Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

İbrahim Saraçoğlu’ndan Kuru Ciltler İçin Bakım Maskesi

Kuru ciltlerin özellikle çatlaması ve egzama gibi hastalıkların olmasına neden olacak durum gelişimine neden olur. İbrahim Saraçoğlu tarafından evinizde hazırlayacak olduğunuz maske tarifleri.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Kuru Cilt Kürü

 • 2 yemek kaşığı adaçayı;
 • 1 çay bardağı beyaz dut kurusu;
 • Yarım litre su.

İnsanların cilt yapısı aşırı kuru olması durumunda bunun sonucunda deri çatlakları, kaşınma gibi durumlar oluşacaktır. Tedavisinin gerçekleşmemesi ve kuru cilt yeterli miktarda nemlenmemesi durumunda kişilerin ciltleri üzerinde lekelenmeler oluşur. Özellikle de kuru cilde sahip olan kişilerde egzama meydana gelecek ve bu durum semptomları kişilerin ciddi oranda rahatsız olmasına neden olacaktır. Bu gibi rahatsızlıklara neden olacak cilt kuruluğunu önlemek amacıyla hastalara İbrahim Saraçoğlu tarafından adaçayı ve beyaz dut kurusu kürü tavsiye edilmektedir.

Bunun için güneşte özel olarak kurutulmuş olan beyaz dut konulmalıdır. Bu kürü yapabilmek için 2 yemek kaşığı dolusu adaçayı ve 1 çay bardağı kadar beyaz dut kurusunu yarım litre suyun içerisine koymanız ve 10 dakika süresinde adaçayı ve beyaz dut kurusunu kısık ateşte ağzı kapalı bir şekilde kaynatmalısınız. Suyun ılıması ve suyun eli yakmayacak kadar ılık olması durumunda elinizi bu kürün içine sokmalısınız. Ayrıca vücudun kuru olan diğer bölgeleri içinde bir pamuk suya batırılarak cilt üzerine sürülmelidir. Bu kürü gün içerisinde 2 defa kuru cilt üzerine uygulamalısınız.

Cilt üzerine uyguladıktan sonrasında yıkanmadan cilt üzerinde suyun kuruması beklenmelidir. Bunun sonucunda hastalarda oluşan cilt kuruluğu yok olacaktır.

Salatalık Maskesi

 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron yağı;
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı;
 • Yarım salatalık;
 • 1 yemek kaşığı yoğurt.

Salatalık her zaman cildin nemlenmesinde ve hücrelerin yenilenmesinde etkili olmaktadır. Kişilerin ilk olarak orta büyüklükte bir salatalığın kabuğunu soymalıdır. Fakat bu soymuş olduğu kabukları atmamalıdır. Salatalığın yarısı blender ile ezildikten sonra bir kase içerisine konulmalı ve üzerine ilk olarak süzme yoğurt, sonrasında sarı kantaron yağından 1 yemek kaşığı ve sızma zeytinyağından da 2 yemek kaşığı miktarında konulmasının ardında bütün malzemeler karıştırılmalıdır. Elde edilen maske kurumuş cilt üzerine sürülmeli ve en az 20 dakika boyunca cilt üzerinde bekletilmelidir. Sonrasında maske çıkartılmalı ve bol su yardımıyla cilt temizliği yapılmalıdır.

Soymuş olduğunuz salatalık kabuklarının temizlenmiş cilt üzerine sürülmesi ve bekletilmesi haftanın bir günü düzenli olarak yapılması ile birlikte cilt nemini kazanacaktır.

Papatya ve Yoğurt Maskesi

 • 3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya;
 • 1 fincan süzme yoğurt;
 • 1 su bardağı su.

Kuru ciltlerin nemini kazanması ve semptomlara neden olmaması için laktik asit içerisinde barındırmakta olan ve cildi besleyecek süzme yoğurt ve papatya ile elde edecek olduğunuz maskenin haftanın iki günü kuru cilde uygulamanız neticesinde cildin nemini kazanmasını sağlayacaktır. Bu maskeyi elde edebilmek için ilk olarak 1 su bardağı kaynamakta olan suyun içerisine 3 yemek kaşığı kadar ezilmiş papatya konulmalı ve kaynatılmalıdır. 15 dakika boyunca kaynatmalı ve sonrasında süzmeden su içerisinde 10 dakika boyunca bekletilmelidir. Daha sonradan bir kabın içerisine haşlanmış olan kuru papatya konularak bir kaşık yardımıyla ezilmesi gerekmektedir. Ezmiş olduğunuz papatyaların kır papatyası olması bu maskenin daha da etkili olmasında çok önemli olacaktır. Üzerine 1 fincan kadar süzme yoğurt ekleyerek karıştırmalısınız. Bu kür kuru olan ve semptomların oluşmasına neden olan kuru cilt üzerine sürülmesi gerekmektedir. Düzenli olarak temiz cilt üzerine yoğurt ve papatya ile elde etmiş olduğunuz maskeyi uygulamanız cildin nemli olmasını ve döküntülerin oluşmasını ciddi oranda engelleyecektir.

Tarçın ve Kabak Maskesi

 • 2 yemek kaşığı kabak püresi;
 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi sütü;
 • 300 gram su;
 • 1 çay kaşığı toz tarçın.

Kuru cilt sahibi olanların sık sık ciltlerinde çatlamaların olduğu ve egzama gibi hastalıkların oluşmasından şikayet etmektedir. Özellikle de kış aylarında meydana gelen bu cilt kuruluğunu önlemek amacıyla evinizde yapacak olduğunuz maske ile cildin nemini kazanmasını tekrardan sağlayabilirsiniz. Evinizde kolaylıkla yapacak olduğunuz maske için yarım taze yeşil kabak kabukları soyulmasının ardından kaynamakta olan suyun içerisine atılarak haşlanmalıdır. Haşladığınız kabak bir kase içerisine konulmalı ve bir kaşık yardımı ile ezerek püre haline getirmelisiniz.

Üzerine 1 çay kaşığı miktarında taze toz tarçın eklemeli ve sonrasında Hindistan cevizi suyundan 2 yemek kaşığı ya da Hindistan cevizi yağından aynı miktarda koyarak maskeyi elde etmek için karıştırmalısınız. Maskeyi evinizde hazırlamanızın ardından cilt temizliği öncelikle yapılmasının ardından bu hazırlamış olduğunuz maske cilt üzerine sürülmeli ve 10 dakika boyunca cilt üzerinde bekletilmelidir. Sonrasında cilt üzerinden maske çıkartılarak yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir. Ardından ise cildin nemini kazanabilmesi için kurumuş cilt üzerine nemlendirici krem sürmelisiniz.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle