Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Mezoterapi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mezoterapi uygulaması cilt sorunları ya da saç dökülmesi gibi problemlerin tedavisinde etkili olan bir yöntem olmaktadır. Uygulandıktan sonra kişilerin dikkat etmesi gerekenler.

Mezoterapi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mezoterapi

Mezoterapi uygulaması sonucunda ilk seans sonrasında hemen cilt ya da saç üzerinde etkisinin görülmesi mümkündür. Mezoterapi işlemi 4 ile 8 seans arasında değişmektedir. Uygulanacak olan bölgeye ve yapılacak işlemin büyüklüğüne göre seanslar değişiklik göstermektedir. Özel vitaminlerin ve minerallerin karışımı ile birlikte iğnenin cilt altına enjekte edilmesi ile birlikte gerçekleşecek olan bu işlem öncesinde lokal olarak bölgenin anestezi etkisi olan kremler ile uyuşturulacaktır. Bu nedenle de yapılan işlem sırasında iğnenin batması sırasında kişilerde herhangi bir ağrı hissetmeyecektir.

Mezoterapi işlemi sonrasında kişilerin gündelik yaşamına hemen dönecektir. Bu işlem bölgesel olarak uygulandığı için uygulanan kişilerde iğnenin enjekte ettiği kısımlarda şişme, morarma, yanma, kızarıklık ve bir takım ağrı meydana gelebilir. Fakat bunlar çok ciddi komplikasyonlar arasında olmayıp birkaç gün içerisinde iyileşme süresi görülmektedir.

Uygulanan işlem sırasında çok ince olan iğnelerin cilde ilaç enjekte edecektir. Bu durumda enjekte edilen bölgede iğnenin battığı yerde çok hafif morluklar görülebilir. Bu morluklar ciddi değildir. Birkaç gün içerisinde kendiliğinden herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçecektir.

Saç Mezoterapisi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç mezoterapisi uygulanan hastaların saç derisine batırılan iğneler sebebiyle bir takım kanamanın olması da görülebilir. Saç dökülmesine karşı yapılacak olan bu işlem sırasında daha sonrasında klinik içerisinde yıkama işlemi yapılacaktır. Sonrasında ise doktorun önerilerine kişinin uyması gerekmektedir. 2 gün boyunca saçlarını yıkamaması gerekmektedir. Bu işlem uygulandığı zaman saç derisinde olumlu sonuç verebilmesi için güneş ışınlarına maruz kalınmaması gerekmektedir.

  • Banyo yapmamaları;
  • Güneşe çıkmamaları;
  • Saç boyamamaları;
  • Saçlarını taramamaları;
  • Krem sürmemeleri.

Güneşin etkili olduğu saatlerde dışarıya ilk bir hafta boyunca çıkmaması gerekmektedir. Saç dökülmesine karşı yapılan mezoterapisinde saç boyama işlemi seanslar bitene kadar boyanmaması gerekmektedir. Seanslar bittiği zaman işlemi yapan doktor sizlere saçınızı ne zaman boyayacak olduğunuzu sorabilirsiniz. Bölgenin tahriş olmaması için birkaç gün içerisinde saç derisinde kaşıntı meydana gelecektir. Eğer saç mezoterapisi uygulayacak olan kişilerde oluşan kaşıntı sonrasında, kaşımaları saç derisinin tahriş olmasına neden olacağından enfeksiyon ya da yara olmasına neden olur.

Bu nedenle de kaşımamaya dikkat etmelidir. Ciddi kaşıntı olması halinde doktorları tarafından kaşıntı önleyici ilaçlar istenmelidir.

Cilt Mezoterapisi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt kırışıklığı, cilt lekeleri, çatlak ya da selülit tedavisinde mezoterapi yöntemi uygulanarak cildin pürüzsüz olması ve gençleşmesi mümkün olmaktadır. Bu işlem ortalama olarak 45 dakika sürecektir. Bu işlem sırasında lokal olarak bölgeye uygulanacak olan iğnelerin özel vitamin ve minerallerin karışımı sonucunda cildin hücrelerinin yenilenmesi sağlanacaktır. Cilt mezoterapisi yapıldığı zaman kişilerin uyması gerekmekte olan bazı detaylar vardır. Bu kişilerin en iyi bilgiyi doktorlarından alacaklardır. Kızarıklık oluşması durumunda bunlar birkaç saat içerisinde kendiliğinden geçecektir. Fakat morarma olması durumunda bu morluklar ve şişlikler birkaç gün içerisinde geçer.

Mezoterapi işlemi uygulanması sonrasında kişilerde herhangi bir komplikasyon gelişme ihtimali olmayacağı için hemen günlük yaşamına dönmeleri de mümkün olmaktadır.

Cilt mezoterapisi yapılmasının sonrasında kişilerin ilk iki gün boyunca banyo yapmaması gerekmektedir. İlk bir hafta boyunca kişilerin denize ya da havuza girmeleri sakıncalıdır. Bu kişilerin sauna ya da hamama gitmeleri ve solaryuma girmeleri yasaktır. Bu kişilerin uyması gereken diğer detaylar şunlardır:

  • Masaj yapılmaması;
  • Doktorun önermediği kremlerin sürülmemesi;
  • Ağır sporların yapılmaması;
  • Dar kıyafetler giyilmemesi;
  • Lazer epilasyon yaptırmaması.

Mezoterapi uygulaması bölgesel olarak zayıflamak için yaptıran kişilerin özel bir diyet programına girmesi gerekmektedir. Yapılan işlemin etkili olması için yağlı ve sindirimi zor olan besinlerden, sigara kullanımı ve alkol tüketiminden uzak durmalıdır. Mezoterapi uygulaması sırasında kişilerin kafein içmeleri de önerilmemektedir. Bunun için uzman bir diyetisyen tarafından uygun diyet programının yapılması ve uyması gerekmektedir.

Kişiler banyo sırasında keselenmemeli ve iğnenin bulunduğu bölgeyi ovacak şekilde yıkamamaları gerekmektedir. Cilt üzerinde oluşan iğnelerin çok ince olmasına rağmen bazı kişilerde iğnenin battığı yerlerde kaşıntı olması görülebilir. Kaşımaktan her zaman için kaçınmak gerekiyor.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle