Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Mezoterapinin Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Mezoterapi işleminin çok ciddi yan etkileri olmamakla birlikte iğnenin enjekte edildiği bölgelerde morluk, kızarıklık gelişebilir. Ayrıca ilaca alerjisi olanlarda reaksiyon gelişebilir.

Mezoterapi Yan Etkileri

Mezoterapi

Cilt altına uygulanacak olan mezoterapi uygulamasının çok ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu konuda mezoterapiyi cilt altına uygulayacak olan hekimin bilgisi ve pratiği sayesinde oluşacak yan etkiler daha da az olacaktır. Kişilerde zararlarından çok faydalarının olması ile bilinmektedir. Ayrıca ortaya çıkacak olan yan etkilerin işlem sonrasında kişilerin dikkat etmesi gereken kurallara uyması sonucunda da daha aza inmiş olacaktır.

Uygulanacak olan işlem sırasında çok ince uca sahip olan enjektörün içerisinde ki sıvının cilt altına enjekte edilerek verilecektir. Enjekte edilen sıvıya karşı bazı kişilerde nadirende olsa alerjik reaksiyonlar görülmesi de söz konusu olabilir.

Mezoterapi uygulamasında alerji oluşmasının nedenleri arasında çok düşük doza sahip olan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu nedenle de kişilere mezoterapi tedavisi uygulanmadan önce hastanın herhangi bir maddeye karşı alerjisi olup olmadığı öğrenilmeli ve bu şekilde tedavisi yapılmalıdır. Kişilerde alerjik reaksiyon gelişimi olmaması için alerji konusunda doktor bilgilendirmesi gerekmektedir.

Mezoterapi işlemi uygulanması sonucunda kişilerde alerji oluşması ile birlikte bu alerji belirtilerinin tedavisinden birkaç dakika sonra ya da birkaç saat sonrasında belirti vermeye başlayacaktır. Bu alerjik reaksiyonlar tedavinin uygulandığı bölgede oluşacaktır. Böcek ısırıklarına benzeyen yanmalar oluşacağı gibi kabartılar, kızarıklıklar ve kaşıntı ortaya çıkacaktır. Bu durum gelişmesi ile birlikte alerjik reaksiyonlar çok ciddi boyuta ulaşmayacaktır. Kendiliğinden geçeceği gibi çok rahatsız olan kişilerin alerjiye önlem almak için ilaç kullanabilirler.

Alerjik reaksiyon gelişmesi ile birlikte mezoterapinin sonlandırılması gerekmeyecektir. Alerji oluşmasına neden olan ilacın değiştirilmesi ile birlikte diğer mezoterapi seanslarına devam edilebilir.

Uygulanan işlem sırasında ortaya çıkan yan etkilerin yapılan herhangi bir seans içerisinde de görülmesi olabilir. Yan etkilerin çoğunluğu aynı gün içerisinde ortaya çıkacağı gibi bazı insanlarda ilk üç gün içerisinde de oluşması söz konusu olabilir. Özellikle de ortaya çıkan ağrıların daha sonradan gelişmesi ile birlikte ağrılar meydana gelmesi sonucunda beş gün içerisinde azalarak yok olduğu görülmektedir. Oluşan yan etkilerin işlem sırasında bir defa görülmesi ile de bilinmektedir.

Mezoterapi işleminin bilinen insan hayatını tehlikeye sokacak olan herhangi bir yan etkisi olmayıp, kısa süre içerisinde kendiliğinden geçecek yan etkileri vardır.

Mezoterapi Zararları

Mezoterapi işlemi cilt altına özel olarak hazırlanan ilaçların ince uçlu iğne ile cilt altına enjekte edilmesi ile gerçekleşecektir. Bu durum karşısında cilt üzerinde şu durumlar gelişebilir:

  • Morarma;
  • Kızarıklık;
  • Şişme;
  • Kaşıntı.

Cilt üzerinde ortaya çıkan bu yan etkilerin oluşması ilacın fazla verilmesi ve sık sık verilmesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu morarma birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçecek olduğundan herhangi bir tedavinin gerçekleşmeden kendiliğinden geçecektir. Ortaya çıkan kızarıklık ise birkaç saat içerisinde yok olur. Fakat bazı kişilerde oluşan kaşıntının birkaç gün devam etmesi ve kişileri rahatsız etmesi durumunda kaşımanın zararlı olacağından ve cildi tahriş etmesine sebep olacağından kaşıntıyı önleyecek olan ilaçlar doktor tarafından kullanılması için reçete edilmelidir. Eğer mezoterapi tecrübeli bir hekim tarafından yapılması sonucunda bu yan etkiler görülmeyecektir. Mutlaka cilt altına enjekte edilecek olan iğnenin sterilize edilmiş olan bir iğne olması gerekmektedir. Uygun olan yöntem ile yapılması durumunda da cilt lezyonlarının gelişmesi görülmeyecektir.

Tedavi sırasında morlukların görülmesi söz konusu olabilir. Bunlar ilk birkaç gün sonrasında kendiliğinden yok olacak ve tedaviye herhangi bir zararı olmayan yan etkileri arasındadır.

İşlemin uygulandığı bazı kişilerde yüz kızarması görülebilir. Bu durum herhangi bir alerjik reaksiyon sonucunda ortaya çıkmamaktadır. Enjekte edilen ilaçların bazılarından kaynaklı olarak görülmektedir. Bu durum mezoterapiden kaynaklanmamaktadır. Bu işlem sırasında mikrosörkülasyon oluşması ile birlikte ilaçların etkisinden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında sürekli olarak vücudun sıcaklık oranında artma ve sıcak basması hissedilecektir. Bunun yanında midesinde kazınma gibi durumlar gelişebilir. Bu durum daha çoğunlukla mezoterapide alınan seans sonrasında anında gelişecektir. Fakat bu durumun gelişmesi oldukça nadiren görülmektedir. İşlem sonrasında ortalama olarak yarım saat içerisinde bu durum ortadan kalkacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle