Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Cilt Lekeleri İçin Vazelin ve Diğer Doğal Çözümler

Cilt üzerinde yaşın ilerlemesiyle oluşan lekelerin normal cilt tonuna dönmesi için evinizde uygulayacağınız ve cilt lekelerine iyi gelen doğal tedavi yöntemleri.

Cilt Lekeleri İçin Vazelin

Cilt üzerinde meydana gelen kahverengi ya da beyaz lekelerin kısa süre içerisinde geçmesi ve cildin normal renk tonuna dönmesi için ihtiyacınız olan sadece beyaz vazelin olacaktır. Özellikle de güneş ışınlarının cilt ile temas etmesi sonucunda meydana gelen cilt lekelerinin yok olmasında etkili olan vazelin cilt kuruluğunu gidermek ve yaşı ilerlemiş olan kişilerde meydana gelen lekelerin yok olmasında da çok etkili bir yöntem olacaktır. Eczanelerden satın alacağınız beyaz vazelinden cilt üzerine sürülerek bekletilmelidir. Mümkünse cilt lekelerinin üzerine gece uyurken sürmeli ve bütün bir gece cilt üzerinde kalarak sabah yıkamalısınız. Cildin yumuşamasında etkili olacağı gibi lekelerinde yok olarak kişilerin pürüzsüz bir cilde sahip olmalarını sağlayacaktır.

Maydanoz Maskesi

 • 30 gram maydanoz yaprağı;
 • 1 yemek kaşığı krema;
 • 1 fincan limon suyu.

Cilt lekelerinin belli bir yaştan sonra oluşması insanların rahatsız olmasına neden olacak bir görüntünün oluşmasına neden olacaktır. Bu durum karşısında kişiler cilt lekelerinden kurtulmanın yollarını arayacaktır. Bunun için evinizde hazırlayacak olduğunuz kürlerden bir tanesi maydanoz kürü olmaktadır. 30 gram yaklaşık olarak 1 avuç maydanoz yaprakları blender ile çekilerek püre kıvamına getirilir. Daha sonrasında üzerine 1 yemek kaşığı krema ilave edilmesinin ardından taze sıkılmış limonun suyu sıkılarak kabın içerisinde olan bütün malzemelerin karıştırılması gerekiyor.

Bu elde edilen maske lokal olarak cilt lekesinin olduğu bölgeye sadece sürülmeli ve 30 dakika cilt üzerinde kalmalıdır. Kürü haftada iki defa düzenli olarak kullanılması oldukça etkili olacaktır.

Karahindiba Suyu

 • 50 gram karahindiba;
 • 250 gram su.

Karahindiba suyu cilt lekelerinin yok olmasında etkili olan ve cilt sağlığına iyi gelen bir doğal çözümdür. Cilt üzerinde daha çok kahverengi lekelerin meydana gelmesi ile birlikte bu lekelerin nasıl yok edileceği konusunda doğal çözümler bekleyen kişilerin karahindiba suyu ile ciltlerde oluşan o lekelerin yok olmasını sağlayabilirler. Daha çok taze karahindiba çiçeklerini kullanmanız tavsiye edilmektedir. Fakat mevsiminde olmaması durumunda kurutulmuş karahindiba bitkisini de kullanabilirsiniz. Bir kabın içerisine koyacak olduğunuz karahindiba bitkisinin ağzı kapalı bir şekilde 30 dakika boyunca kaynatmanız ve sonrasında 1 saat boyunca kabın ağzını açmadan suyun soğumasını beklemelisiniz. Bu suyu cilde süreceğiniz zaman her daim cildin temiz olduğuna dikkat etmelisiniz.

Bir pamuk suya batırılarak cilt lekelerine sürülür. Yıkanmadan cildin üzerinde kuruması gerekiyor. Gün içerisinde birkaç kere tekrar edebilirsiniz.

Kuşburnu Maskesi

 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi;
 • 2 yemek kaşığı kuşburnu;
 • 1 yemek kaşığı krema;
 • 1 su bardağı su.

Görüntüsünden rahatsız olduğunuz ve bir an önce cildinizin normal tonuna dönmesini istiyorsanız kuşburnu maskesini evinizde hazırlayabilirsiniz. Suyun içerisine koyacağınız kuşburnu bitkisinin haşlanması sonucunda bir kabın içerisine konularak ezilmesinin ardından, bir havanda ezdiğiniz yulaf ezmesi toz haline getirilir. Kuşburnunun üzerine konularak üzerine krema konulur. Bütün malzemeler birbirine karışması için karıştırılır. Lekelerin olduğu bölgeye haftanın iki defa sürülmesi gerekiyor.

Cilde sürmeden önce ilk olarak cildin temizliği yapılmalı sonra sürülmeli ve 20 dakika boyunca cilt üzerinde bekletilmelidir.

Domates Maskesi

 • 1 tane domates;
 • 1 yemek kaşığı krema;
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı.

Cildin eski tonuna kavuşması için evinizde uygulayacak olduğunuz maske tarifleri arasında domates maskesi bulunmaktadır. Bu maskeyi hazırlarken kullanacak olduğunuz malzemelerden bir tanesi olan kremanın yağsız krema olmasına dikkat edin. Kırmızı ve taze domates rendelenerek bir kabın içerisine konulur. Üzerine yağsız krema ve zeytinyağı da ilave edilerek karıştırılır. Cildin rahatsız edici görüntüsüne iyi gelecek olan bu maskeyi günde bir defa temizlediğiniz cilt üzerine uygulayınız.

Patates Maskesi

 • 1 tane patates;
 • 2 yemek kaşığı süt;
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı;
 • 3 tane badem.

Cildin beslenmesi ve oluşacak lekelerin yok olması için evinizde bulunan malzemeler ile yapacağınız maske için patates rendelenmesi sonucunda süt ve zeytinyağı eklenir. Bir havan içerisine koyacak olduğunuz 3 tane badem dövülerek ezilir. Bütün malzemelerin içerisine konulur. Karıştırılması sonucunda patates maskesi hazır olacaktır. Daha sonrasında cildin üzerine çok az bir miktarda sürülerek 20 dakika beklenmesi ve cilt üzerinde maskenin kuruması sonucunda bol suyla cilt durulanmalıdır.

 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle