi durumunda gün içerisinde 4 defa ilk başlarda kullanımı uygun olacaktır. İltihaplı bir bölge varsa kremi sürmekten kaçınmanız gerekmektedir. Kremin istenmeyen yan etkileri arasında: Yanma hissinin oluşması ve cilt kuruluğu meydana gelebilir.

Bactroban Krem

Böcek sokmaları sonucunda ortaya çıkan semptomlar arasında bazen iltihaplanma görülebilir. Cilt üzerinde meydana gelen böcek ısırıklarını hızla tedavi ederek iyileşmesini sağlamak için antibiyotik ilaçlar grubunda olmaktadır. Kremin etken maddesi olan mupirosin sayesinde iltihaplı olan bölge de hızla iyileşme belirtileri gösterecektir. Doktor kontrolünde her zaman için kullanılması gerekmektedir. Kremin kullanım süresi 10 gün olmaktadır. 10 günden daha uzun bu kremi kullanılmaması gerekmektedir. Kullanmakta olan kişilerin ilacın etken maddesi olan mupirosin karşı alerjisi olması durumunda bazı hastalarda alerjik reaksiyonların gelişmesi görülmektedir. Ayrıca sürüldüğü bölgede yanma, deri incelmesi, kaşınma, kabarma gibi yan etkilerde oluşabilir.

Stilex Krem

Böcek sokmaları ile birlikte semptomlar çok hızla gelişecektir. Kişilerin özellikle de ısırılma sonrasında ortaya çıkan kaşıntıdan rahatsız olmaktadırlar. Bu durumda bu krem kaşıntının hızla yok olmasında etkili olmaktadır. Kremin Mepiramin Maleat + Lidokain Hcl + Dekspantenol etken maddesine sahip olması ile bilinmektedir. Deriye her zaman için sadece lokal olarak böceğin ısırdığı bölgeye sürülmesi gerekmektedir.

Kaşıntı kremi olarak alacağını için her zaman için doktor tarafından önerildiği haliyle kullanımı uygun olacaktır.

Kremin kullanım süresi sadece 7 gün olmaktadır. Daha uzun süre krem kullanımına izin verilmemektedir. Bir hafta içerisinde iyileşme belirtileri olmaması durumunda kişinin doktoruna giderek başka krem reçete etmesini istemesi gerekmektedir. Kremi kullanmakta olan kişilerin istenmeyen yan etkileri görülmesi ile birlikte kullanımını bırakması gerekmektedir. Yoğun kaşıntının görülmesi, dilde şişkinlik, halsizlik, kusma, taşikardi, uykusuzluk gibi yan etkileri bulunmaktadır. Krem reçete edilmesi ile birlikte 12.5 TL ücretle eczanelerden satın alınarak lokal olarak sadece cildin lezyonunun geliştiği bölgeye ince bir tabaka şeklinde uygulayabilir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle