Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelik Lekeleri İçin Tedavi Yolları ve En Etkili Çözüm Önerileri

Gebelik döneminde gelişen cilt lekelerinin en büyük sorumlusu değişen hormon sistemidir. Cilt lekelerine neden olan bu süreç emzirme dönemini de kapsayabilir. Tedavi süreci cilt yapısına göre değişir.

Hamilelik Lekeleri Nedenleri 

Hamilelik Lekesi Nasıl Geçer?

Hamilelik lekelerinin en büyük sebebi hormonsal değişimlerdir. Bunun yanı sıra yetersiz beslenme, az su tüketimi, cilt tipi ve genetik yatkınlık gibi sebeplerde hormonsal değişimle bir araya geldiğinde malezma adı verilen hamilelik lekelerine neden olmaktadır. Bazı kadınlarda bu lekeler doğumdan sonraki 2 yıl içinde hormonsal dengenin yeniden normal ritmine dönmesi ile birlikte kendiliğinden geçse de birçok kadın kalıcı hamilelik lekelerinden şikayet etmektedir. Bu lekeler koyu kahverengi, kırmızı olabileceği gibi cildin tümünde bir ton koyulaşma ve yüz bölgesinde kararma şeklinde de olabilir. 

Tedavi Yöntemleri 

Hamilelik lekelerinde tedavi yöntemleri lekenin derinliği, büyüklüğü ve cilt yapısına bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Bazı kadınlarda doğal ve bitkisel terapiler etkili olmakla birlikte bazı kadınlar sadece kimyasal peeling, ilaçla tedavi ya da lazer terapi gibi yöntemler ile bu lekelerden kurtulabilmektedir.

Son yıllarda kadınlar arasında yaygın olarak kullanılan bir terapi türü de dermaroller adı verilen ve lekeler üzerinde mikroskopik yaralar oluşturarak bölgede cilt yenilenmesini sağlayan tedavi yöntemdir.

Bu yöntemde dermaroller lekenin üzerinde gezdirilir. Daha sonra leke çok koyu renkli ise leke açısı krem, losyon ya da bitkisel yağlar ile bölgenin üzerine masaj yapılır. Kesin sonuç için haftada 1 defa olmak üzere 6 hafta boyunca uygulamaya devam edilir. 

Dermaroller ile leke terapisinde uzman bir hekim ile seanslar halinde tedavi uygulaması yapılabileceği gibi kişi 1 ya da en fazla 1.5 mm’lik cihazlarla uygulamayı evde kendi başına da yapabilir. 1.5 mm’den daha derin dermarollerların evde kullanımı enfeksiyona neden olabileceği için ev uygulamaları için önerilmez. 

Bitkisel Kürler 

Aloe Vera Maskesi 

Malezma, kahverengi doğum lekeleri ve karın bölgesindeki çatlaklar için kullanılabilecek bitkisel ürünlerden biri olan aloe vera ile haftada 2 defa yapılacak maske uygulaması ile lekeler giderilir. 

Hamilelik Lekelerine Bitkisel Çözümler

Uygulama için: Taze bir aloe vera yaprağını ortadan ikiye keserek tahta bir kaşıkla içindeki jeli çıkarın. Çıkardığınız jel içine 2 çorba kaşığı limon ve eczaneden alacağınız 1 E vitamini ampulünü ekleyin.  Hamilelik lekesinin olduğu bölgeye masaj yaparak iyice yedirin. Haftada 2 defa lekeler gidene kadar uygulamaya devam edin. Daha sonra bölgeyi durulamayın. En iyi sonuç için uygulamayı gece yatmadan önce yapabilirsiniz. Ayrıca bu maskeyi dermaroller sonrasında da lekeleri gidermek için güvenle uygulayabilirsiniz. 

Eğer uygulama sonrası kaşıntı ve kızarıklık şikayetiniz olursa bölgeyi bol soğuk su ile durulayın. 

Yumurta Akı ve Limon Terapisi

Yumurta akı içerdiği proteinler ile cilt yenilenmesine yardımcı olurken limon içerdiği sitrik asit ile koyu lekeleri ağartmaya iyi gelir. Haftada 2 defa lekeler üzerine yumurta akı ve limonla hazırlayacağınız karışımı ayrıca cilt kararmalarında da güvenle kullanabilirsiniz.

Gebelik Lekeleri için Doğal Çözümler

Karışımı hazırlarken yumurta ve limonun oda sıcaklığında olması cilt tarafından daha iyi emilmesini sağlar. 

Uygulama için: Bir yumurta beyazını 1 kaşık şeker ile iyice çırpın. Ardından yarım limon suyunu ilave ederek lekeli bölgelere bir pamuk yardımıyla maskeyi iyice yedirin. En iyi sonuç için haftada 2 defa en az 1 saatlik bir zaman boyunca düzenli olarak 10 hafta boyunca tekrar edin. İlk uygulamadan itibaren cildinizdeki değişikliğe şahit olabilirsiniz. Eğer 5. haftanın sonunda hala ağarma görmezseniz maskeye 10 hafta boyunca devam etmenize gerek yoktur. 

Hamilelik Lekelerini Önlemek İçin İpuçları 

Hamileliğin başından itibaren dikkat edilecek bazı küçük noktalar gebelik lekelerini önlemeye yardımcı olur. Bunun için: 

Nemlendirici yağlar kullanın: Hamilelik lekelerini önlemenin etkili yollarından biri hormonsal değişime bağlı gelişen cilt kuruluğu ile mücadele etmektir. Bu dönemde kakao yağı, tatlı badem yağı, hindistan cevizi yağı, avakado yağı yada jojoba yağı gibi cildi besleyen, vitamin ve mineraller açısından zengin, anne ve çocuk sağlığını riske atmayan yağları kullanmak cilt lekelerini önlemeye yardımcı olurken cilt altı dokuların elastikiyetini arttırarak doğum sonrası sarkma gibi şikayetleri de önlemeye yardımcı olur. 

Gün içinde en az 1 öğün yeşil salata tüketin: Cildin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sadece dış bakım ürünleri ile karşılamak mümkün değildir. Bu süreçte anne adayı normalden daha fazla vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duyar. Özellikle B vitamini ve türevleri, folik asit, E, C vitaminleri, çinko, demir, magnezyum gibi mineraller hem anne hem de bebek sağlığı için çok önemlidir. 

Stresten uzak durun: Stres, cilt lekelerine neden olan gebelik hormonlarının daha da artmasına ve akne sorunlarına neden olur. 

 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle