Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Evde Kurdeşen Tedavisi İçin Alternatif Çözümler

Kurdeşen öncelikli olarak uzman hekim tarafından tedavi altına alınmalıdır. Bu tedavi sürecinde evde kullanılacak olan doğal çözümlerde sorun için destek sağlar.

Kurdeşen Evde Tedavi

Kurdeşen, kaşıntı, döküntü, kırmızımsı düzleştirilmiş veya düzensiz şekilli konveks oluşumları oluşan bazı cilt tepkimesidir. Bu hastalığın ana özelliği, aniden ortaya çıkmasıdır. Ayrıca, çocuklarda ve yetişkinlerdeki kovanlar periyodik olarak ortaya çıkabilir ve ortadan kalkabilir. Bu hastalığın ortaya çıkmasının temel nedeni ilaç, gıda, giysi ve hatta solunan havanın içerdiği alerjenle temastır. Yüksek sıcaklıkların veya güneş ışığının  etkisi altında bir alerjinin ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Hastalığın nedeni bazen şiddetli stres olabilmektedir. Bu hastalık esas olarak histamin salınımı nedeniyle meydana gelir. Evde kurdeşenin meydana getirdiği kovanları tedavi etmenin birçok yolu var. En etkili olanlar;

Isırgan Otu

Taze ısırganlar büyük bir kabın içinde buharda pişirilir. Ardından suyu süzülür ve pamuk suyun içine batırılarak etkilenen bölgelere sürülür. Isırgan suyu ile direkt olarak etki altında kalan bölgeler yıkanabilir. Bu uygulamanın en az 3 gün boyunca yapılması gerekir. Taze ısırgan bulamayan kişiler kuru olan türünü tercih edebilir. Taze olanı daha etkili sonuçlar sunacaktır.

Huş Ağacı ve Isırgan Otu

Huş ağacı ve ısırgan otunun kaynatılmasından elde edilecek olan su ile banyo yapmak alevlenmelerin azalmasına ve kovanların kısa sürede ortadan kalkmasına olanak sağlayacaktır. Pozitif etki sağlamak için en az 3 gün boyunca banyo tekrarlanmalıdır.

Mürver Otu ve Isırgan

Isırgan ve mürver otu bir litre suyun içinde 10 dakika boyunca kaynatılır. Ardından soğuması için kenara bırakılır ve soğuma işlemi gerçekleştikten sonra süzülür. Bu karışım ile sorunlu olan bölgelerin yıkanması gerekir.

Buğday Kepeği

Yarım kg buğday kepeği beş litre suyun içinde pişirilir. Ardından süzülerek ılıması için kenara bırakılır. Banyo yapmak için kullanılacak bir karışımdır. Günde bir kez banyoda kullanılır ve 30 dakika boyunca sorunlu olan alanlara uygulanması sağlanır.

Çiğ Patates

Çiğ patatesler yıkanarak kabuklarından temizlenir. Yaraların ve kovanların üzerine uygulamak için ince dilimler halinde kesilir. Kesilen parçalar sorunlu olan alanlara gazlı bez ile sarılarak 40 dakika boyunca bekletilir. Sonra çıkarılır, cilt ılık su ile durulanır. Kızarıklık tamamen yok olana kadar bu uygulama her gün yapılır.

Pratik Diğer Uygulamalar

  • 50 gr. Ahududu köklerinin üzerine  su ile dökülür ve düşük ısıda 20 dakika kaynatılır. 1 saat sonra süzülerek günde 4 ile 6 kez içilir.
  • Kereviz kökü rende yardımı ile rendelenir. Rendelenen kerevizlerin suyu sıkılır ve yemeklerden yarım saat önce 1 yemek kaşığı içilir.
  • 1 çorba kaşığı civanperçemi1 bardak kaynar suyun içine aktarılır. Kaynayan karışım yemeklerden önce günde 3 defa içilir.
  • Kereviz saplarından elde edilecek olan su döküntülerin en kısa sürede ortadan kalkmasına olanak sağlar. Günde 1 yemek kaşığı 3 defa tüketilir. Tek başına içemeyen kişiler meyve suyunun içine katarakt tüketebilir. Meyve suyu içinde günde 100 ml olarak tüketilmesi gerekir. Bu ölçü ikiye bölünmelidir.
  • 20 gram melisa, kediotu kökü karıştırılarak 1 su bardağı suyun içinde kaynatılır. Yemeklerden önce 1 yemek kaşığı her öğünde düzenli şekilde tüketilmelidir. Ayrıca daha çok miktarlarda kaynatılarak banyo suyunun içine eklenmesi de etkili çözüm olanağı sunar. Banyoda kullanımı kısa sürede şişlikleri ve kovanları ortadan kaldırır.

Zencefil

Kurdeşenlerden dolayı ortaya çıkan iltihap ve kaşıntıyı hafifletmek için kullanılabilecek mükemmel doğal çözümdür. Histamin reaksiyonlarını kontrol etmeye yardımcı olabilir ve aynı zamanda güçlü bir doğal anti-enflamatuardır.

  • Taze zencefil rendelenerek suyu sıkılır.
  • Suyun içine doğal ve katkısız 1 tatlı kaşığı bal eklemesi yapılır.
  • Bu karışım yatmadan önce tüketilmelidir. Düzenli tüketilmesi sorunun ortadan kaldırılması adına gereklidir.

Zerdeçal

Ev tedavisi ilaçlarında ilk sıralarda yer alır. Güçlü enflamatuar etkileri bulunan bu bitki birçok cilt sorunun ortadan kaldırılması adına işlev görür. Antihistamin ve anti oksidan etkileri ile kovanların rahatlaması ile ortadan kalkması konusunda insan vücudunda çalışır.

  • Bir su bardağı ılık sütün içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu eklenir. Gün içinde 2 defa tüketilmesi gerekir. Özellikle ara öğün olarak beslenme düzeni içine eklenmelidir.
  • Ayrıca topikal olarak kullanılan kremlerin içine de zerdeçal tozu eklemesi yapılabilir. Her gün düzenli şekilde bu krem sorunlu olan alanlara uygulanmalıdır. Uygulama düzenli şekilde yapıldığında etkisi kısa sürede ortaya çıkar. Aksi takdirde bu uygulamanın sorunu ortadan kaldırması beklememek gerekir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle