Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Lazerle Güneş Lekesi Tedavisi Artık Oldukça Kolay

Lazerle güneş lekesi tedavisi uygulamaları, gelişen teknoloji ile birlikte artık kolaylaşmış durumda. Birkaç seansta kalıcı olarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

Lazerle Güneş Lekelerinden Kurtulmak Mümkün mü?

Lazerle güneş lekesi tedavisi, günümüzde yaygın bir şekilde gerçekleştirilen tedavi yöntemleri arasında yer alır. Artan sıcaklıklar ile birlikte son yıllarda güneş lekesine bağlı sorunlardan şikayet eden kişi sayısı da artış göstermektedir. Hal böyle olunca uygun tedavi yöntemleri de gelişme gösterip, yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Bu duruma örnek teşkil eden lazerle tedavi yöntemi, hem kullanım alanının yaygınlaşması hem de gelişen teknolojik imkanlar neticesinde çok daha fazla kullanılır hale gelmiştir. Güvenlik prosedürleri ile birlikte kişiyi olumsuz etkilerden dahi korumayı başaran teknolojik gelişmeler, sağlık alanına doğrudan etki eder.

Bunun neticesinde lazerle çeşitli cilt sorunlardan kurtulmak mümkün hale geldiği gibi güneş lekelerinin ortadan kaldırılması da kolaylaşmaktadır.

Lazerin kullanıldığı alanlar:

  • Güneş lekeleri
  • Kızarıklıklar
  • İstenmeyen tüyler
  • Cilt dokusunda oluşan belli başlı sorunlar
  • Sivilce izleri

Lazerle güneş lekesi tedavisinde en sık kullanılan lazerler Q-Switched ve IPL teknolosine sahip cihazlardır. Söz konusu lazer cihazları, güvenli ve pratik çözümler sunar. Kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemeyen lazerler ile birlikte birkaç seansta lekelerin ortadan kalkması mümkündür. Bahsi geçen seansların sayısı, güneş lekesinin boyutuna ve miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Eğer küçük bir lekeden kurtulmak isterseniz bu neredeyse 1 seansta çözülen bir sorun olarak nitelendirilebilir. Tabi öncesinde ve sonrasında yapmanız gerekenler ile hazırlık süreci geçirmeniz de mümkün hale gelebilir. Bu durumlar açısından uzman bir hekime danışarak hareket etmeniz önem arz eder. Direktifler doğrultusunda adımlar atmanız, lazerlerden en iyi sonucu almanızı sağlar.

Lazerle Güneş Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Söz konusu güneş lekesi lazer ile tedavi edilmeden önce çeşitli aşamalar gerçekleştirilir. Öncelikle lekenin boyutu ve derinliği incelenmelidir. Lekenin eski olması, tedavinin zorlu geçmesine yol açar. Bu nedenle yeni oluşan bir güneş lekesine sahipseniz zaman kaybetmeden tedaviye başvurmanız önerilir. Bunun yanında lekenin oluşum nedeni araştırılmalıdır. Eğer leke oluşumuna kaynaklık eden faktör ortadan kaldırılmaz ise tekrarlama görülebilir. Ayrıca lekeye neden olan sorun çözülmediği sürece tedavi aşaması da zorlaşır. Tüm aşamalar tamamlandıktan veya kontrol edildikten sonra seansların belirlenmesi noktasına geçilir. Lekenin boyutuna göre birkaç farklı seansta uygulanan lazer ışınları, lekenin açılmasını ve bir süre sonra da ortadan kaldırılmasını sağlar. Böylelikle daha berrak bir cilde kavuşan kişi, lekelerden kolayca kurtulur.

Lazerle güneş lekesi tedavisi aşamasına geçilmeden önce farklı tedavi yöntemleri de denenebilir. Bunlardan bir tanesi ise kimyasal peeling tedavisidir. Cilde uygulanan asitler neticesinde yapılan tedavi, üst derinin soyulması ve alttan çok daha sağlıklı bir cildin çıkması işlemidir. Böylelikle lekelerin ortadan kalkması da mümkün hale gelir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus söz konusudur. Bazı hastalar lazer tedavisine daha kolay yanıt verebilirken bazı hastalar ise kimyasal peeling ile çözüme kavuşabilir. Bundan dolayı tedavi yöntemi belirlenirken hastanın cilt tipi ve cilt rengi gibi hususlar ön planda tutulmalıdır. Özellikle açık tonda cilt rengine sahip olan bireylerde daha fazla yan etki oluşabilmektedir. Ancak tedavi yöntemi titizlikle seçilirse çok daha yan etkisiz bir süreç yaşamak mümkün hale gelir.

Güneş Lekelerinden Korunma Yolları

Güneş Kremi

Dışarıya çıkmadan önce en az 30 ve üstü koruma faktörüne sahip bir güneş kremi sürmeniz gerekir. Üstelik sadece yüzüne uygulayacağınız güneş kremi sizi lekelerden korumaz. Cildinizin birçok yerinde oluşabilen güneş lekeleri, açıkta kalan tüm noktaların korunmasını zorunlu kılar. Bu nedenle o günkü giydiğiniz kıyafete bağlı bir biçimde cildinizin görünen tüm kısımlarına güneş kremi sürmeniz gerekir.

Cilt Tedavilerinde Ekstra Önlem

Eğer epilasyon ve ağda gibi kişisel bakım yöntemlerini tercih ediyorsanız işlemler sonrası cildin nemini kazanmasına yardımcı olmalısınız. Ayrıca yine koltuk altı gibi bazı kıyafetlerde açıkta kalan kısımların işlemler sonrası güneş kremi ile korunması gerekir. Hassas bir noktaya ulaşan cilt, güneşin olumsuz etkilerine çok daha açık bir hale gelir.

Tüm bunların yanı sıra akne ve sivilce izi gibi tedaviler esnasında kullanacağınız krem ve losyon gibi ilaçların güneş lekesine yol açabileceğini unutmayın. İlaçları sürdükten sonra güneşe çıkmamanız gerekebilir. Eğer dışarı çıkmak zorunda kalırsanız da mutlaka güneş kremi sürmelisiniz.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle