Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamam Böceği Isırığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamam böcekleri omnivores yani her şeyle beslenebilen hayvan türleridir. Bu yüzden beslenme anlamında zorluk yaşamazlar ama nadiren de olsa insanları ısırabilirler.

Hamam Böceklerinin Isırma Nedenleri 

Hamam böceği ısırınca ne olur?

Hamam böcekleri omnivores beslenme şekline sahip böcek türlerinden biridir. Yani yenilebilir olan her şeyi yiyebilirler. Hatta saç kökleri ve deri döküntüleri de bu beslenme şekline dahildir. Bu yüzden insanlar yeme alışkanlıkları içinde bir ististisna değildir. Yine de çok nadir olarak insanları ısırırlar. Bunun da farklı nedenleri bulunmaktadır. Genelde insanları ısırma davranışının temelinde kendini tehdit altında hissetme nedeni yer alır. Ayrıca yukarıda bahsettiğim üzere deri kalıntıları, saç kökleri ya da tırnaklar normal beslenme alışkanlıkları içinde yer aldığından aç kaldıkları nadir durumlarda insanları ısırabilirler. Ürkek yapılarından dolayı da bu davranışı genelde insanlar uyanıkken değil uyurken sergilerler. Bu yüzden hamam böceği popülasyonun çok olduğu bir alanda yaşıyorsanız ve besin sıkıntısı çeken bir böcek ile karşı karşıyaysanız sabah uyandığınızda böcek ısırığı ile karşılaşmanız olasılıklar arasındadır. Bununla birlikte sadece büyük hamam böcekleri insanları ısırırlar.

Bu böceklerin ısırma ihtimali en yüksek bölgeler arasında; 

 • Yüz (kirpikler), 
 • Ağız, 
 • El, 
 • Ayak,
 • ve parmak uçları (tırnaklara yakın bölgeler) yer alır. 

Ayrıca insanlarla temas ettiklerinde büyük böceklerin arka bacaklarında yer alan dikenler cilt yüzeyinde çizilme ve yaralara neden olabilir. Kirli alanlarda yaşadıklarından bacaklarındaki dikenlerin batması sonucunda da kızarıklık, kaşıntı, cilt yüzeyinde döküntü ve kabarıklık oluşması, bölgede enfeksiyon gelişmesi gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. 

Belirtiler 

Hamam Böceği Isırığı

Hamam böcekleri kendi vücut ağırlıklarından 50 kat daha güçlü ısırabilirler. Bu yüzden hamam böceğinin büyüklüğüne göre cilt yüzeyinde neden olacağı tahribat değişmektedir. Isırmaya bağlı yaralar genellikle bir ile iki hafta içinde iyileşir. Ayrıca bazı hamam böceği türlerinin arka bacaklarında sert dikenli yapılar bulunmaktadır. Bunlar da ciltle temas halinde çizik ve ince yaralara neden olabilir. Eğer böcek alerjiniz varsa, her iki durumda da belirtiler daha şiddetli olarak ortaya çıkar. Genellikle ilk belirtiler arasında bir sivrisinek ısırığından daha büyük, kaşıntılı ve kırmızı yumrular görülür. Bu yumrular etrafında cilt döküntüleri, ürtiker, iltihaplı içi su dolu kabarcıklar, acı ve ağrı hissi ortaya çıkabilir. Astım hastalarında nefes darlığı şikayeti ya da astım atağı geçirme ihtimali yüksektir. 

Şiddetli alerjik reaksiyonlarda ise anaflaksi krizi ihtimali bulunmaktadır. 

Neden Olduğu Hastalık ve Enfeksiyonlar 

Diğer böceklerin aksine hamam böcekleri ısırdıkları zaman doğrudan bir enfeksiyon bulaşmasına neden olmaz. Fakat vücutlarında ve dışkılarında bol miktarda bakteri ve mikrop taşırlar. Bu yüzden üzerinden geçtikleri yüzey ve yiyecekler aracılığıyla enfeksiyonların bulaşmasına neden olurlar. Bu açıdan geçtikleri yüzeylerin temizliğinin iyi yapılması ve ev ortamının hamam böceklerine karşı ilaçlatılması yerinde olacaktır. Hamam böcekleri tarafından taşınan ve dolaylı yollardan insanlara bulaşan bazı hastalık ve enfeksiyonlar şöyledir: 

 • Kolera, 
 • Dizanteri, 
 • Gasrtoenterit, 
 • Hepatit,
 • Tifo,
 • Listeria,
 • Giardia,
 • Gıda zehirlenmesi,
 • Streptokok enfeksiyonu

Tedavi Yöntemleri 

Öncelikle ısırılan bölgenin temizliği yapılmalıdır. Temizlik için bölge kanatılmadan bol sabun ve su ile yıkanmalı, ardından alkol içeren, antiseptik bir ürünle (kolonya olabilir) bölgeye tampon yapılmalıdır. Bölgeyi tahrip etmek, çizmek ya da kanatmak daha büyük enfeksiyonlara yol açabilir. Limon suyu, çay poşetleri, aloe vera jeli gibi doğal antiseptikler kızarıklık, şişkinlik, kaşıntı gibi belirtilerin azaltılmasında ve iyileşme sürecinin hızlanmasında yardımcı olur. Kaşıntı ve ağrıyı azaltmak için ayrıca buz kalıpları ile bölgeye masaj yapılabilir. 

Şiddetli belirtilerin olduğu durumlarda uzman bir doktora görünmek yerinde olacaktır. Böyle durumlrda hidrokortizon içeren krem ve losyonlar reçete edilebilir. 

Önleme ipuçları

Hamam böceği ısırığı ve alerjisini önlemenin en iyi yolu bu böcekleri evinizden uzak tutmaya çalışmaktır. Bunun için; 

 • Evinizin hijyenine özen gösterin. 
 • Gıda kaplarını ve çöp kutularını açıkta bırakmayın. 
 • Tuvalet ve banyo gibi giderlerin kapaklarını kapatın. 
 • Eğer evin içinde hamam böceği varsa evi ilaçlatın.

Hamam böceklerini ezerek öldürmek sırtlarında taşıdıkları yumurtaların etrafa yayılmasına neden olur. Bu yüzden ezerek öldürmeye çalışmak bir kurtuluş yolu değildir. Eğer çevrede çok fazla hamam böceği varsa belediyenizden temizlik hizmetlerini arttırmasını talep ederek bölgede ilaçlama çalışması yapmasını isteyin. 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle