Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Tahta Kurusu Isırığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tahta kurusu geceleri insanları ısırarak, kan ile beslenen böcektir. Isırdığı zaman ağrı hissedilmez ve şerit şeklinde kızarıklık oluşacaktır. Tedavisinde kullanılan yöntemler.

Tahta Kusuru Isırığı

Tahta Kurusu

Tahta kurusu ısırığı sonucunda çok fazla kaşıntı ortaya çıkacaktır. Isırması sonucunda acıtma meydana gelmeyecek ama insanları rahatsız edecek olan kaşıntı ortaya çıkacaktır. Isırması ile birlikte kişilere herhangi bir hastalık bulaşmayacaktır. Ciddi olarak alerjik reaksiyon oluşmasına neden olmayacaktır. Bazı insanlarda tahta kurusunun evinde bulunması ile birlikte daha çoğunlukla uyku esnasında ısırma meydana gelecektir. Bu durum şiddetli kaşıntı meydana gelmesine ve bazı insanlarda deri döküntüsü oluşmasına neden olur. Vücudun herhangi bir yerini ısırması söz konusu olabilir. Fakat bu böcekler daha çoğunlukla kişilerin damarlarına yakın olan yerleri ısırması ile bilinmektedir. Boyun bölgesi ve bacakları çok ısırdığı gibi kolları da ısırması mümkün olacaktır.

Tahta kusuru ısırması ile birlikte insanların ısırdığı bölgede kanı emerken ağızlarında bulunan anestezi etkisi olan bir sıvıyı enjekte edecektir. Bu nedenle de gece uyku esnasında kişiler ısırık karşısında uyanmayacaktır. Yarım saat içerisinde ısırılan kişilerde ciddi olarak kaşıntı başlar. Bu kaşıntı ile birlikte kişiler uykularından uyanarak, tekrardan kaşıntı yüzünden uyumaları neredeyse imkansız olacaktır.

Tahta kurusu tarafından ısırılan bir kişinin bunu bir geceden fazla sürmesi sonucunda psikolojik olarak sorunlar yaşaması söz konusu olacaktır.

Tahta Kurusu Isırığı Belirtileri

Tahta kuruları çok küçük boyutlarda olduğu için dikkatle bakılmaması durumunda gözle görülmeyecek kadar küçük olmaktadır. İnsanların uyku esnasında vücutlarında bazı bölgeleri ısırması ve insan kanı ile beslenmektedir. Isırdığı bölge kızaracak ve tek bir yeri ısırması ile kalmayacaktır. Gece uyku esnasında ısırdıkları bölgenin çizgi halinde ısıracaktır. Bakıldığı zaman ciddi bir kızarıklık oluşacaktır. Tahta kurusunun beslenmesi sırasında birden fazla bölgeyi sırası ile ısıracaktır. Eğer vücudun farklı bölgesinde birden fazla çizgi şeklinde ısırıklar meydana gelmesi sonucunda o kişinin çok fazla tahta kurusu tarafından ısırıldığının belirtisi olmaktadır. Tahta kurusunun ısırması ile birlikte şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

  • İnce çizgi halinde kırmızı lekeler;
  • Yoğun bir kaşıntı;
  • Hafif şişkinlik;
  • Kurdeşen.

Tahta kurularının beslenmesi insanlardan emecek olduğu kan olmaktadır. Olgun bir tahta kurusu herhangi bir insanın kanını emmeden 1 yıl boyunca yaşayacaktır. Kan damarlarını ısıracak ve damarlardaki kanı emecektir. Birçok böcek ısırması durumunda kişiler acı hissetse bile bu durum tahta kurularında etkili değildir. Gece uykusu esnasında ısırılması sonucunda ağrı ile kişiler uyanmayacak, ısırık sonucunda yoğun kaşıntı ile uykularından uyanacaklardır.

Kişilerde ısırma sonrasında kırmızı noktalar yoğun olarak görülecek ve kaşıntısı oluşacaktır. Düz bir çizgi halinde ve damar boyunca ısıracaktır.

Tahta Kurusu Isırığı Tedavisi

İnsanları tahta kurusu ısırması ile birlikte diğer böceklerin ısırdığı gibi herhangi bir reaksiyon ortaya çıkmayacaktır. Kişilerin tahta kurusu tarafından mı yoksa başka bir böcek tarafından mı ısırıldığını anlamak için kızarıklığın çizgi şeklinde olup olunmadığına bakılarak anlaşılması mümkün olacaktır. Bu durum kişilerde herhangi bir hastalığı tahta kurusu tarafından ısırılan kişilerin bulaşması söz konusu olmayacağından ve ısırıklar çok büyük ve fazla olmaması durumunda herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kişilerde bir gün içerisinde ısırıklık sonucunda kaşıntı geçecektir. Fakat kaşıntının gelişimi ile birlikte kişilerde çok fazla döküntü gelişmesi ile birlikte profesyonel olan bir hekim tarafından görülmesi ve tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Doktor tarafından tahta kurusu tarafından ısırılan kişilere uygulanacak tedavi ilk olarak steroid içeren bir krem olacaktır. Bu kremler kızarıklığın ve ciddi döküntünün hafiflemesinde etkili olur. Kaşıntıyı hafifletmek ve kişilerin daha rahat edebilmesi için oral yolla alınacak antihistaminik tabletler reçete edilir.. Derinin kaşınacak olduğundan ve kişilerin derisini kaşıması sonucunda yara ve buna bağlı olarak iltihaplanma gelişmesi ile birlikte içerisi sıvı dolu olan kabarcıklar ortaya çıkabilir. Bunun tedavisi için doktorun ön gördüğü antibiyotik verilecek ve böylelikle tedavi edilir.

Tahta Kurusu Isırığına İyi Gelenler

Lavanta tahta kurusunun kişilerden uzaklaşmasında etkili bir çözüm olmaktadır. Tahta kurusunun lavanta kokusuna gelmeyeceği bir gerçektir. Bu nedenle de tahta kurusundan şikayetçi olan kişilerin yataklarının kenarına lavanta koyması ya da vücutlarına lavanta yağı ya da lavanta esansı sürmesi sonucunda tahta kuruları kişileri ısırmayacaktır.

Tahta kurularının insanlardan uzaklaşmasını sağlayacak olan yağlardan bir tanesi de biberiye yağı olmaktadır. Kişiler uyurken açıkta kalan kısımlarına aktarlardan satın alacak olduğu biberiye yağı ile birlikte tahta kurularının gece kendilerini ısırmalarını engellemiş olacaklardır.

Kişilerin bulundukları ortam içerisinde tahta kurusu bulunması durumunda, biberiye yağı ya da lavanta esansının geçici bir çözüm olduğu da bilinmelidir.

Tahta kuruları insanların psikolojilerini ciddi oranda etkileyecek olduğundan, bir insanın evinde oluşması ile birlikte çok çabuk üreyecektir. Tahta kuruları bulunduğu ortama bir kerede 200’den fazla yumurta bırakabilirler. Tahta kuruları yumurtalarını daha çok yatak altına, mobilyalara ya da masalara bırakacaktır. Gözle görülmeyecek kadar küçük olduklarından görerek öldürmek neredeyse imkansız olacaktır. Bu nedenle de tahta kurularından kurtulmak için kişilerin evlerini ilaçlatmaları gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle