Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Cilt Lekelerinde Kullanılan Mezoterapi Tedavi Yöntemleri

Yaşlılık lekesi, güneş lekesi ya da akne lekelerinde son zamanlarda kullanılan leke mezoterapi yöntemi ile birlikte lekelerin tedavisi ve uygulama aşamaları.

Leke Mezoterapisi

Leke Mezoterapisi

İnsanların derisi üzerinde hücrelerin toplanması sonucunda lekeler gelişmektedir. Bu lekeler çoğunlukla güneş ışıkları sonucunda, yaşlanma ile birlikte ya da gebelik esnasında ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda da sürekli aynı bölgede akne çıkması sonucunda da akne lekeleri meydana gelebilir. Cilt üzerinde meydana gelen lekelerin herhangi bir sağlık sorunu oluşturmazken, estetik olarak rahatsız edici bir görüntüsü olmaktadır. Bu nedenle de günümüzde cilt lekelerinin normal cilt rengine dönmesi için uygulanan yöntemlerden bir tanesi mezoterapi ile cilt lekelerinin tedavisi olmaktadır. Cilt lekesi yaşamakta olan kişilerin bu lekelerden rahatsız olması durumunda leke mezoterapisi nedir sorusu akıllara gelmektedir. Bu lekelerin başarılı bir şekilde normal cilt rengine dönmesinde etkili olması için uygulanan yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Mezoterapi cilt üzerine şu lekeleri yok etmek için kullanılır:

 • Parlaklığını yitirmiş ciltler;
 • Sonuk ciltler;
 • Yaşlılık izleri;
 • Sigara lekeleri;
 • Yorgun cilt;
 • Sivilce izi;
 • Yanık izi.

Leke tedavisinde mezoterapi yöntemi uygulanacağı zaman mutlaka uzman doktor tarafından steril bir klinik ortamı içerisinde yapılması gerekmektedir. Mezoterapi yöntemi uygulanacağı zaman çok ince uca sahip olan enjektörün içerisinde olan ilaçlar ile cilt altına şırınga edilmesi ile birlikte uygulanacak ve lekelerin yok olarak normal cilt rengine dönmesi sağlanacaktır.

Cilt kırışıklığı ve cilt sarkmalarında da etkili olan bir yöntem olmaktadır. Etkisi ise diğer leke tedavilerine oranla daha etkili olmaktadır.

Mezoterapi İle Leke Tedavisi

Cilt lekeleri tedavisinde uygulanacak olan mezoterapi yöntemi her insana uygulanmayacak olduğu bilinmelidir. Hamile ve emziren kadınlara uygulanmamaktadır. Karaciğer ve böbrek hastalarının şeker hastalarının bu tedaviyi almaması gerekmektedir.

Cilt üzerinde meydana gelen koyu renkte cilt lekelerinin normal cilt tonuna kavuşmasını sağlayacak olan cilt lekesi tedavisinde etkili olan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Bu karışım bitkisel ilaçların karışımından elde edilerek özel mezoterapi iğneleri ile cilt altına enjekte edilerek uygulanacaktır. Cilt altına enjekte edilecek olan bitkisel karışım içerisinde şunlar bulunmaktadır:

 • Vitaminler;
 • Arbutin;
 • Retinoik asit;
 • Mineraller;
 • Antioksidanlar;
 • Resrevatrol.

Bu bitki karışımlarından oluşan sıvının deri altına çok ince enjektör ile sıvının verilmesi ile yapılacaktır. Lekelerin açılması ortalama 4. seanstan sonra görülmeye başlayacaktır. Normalde 6 seans uygulaması sonucunda lekelerde açılma meydana gelecektir. Seans aralığı ortalama 1 hafta ile 2 hafta arasında değişen sürelerde yapılacaktır.

Hastaların herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmemesi için her seanstan öncesinde 45 dakika öncesinde yapılacak olan bölgeye anestezi krem uygulaması gerekmektedir. Bu sayede iğnelerin enjekte edilmesi sırasında herhangi bir ağrı hissetmeyecektir.

Çok ince uca sahip olan iğneler ile özel karışım olan sıvının cilt altına enjekte edilmesi ile birlikte koyulaşan cilt tonunda açılmalar 4. seans sonucunda başlayacaktır. Oluşan tonun koyuluğuna göre ve büyüklüğüne göre seanslar 15 ile 30 dakika arasında değişecektir. Enjekte edilen karşımın içerisinde bulunan antioksidan sayesinde bozulmuş olan cildin yeniden yapılanması konusunda etkili olacaktır. 

Cilt üzerinde uyuşma olacağından batırılan iğneler hissedilmeyecektir. Fakat çok küçükte olsa iğne izleri görülmektedir. Bu iğne izleri 24 saat içerisinde gözden kaybolsa bile birkaç gün iğnenin batırıldığı yerlerde morluk görülme ihtimalide olabilir. Cilt üzerinde oluşan lekelerin tedavisinde uygulansa bile aynı zamanda da yaşlanmayı da geciktirici etkisi olmaktadır.

Mezoterapi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mezoterapi ile leke tedavisi yapılacağı zaman kişinin doktoru tarafından söylenenlere mutlaka dikkat ederek uyması gerekmektedir. Leke tedavisi sonrasında bütün yöntemlerde olduğu gibi mezoterapi sonrasında da asla güneş ışıklarına çıkmaması gerekmektedir. Güneş ışınlarına cilt temas etmesi durumunda lekelerin iyileşmesi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle de mezoterapi işlemi yaz aylarında yapılması sonucunda mutlaka güneş koruyucu kremler sürerek güneşe çıkmaları gerekmektedir. güneş koruyucu özelliği olan kremler ve cildin nemini kazanması için nemlendirici kremler sürmeleri de gerekmektedir. kişilerin terlemesini engellemesi gerekmektedir. Bu nedenle de koruyucu özelliği olan kremlerin 4 saatte bir ciltleri üzerine uygulamaları gerekmektedir. 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle