Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Mezoterapi Uygulaması Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Saç dökülmesi ya da cilt üzerinde oluşan problemlerin hızla yok olması için son yıllarda derinin orta tabakasına enjekte edilen özel karışımlar ile birlikte olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Mezoterapi

Mezoterapi

Cilt problemlerinin giderilmesinde özel hazırlanmış ilaçların problemli bölgeye enjekte edilmesi ile birlikte problemlerim ortadan kalkmasında etkili olacaktır. Gerek herhangi bir cilt problemlerinde gerek saç problemlerinde mezoterapi uygulaması ile birlikte etkili çözüm sağlamaktadır. Bu işlemin her zaman için steril bir ortam içerisinde ve uzman hekim kontrolünde yapılması gerekmektedir. 4 mm ile 6 mm arasında değişen çok küçük iğnelerin derinin orta tabakasına çok küçük iğneler ile hazırlanan ilaçlar enjekte edilecektir. 

Cilt ve saç tedavisi için uygulanacak olan mezoterapi ile gerçekleşecek olan tedavisinin her zaman için problemli cildin düzelmesinde etkili olacaktır. Mezoterapi nedir ve hangi bölgeye uygulanır sorusu sık sık sorulmaktadır. Mezoterapinin uygulandığı bölgeler şunlardır:

 • Akne İzi;
 • Selülit;
 • Kırışıklık;
 • Çatlak;
 • Gözaltı;
 • Leke tedavisi;
 • Yağlanmış cilt;
 • Saç dökülmesi.

Daha çoğunlukla uygulanacak olan bölgeler yüz, kol, göbek, saç derisi, boyun gibi bölgeye mezoterapi yöntemi uygulanmaktadır. Yaşlılık ile ortaya çıkan lekelerin ya da akne izi tedavisinde de uygulanacağı gibi selülit tedavisinde de uygulanması ile olumlu sonuçlar vermektedir. Erkeklerin ya da kadınların saç dökülmesi sonucunda bu durumu ortadan kaldırmak ve saçı beslemek içinde uygulanabilir.

Mezoterapi Uygulaması

Klinik ortamı içerisinde uygulanacak olan mezoterapi yöntemi her seans öncesinde uygulanacak olan kişinin acı hissetmemesi için lokal olarak bölgeye anestezi özelliği olan krem sürülerek bölgenin uyuşması sağlanacaktır. Cildin yenilenmesini, kırışıklığın yok olmasını ve saçların daha etkili çıkmasını sağlayacak ve cildin nemlenmesini sağlayacaktır. Mezoterapi yöntemi bazı insanlara uygulanmayacaktır.

 • Hamileler ve emzirenler;
 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar;
 • Kanser hastaları;
 • Derisinde enfeksiyon bulunanlar.

Mezoterapi uygulaması kişilere özel olarak uygulanacak olan ilaçların derinin altına verilmesi ile gerçekleşecektir. Bu işlem kişilerde oluşan cilt sorunlarına göre 4 seans ya da 6 seans uygulanması gerekmektedir. Bu işlemler arasında en az 1 hafta ile 2 hafta geçmesi gerekmektedir. Mezoterapi enjekte edilecek ilaçlar şunlar olacaktır.

 • Bakır; Selenyum;
 • Hyaluronik asit;
 • Vitamin A;
 • Vitamin C;
 • Çinko;
 • Amino asitler;
 • Lidocaine;
 • Vitamin B;
 • Alfa lipoik asit.

Oluşan selülit ya da çatlakların tedavisinde etkilidir. Kişilerin yüz bölgesinde akne olması ile birlikte ortaya çıkan çukur izlerin tedavisinde başarılı olmaktadır. Doğum ya da aşırı kilo alımı gibi sonuçlarda çatlaklar oluşması ile birlikte evde yapacak olduğunuz bakımlar etkili olmayacağından hazırlanacak olan özel ilaçlar ile yapılan kokteylleri enjekte edilmesi ile birlikte bu sorunlar ortadan kalkacaktır.

Mezoterapi etkisini göstermesi için yapılan ilk seanstan sonra belirgin bir şekilde görülme etkisi gösterse bile daha çok ikinci seanstan sonra kişilerin olumlu sonuçlar alacağı görülmektedir.

Uygulanacak olan işlem için insülin iğnesinden daha küçük ve ince olan enjektörün içerisine verilen uygun ilaçların karışımı ile birlikte uzman hekim kontrolünde derinin orta tabakasına enjekte edilir. Bu işlem sırasında kişiler ağrı duymaması için lokal olarak bölge uyuşturulacaktır. Kişiye uygulanmasının ardından hemen günlük hayatına dönebilir.

Cildin iyileşmesi için uygulanacak olan mezoterapi seansları 15 ile 30 dakika arasında değişen süreler ile güzellik merkezleri ya da özel kliniği olan hastanelerin içerisinde yapılmalıdır. Cildin yenilenmesinde ve kolajen üretiminin artarak elastin üretiminin artmasında etkili olacaktır. Bu sayede de cildin canlanarak yenilenmesinde etkili olur.

Mezoterapi Faydaları

Mezoterapi uygulaması sadece lokal olarak bölgeye uygulanacak olması nedeniyle her zaman için yüksek kalite içerisinde etkileri olmaktadır. Saç tedavisinde ya da cilt tedavisinde etkili olması için seansların mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir. Saç dökülmesi sıklıkla yaşanması durumunda uygulanan bölgede saç dökülmesini durduracaktır. Etkin olabilmesi için kişilerin mutlaka sağlıklı saçlara kavuşması ve cilt problemlerinin yok olabilmesi için uygun tedavinin yapılmasında enjekte edilecek olan minerallerin ve vitaminin enjekte edilmesi ile birlikte sağlıklı hale kavuşmasında etkili olacaktır.

Mezoterapinin herhangi bir yan etkisinin bulunmaması, sadece bölgede hafif kızarıklıkların olması gibi küçük yan etkileri bulunmaktadır. Faydalarının daha çok olması ve fiyat açısından da uygun olması nedeniyle seans sonucunda yaptıran kişilerin olumlu sonuçlar alması nedeniyle son yıllarda daha çoğunlukla tercih edilen bir yöntem olmaktadır.

Mezoterapi uygulaması yapılmasının ardından herhangi bir hastanede yatma gibi bir durum söz konusu olmayacak ve hemen günlük hayatına dönecektir. Fakat bu kişilerin güneş ışıklarından korunması gerekmektedir.

Özellikle de saç derisine uygulanması sonucunda ilk 48 saat boyunca güneşin zararlı ışınlarından korunması gerekmektedir.

Mezoterapi Diyet Listesi

Mezoterapi işlemi sırasında kişilerin bölgesel olarak zayıflaması da mümkün olacaktır. Tedavinin süresi boyunca kişilerin uygulaması gereken diyet listesi bulunmaktadır. Bu kişilerin daha çoğunlukta bitki çayları içmeleri ve gün içerisinde en az 2 litre su içmeleri önerilmektedir. Daha çoğunlukla yemeklerinin posalı yiyeceklerden olması etkili olacaktır. Bu kişilerin mezoterapi uygulaması sırasında mutlaka normal vücut kitle indeksine inmeleri daha da etkili olacaktır. Bu nedenle de kişilerin diyetleri içerisinde şekersiz gıdalara ve daha az yağlı olan yiyecekler tüketmeleri gerekmektedir. Tuz ve baharatlı gıdaları tercih etmemelidir. Mezoterapi sırasında diyet yaparken kişilerin çok ağır sporlar yapmaktan kaçınmaları ve stres gibi insanı fiziksel olarak da etkileyecek olan ruhsal durumlardan kaçınmalıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle