Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Atopik Dermatit Sorunun Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Atopik dermatit sorunu yaşayan kişiler beslenmelerine fazlasıyla dikkat etmelidir. Tüketilen yiyecekler sorunun tetiklenmesi konusunda oldukça etkili olur.

Atopik Dermatit ve Beslenme

Atopik Dermatit

Atopik dermatit sorunu olan kişiler bu sorunu tetikleyen maddelerden kaçınarak yaşamına devam etmelidir. Gıda insan vücudunun sağlıklı kalması için gerekli besinleri sağlar. Alerjiyi ve diğer sorunları tetikleyebilecek tüm maddeler, cildin durumunu daha da kötü hale getirmez. Atopik dermatit ile karşı karşıya kalan kişiler aşağıda bulunan yemek pişirme prosedürlerine dikkat etmelidir.

 • Taze, işlenmemiş gıdaları mümkün olduğunca kullanmak gerekir.
 • Hangi yiyeceklerin cilt reaksiyonuna yol açtığını görmek için birkaç hafta boyunca bir gıda dergisi bulundurmak gerekir. Gözlemler alerji uzmanı veya beslenme uzmanıyla paylaşılmalıdır.
 • Beslenme sürecindeki herhangi bir yiyeceği hariç tutmadan önce mutlaka uzman doktorla görüşülmelidir.

Yukarıda bulunan detaylar atopik detmatit olan kişilere iyi gelecek olan detaylardır. Bu detaylar dışında aşağıda bulunan yiyecekler konusunda dikkatli olunması gerekir. Çünkü bunlar atopik dermatit sorununa neden olan ve tetikleyen etkilere sahiptir.

Süt

Süt, süt ürünlerinden yapılan her şey soruna neden olabilir. ancak keçi veya koyun süt ürünlerini inek sütünden elde edilen ürünlerden daha iyi tolere edebilirsiniz. Ve çiğ sütünün sindirilmesi daha kolaydır ve bu nedenle de birçok düzeyde pastörize sütün daha sağlıklı olması  yararlı probiyotikler ile enzimler sebebiyle bazı insanlarda egzamaları temizler.  pastörize edilmemiş, çiğ süt hala bazı kişiler için egzamayı tetikleme etkisine sahiptir.

Gluten

Buğday, arpa, çavdar,  kamut gluten esaslı tanelerdir. Gizli glutenin bulunabileceği üç ortak yer baharatlar, yulaf ve mercimeklerdir. bu nedenle bu durumlarda yalnızca sertifikalı glütensiz ürünler satın alındığından emin olunmalıdır. Denenmesi gereken bazı glütensiz tam tahıllılar yerine kinoa, darı, karabuğday yer alır. Bunlar mükemmel glutensiz unları da içerir.

Yumurta

Tavuk yumurtası birçok insan için büyük bir egzama tetikleyicisidir. Bazı durumlarda bıldırcın, kaz ve ördek yumurtası kullanmak gerekir. Yumurtalar pişirildikten sonra chia ve keten tohumu gibi ürünler ile tüketilmelidir.

Soya

Soya sütü ve soya fasulyesi tüketiminde dikkatli olmak gerekir. Bunların bazılarında çok sayıda işlenmiş gıda bulunabilir. Bitkisel yağ, bitkisel protein, E vitamini ve çok daha fazlası gibi malzemelere dikkat edilmelidir. Gizli soya basit bütün gıda bazlı diyetlere yapışmanın ve işlenmiş gıdalarınızı mümkün olduğunca sınırlandırmanın bir başka nedenidir. Ayriyeten soya ile beslenen tavuklarından yumurtalarını tüketmekte atopik dermatit sorunun ilerlemesini ve gelişmesini tetikleyebilir.

Fıstık

Yer fıstığı ve fıstık yağı açıkçası etki altında bırakan ürünlerin ilk sıralarında yer alır.

Kuruyemiş

fındık, badem, ceviz, kaju fıstığı, çam fıstığı, antep fıstığı ve Brezilya fıstığı sorunun tetiklenmesine neden olabilecek yiyecekler içinde bulunur. Bazı fındıklar iyi tolere edilse de, diğerleri olmayabilir, bu nedenle ilk başta tüm ağaç kuruyemişlerinden kaçınmak ve reaksiyonları dikkatlice not etmek için birer birer yeniden yerleştirmek en iyisidir. 

Cilt Bakımı

Cildin sağlıklı koruyucu işlevini güçlendirmek için cildi düzenli olarak nemlendirmek gerekir. Hangi ek önlemlerin gerekli olduğunu ve ne zaman olduğunu anlamak için atopik dermatit tedavisini belirlemek için bazı sistemler kullanılır. Bu uygun terapi türünü seçmeye yardımcı olan terapötik bir modeldir:

 • Cilt kızarması yok
 • En önemli temel terapi: lipid ve üre bazlı nemlendiricilerin düzenli uygulanması
 • Kızarıklık ve kaşıntı
 • Topikal immün modülatörler veya kortizon preparatları ile tedavi;
 • Artan kızarıklık ve kaşıntı
 • Lokal kortizon preparatlarının kısa süreli kullanımı.

Aşağıdaki ipuçları da cildinizi korumaya yardımcı olacaktır:

 • Sıcak duş ve banyo almayın
 • Pamuklu veya sentetik malzemelerden yapılmış kıyafetleri gevşek şekilde giymek
 • bir pH nötr duş jeli ve ılık su ile banyo yapmak
 • Siyah çay poşetlerinin kısa süreli kullanımı veya bir paket kabartma tozu içeren kısa bir banyo kaşınmayı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Önerilen Beslenme

Probiyotikler

Bunlar bir çeşit canlı bakteridir. Yoğurt ve lorda bulunur. Probiyotikleri diyetlerinde bulunduran kişilerin egzama semptomlarında rahatlama meydana gelmeye başlamıştır.

Çay

Yapılan bazı çalışmalar siyah ve yeşil çay içmenin egzamatik bir durum üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu gösterilmiştir.

Omega3 Yağ Asitleri

Bu ürünlerin cilt üzerinde bulunan harika etkileri vardır. Omega 3 yağ asitleri ceviz, keten tohumu, morina karaciğeri yağı gibi bazı balık yağlarında bulunur. Bu yağ asitlerini düzenli olarak almak egzamadan rahatlama sağlar.

Araştırmalar sonucunda birçok meyve, taze sebze ve kepekli tahılların cildin koşullarını önemli ölçüde iyileştirdiğini ve böylece egzama semptomlarını hafifletebildiğini göstermiştir.

 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle