Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sivilcelerden Dolayı oluşan izler İçin Maske Türleri

Sivilce sorunundan ve yarattığı izlerden kurtulmak adına evde doğal malzemeler ile maske kullanımı yapılabilir. Bu maskelerin düzenli şekilde kullanımı izleri yok eder.

 Sivilce İzleri

Yüzdeki sivilcelerin görünümünü provoke eden bir düzine neden olabilir, ancak en yaygın olanlardan biri dengesiz beslenme ve yanlış cilt bakımıdır. Bunlar yüzde de aknelerim yayılmasına neden olur. Sivilceler iz bırakmaması için ve var olan izlerin yok edilmesi için evde de doğal ürünler ile bakım ister. Sivilceler kaldırmak için birkaç basit ama çok etkili teknikler vardır. Bunlar arasında;

Zeytinyağı

Cildin yaşlanmaya karşı savaşmasına yardımcı olan E vitamini açısından zengindir ve hidrasyonunu artıran A vitamini içerir. Bu nedenle beslenme uzmanları bu ürünü aktif olarak yemek pişirmek için kullanmanın yanı sıra yüzün cildini sürtünmesini tavsiye eder. Bu oldukça basit prosedürdür, cilt daha fazla nem tutacaktır.

 • Sivilceleri ve izleri kaldırmak için, pamuklu çubuk üzerinde biraz zeytinyağı dökülür ve yüz bununla silinir. Ardından yağın kalan kısmını bir mendille çıkarmak gerekir. Bu maske yağlı cildin sahipleri için bile geçerlidir. Çünkü zeytinyağı cilt tarafından iyi emilir ve gözenekleri tıkamaz.

Soğan Suyu

Sivilce izlerini çıkarmak isteyen kişilere genelde soğan suyunu kullanmaları önerilir. Soğanın ince bir şekilde ovulması, meyve suyu gibi sıkılması ve ateşin üzerinde duran tavaya hafifçe dökülmesi gereklidir. Meyve suyu cızırdayıp hafifçe sarıya döndüğü zaman ocak söndürülür. Oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Bir pamuklu çubuk alınır. Bu çubuk meyve suyuna batırılır ve ardından sivilceler ile izlerine uygulanır. Sorun alanının tamamını işledikten sonra 15 dakika boyunca bekletilir. Haftada 2 kez uygulanması yeterli olacaktır.

Yeşil Çay

Yeşil çay sivilceleri temizlemenize ve güzelleşmeye yardımcı olacak mükemmel bir ilaçtırSadece nem değil, aynı zamanda anti-inflamatuar etkisi olan bir maddedir. Ayrıca yeşil çay antioksidan özellikleriyle bilinir, bu nedenle cildin gençleşmesini sağlar. Yeşil çay demlendikten sonra buzdolabında ya da buz ile soğutulur. Sivilceleri temizlemek için yüze günde üç kez sürülür ve yüz silinir. Cildi iyi bir şekilde nemlendirir ve yeşil çay iltihapları hafifletir.

Buğday

Buğday ve fındık, selenyum bakımından zengindir, bu da hasarlı hücrelerin yenilenmesine ve sivilcelerin hızlı şekilde yok olmasına katkıda bulunur. Kuruyemiş ayrıca vücut için çok değerli doymamış yağ asitleri kaynağı olarak da hizmet vermektedir. Bundan dolayı cildin pürüzsüz kalması için bunları düzenli olarak beslenme listesine almak gerekir. Sivilcede karşı dış mücadele için uzmanlar çimlendirilmiş buğday maskesi önermektedir. 

 • 2 çorba kaşığı öğütülür. Ardından içine ince rendelenmiş 1 havuçtan1 yemek kaşığı, 1 yemek kaşık zeytinyağı, 1 yemek kaşığı bal ve 5 damla köknar yağı atılarak karıştırılır.
 • Bu karışım izlerin ve aknelerin olduğu bölgelere sürülerek 20-30 dakika boyunca bekletilir.
 • Haftada 2 kez uygulanması yeterli olacaktır.

Bal

Bal akneler için kullanılacak olan en doğal ve etkili ev çözümleri arasında bulunur. Uygulama için;

 • Bal ve limon suyu eşit oranlarda karıştırılır.
 • Direkt olarak sorunlu olan bölgelere uygulanır.
 • 3 dakika boyunca bekletildikten sonra yıkanmalıdır.
 • Bu uygulamanın içine aspirin de katılabilir. Bitkisel karışımlar içinde kesin çözüm sunan bir uygulamadır.

Etkili Diğer Çözümler

Salatalık ve Kefir

 • 1 salatalık (taze posa) 
 • 1 çorba kaşığı kefir

Salatalıklar soyulur ve ince bir rende rendele ile rendelenir. Ardından blenderden geçirilmelidir. Ardından içine kefir eklenir. 15-20 dakika boyunca yüz ve boyun maskesi olarak uygulanarak soğuk su ile durulayın. Salatalık maskesi ciltteki akne ve yara izleri, kahverengi lekeler, derin lekeler ve siyah noktalardan kurtulmak için birebirdir. Ahmet Maranki tarafından da kahverengi lekeler için tavsiye edilir. Doğal anti-inflamatuar özellikleri ile salatalık cildi ferahlatır, nemlendirir, tonlar, kırmızı lekeleri giderici özelliklere sahiptir ve parlaklaştırır. Ayrıca, salatalık yağ bezlerinin salgılanmasını normalleştirir, cildin yüzeyini kir ve yağdan arındırır.

Aloe ve Limon

 • 1 çorba kaşığı taze aloe jeli
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

İki malzeme birbirine karıştırılarak pürüzsüz bir kıvam elde edilir. Daha sonra maske yüze ve boyna 10 – 15 dakika boyunca sürüldükten sonra ılık su ile durulanır.  Aloe vera maskesinin düzenli uygulaması ile yara izleri azalır, ayrıca aloe akne ve akne tedavisi için yardımcı olur. İşlemden olumlu sonuçlar elde etmek için haftada üç kez yapılmalıdır. Maskenin artanını buzdolabında saklamak gerekir. Haftada 2 kez uygulanması yeterli olacaktır.

Avokado ve Bal

 • 1 çorba kaşığı doğal bal 
 • 1 çorba kaşığı kakao tozu 
 • 1 yarım avokado (taze et)

Kâsede olgun avokado posası, kakao tozu ve bal birleştirildikten sonra pürüzsüz olana kadar iyice karıştırılması gerekir. Ardından maske sorunlu olan yüze ve boyuna 20 dakika boyunca uygulanır. Ardından ılık su ile durulandıktan sonra soğuk suyla bölge soğutulmalıdır. Maskeden sonra özellikle kuru cilde sahip olan kişiler nemlendirici uygulaması yapmalıdır. Avokado kollajen üretimini uyaran ve cildin elastikiyetini arttıran C vitamini içerdiğinden dolayı çok faydalıdır.  Ayrıca anti bakteriyel ve antifungal özellikler içerir. Bu maske cildin restorasyonuna yardımcı olur ve sivilce oluşumunun önüne geçer. Akne iltihaplanma sürecinin bir sonucudur, bu nedenle balda bulunan iltihap önleyici özellikler iltihaplanmayı azaltmaya ve akneyi iyileştirmeye destek sağlayan etkenlere sahiptir. 3 günde 1 defa uygulanması gerekir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle