Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nedenleri ve Doğal Çözümler

Dişi sivrisinek daha çok terlemiş olan insanları ısırması sonucunda önce kızarıklık ve ardından kaşıntı ortaya çıkacaktır. Kaşıntıya iyi gelen doğal kürler.

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı

Sivrisinek Isırığı

Sivrisineklerin sadece dişi olanları insanları ısırarak onların kanlarını emmektedir. Erkekleri ise bitkilerden gerekli olan besinleri almaktadır. Sivrisinekler ısırması sonucunda bir salgıyı ısırdıkları ve deldikleri deriye enjekte ederler. Bu sıvı o bölgenin bir miktar uyuşmasını sağlayacaktır. Bu nedenle de bir kişiyi sivrisinek ısırması ile birlikte hemen fark etmeyeceklerdir. Bir sivrisinek kişiyi ısırması durumunda 6 saniyeden daha uzun süre sineğin insan kanını emmesi ile birlikte kaşıntı belirtileri daha yoğun olarak ortaya çıkmaktadır.

Her zaman için karbondioksit oranı fazla olan kişileri ısırmaktadır. Daha çoğunlukta çok konuşan insanları hedef alırlar. Eğer bir insan çok terliyorsa bu sivrisinek için hedef haline gelecektir. Bir sivrisinek tarafından ısırma meydana gelmesi sonucunda ilk olarak kızarıklık ve ardından şişlik meydana gelecektir. Sonrasında ise kaşıntı olarak meydana gelecektir.

Sivrisinek ısırığı bazı kişilerde alerjik reaksiyon gelişmesine neden olacak durumlar meydana gelmesine sebep olacaktır. Alerjik reaksiyon sonucunda kişilerde yüksek ateş, ağrı, yorgunluk, kaşıntı gibi sorunlar meydana gelir.

Sivrisinek ısırmasını önlemek için kişilerin özellikle yeşil alanlar içerisinde eve sahip olmaları durumunda, evlerine sinek girmemesi için pencere ve kapılara sineklik taktırması önerilmektedir. Ayrıca kişilerin eczanelerden alacakları sinek kovucu özelliği olan tabletler de oldukça etkili olmaktadır.

Sivrisinek Kaşıntısı Doğal Çözümler

Sivrisinek sokması tarafından ilk olarak kızarıklık, şişlik meydana gelecek ve sonrasında da hastaları rahatsiz edecek bir kaşıntı oluşması durumu görülecektir. Bu kaşıntı kişilerin derisini kaşıması ile birlikte yara oluşması gibi sorunların olmasına neden olur. İnsanları huzursuz edecek olan kaşıntının kesin olarak geçmesi için sinek ısırığına karşı pratik çözümler vardır. Bunlar sayesinde ısırık kaşıntısı giderir ve kişiler rahatlar.

Aspirin Suyu

  • 1 tane aspirin;
  • 3 yemek kaşığı su.

Sivrisinek ısırığı sonucunda oluşan kaşıntının kesin olarak geçmesi için uzun zamandır kullanılan en pratik doğal yollardan bir tanesi aspirin suyu olmaktadır. Bunun için eczanelerden satın alacak olduğunuz büyükler için var olan aspirinden 1 tablet bir kabın içerisinde ezmelisiniz. Macun olacak kıvamda üzerine 3 yemek kaşığı miktarında su eklenerek macun gibi bir kıvama getirilmesi sağlanacaktır. Daha sonrasında ezdiğiniz aspirin ve su ile yaptığınız macunun bölgeyi kaplayacak şekilde sürülmesinin ardından kaşıntının geçtiği görülecektir.

Aloe Vera Suyu

  • 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli.

Sivrisinek ısırığının olması durumunda kaşıntının rahatsız ettiği kişiler bu kaşıntıya iyi gelecek olan ve bir an önce geçmesi için doğal çözümler aramaktadır. Kişilerin ciltlerine çok iyi gelen aloe vera jeli aynı zamanda sivrisinek ısırıklarının iyileşmesinde de oldukça etkili olması ile bilinmektedir. Bunun için eczanelerden alabileceğiniz aloe vera jelini kullanacağınız gibi, doğal olarak aloe vera bitkisinin yaprağını uzunlamasına ikiye bölerek içerisinde bulunan jeli de çıkartarak sivrisineğin ısırdığı ve kızarıklık ayrıca kabarıklığın olduğu bölgeye ince bir şekilde sürülmesi ile birlikte çok kısa süre içerisinde kaşıntı geçecektir.

Diş Macunu

  • 1 tatlı kaşığı diş macunu.

Sivrisinek ısırığının sonucunda oluşan şiddetli kaşıntı oluşması ile birlikte kaşıntıya iyi gelen doğal çözümlerden bir tanesi de diş macunu olmaktadır. Özellikle de mentol özelliği olan bir miktar diş macununun sinek ısırığı sonucunda oluşan kabarıklığın üzerine sürülmelidir. En az 20 dakika boyunca kaşıntı üzerinde kalmalı ve sonrasında kaşıntıyı artık hissetmemeniz ve sizleri rahatsız etmemesi durumunda bol suyla yıkayıp cilt üzerinden çıkarabilirsiniz.

Limon Suyu

  • 1 dilim limon suyu.

Limon içerisinde bulunan maddeler sayesinde hem antibakteriyel hem de antimikrobiyal özelliği olan şifalı bir bitki olmaktadır. Bu nedenle de sinek ısırığı olan kişilerin kaşıntıyı önlemesi için taze limon suyunu sürmeleri önerilmektedir. Özellikle sinek ısırığı sonucunda kabarıklığın üzerine sıkmış olduğunuz limon suyunu sürüp beklemelisiniz. Çok kısa süre içerisinde hem kabarıklığın geçmesinde etkili olacak hem de hızla kaşıntının geçmesinde etkili olur.

Elma Sirkesi

  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi.

Kaşıntının yok olmasında etkili olan insanların rahatsız olduğu bu durumun bir an önce geçmesi için kişilerin kullanacağı bir diğer iyi gelen tedavi yöntemleri arasında elma sirkesi bulunmaktadır. Fakat kullanılacak elma sirkesinin her zaman için katkısız ve doğal ev yapımı elma sirkesi olmasına sinek ısırığı sonucunda kabartının yok olması için %100 doğal olan elma sirkesinden bir miktar pamuğun ıslatılması ile birlikte lezyonun üzerine sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Kabartma Tozu

  • 1 çay kaşığı kabartma tozu;
  • 2 yemek kaşığı su.

Kaşıntı için çarenin her zaman kabartma tozu ile elde edecek olduğunuz macun kıvamında olan bu karışımın ısırık alanına sürülmesi sonucunda etki etmesi durumunda hızlı bir şekilde kaşıntıyı giderir ve iyi gelir. Bu nedenle de kabartma tozu özellikle de yaz aylarında kişilerin sıklıkla terlemesi ile birlikte daha yoğun olarak sinek ısırıklarından şikayet etmektedir. Kaşıntı rahatsız edecek olduğundan kabartma tozu ve su ile macun yapılarak bölgeye sürülmelidir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle