Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

At Sineği Sokması Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

At sineği sokması sonucunda kişilerde çok şiddetli olan ağrı hissedecek ve bölgede kızarıklığın sonucunda kaşıntı meydana gelir. Tedavisinde etkili olan yöntemler.

At Sineği Isırması Belirtileri

At sineği ısırması daha çoğunlukta sıcak yaz dönemleri içerisinde olduğunuz zaman kişilerin yaşadığı sinek ısırıklarından olmaktadır. Bu durum birçok kişilerin aralıksız ısırılmalarına neden olabilir. At sinekleri diğer böceklerin aksine daha çoğunlukla gündüz aktif olacak ve insanları ya da hayvanları da gündüz ısıracaktır. At sineği tarafından sokulan bir kişi diğer böceklerin aksine ayakları ile ısıracaktır. At sinekleri ağızlarında çok küçük bıçaklara benzeyen bir yapısı vardır. Bu nedenle de deriyi deldiği zaman ağızda olan bu bıçak tarzı olan makasları kullanarak deriyi yaralayacaktır. Bir insanı at sineği tarafından ısırması durumunda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Çok şiddetli ve keskin acı;
 • Isırılan bölgede kızarıklık;
 • Cildin etrafına yayılan ağrı;
 • Hızla kabarma;
 • Kaşıntısı;
 • Su toplaması;
 • İltihaplanma.

At sineği beslenmesi için ayrıca hayvanlardan, dışkıdan ya da lağım sularından beslenmesi ile de bilinmektedir. Bu at sineklerinin mikroplu olan yerlerde bulunması ile birlikte ayaklarına, kanatlarına ya da ağzına mikrop bulaşacaktır.

Bu durumda da kişileri ısırması ile birlikte keskin acının yanı sıra kişilere vücudunda olan mikrobu bulaştırması mümkün olacaktır.

At sineği tarafından ısırılan bir kişinin çok şiddetli acı çekmese neden olacaktır. At sineğinin ağzında çok keskin dişler, bıçak tarzında olan dişleri ile birlikte ısırması ile birlikte keskin acı hissedecektir. Bu acı bir anda ortaya çıkacak, kişilerin hızla diğer belirtilerin olmasına neden olacaktır.

At Sineği Isırması Tedavisi

At sineği ısırığında herhangi bir zehir olmamasına rağmen bulunduğu yerlerin hijyenik olmaması sonucunda bazı mikropları vücudunda taşıyabilir. Bu nedenle de kişilerin ısırılması sonucunda mikrobun bulaşmasına neden olur. At sineği ısırması sonucunda genellikle acil müdahale gerektiren bir durum, alerjik reaksiyonlar içermeyecektir. Fakat birkaç gün içerisinde içerisinde sıvı dolu olan kabarcık olması durumunda ya da kaşıntının bir gün sonrasında geçmemesi durumlarında kişilerin müdahale için uzman bir doktora gitmesi tavsiye edilmektedir.

At sineği tarafından ısırılan bir kişide enfeksiyona neden olmaması için ısırılan bölgenin bol soğuk su ve sabun ile yıkanarak ilk olarak temizliğinin yapılması gerekmektedir. At sineği ısırıkları sonucunda şiddetli acının geçmesi ile birlikte kişilerde çok fazla rahatsız edici bir kaşıntı oluşmasına neden olacaktır. Bu durumda mümkün olduğu kadar kaşımamaya çalışmalısınız. Isırık sonrasında çok hızla şişme ve kabarmanın yanı sıra kızarıklık da meydana gelecektir. Bu kızarıklık ve cilt kabarmasının asla sıkılmaması gerekmektedir. Bölgede oluşan ağrının, acının ve şişliğin daha kolay geçmesi için buz uygulaması tavsiye edilmektedir. Bu sayede kaşıntının da oldukça hızla geçtiği görülecektir. Kaşıntının oluşması ile birlikte özellikle küçük çocukların kendilerini tutamayıp hızla kaşımaları sonucunda kişilerin ısırılan bölgede deforme olmasına neden olacaktır.

Karbonatlı Su

 • 1 tatlı kaşığı karbonat;
 • 1 çay kaşığı tuz;
 • 1 çay bardağı su.

At sineği tarafından ısırılması sonucunda bir kişinin komplikasyonları arasında oluşan şiddetli ağrının meydana gelmesi ile birlikte kişilerde sıklıkla kabarma ve yoğun kaşıntı ile rahatsız olmaktadırlar. At sineği ısırığı sonrasında kişilerin yapacak olduğu ilk müdahale bölgenin yıkanması ve sonrasında buz uygulaması olacaktır. Daha sonra ise 1 çay bardağı hafif ılık suyun içerisine karbonat ve tuz konularak karıştırılmalı ve erimesi sağlanmalıdır. Bu elde edilen suyun at sineği tarafından ısırılan bölgeye yarım saat aralıklarla bu suyun sürülmesi gerekmektedir.

Aloe Vera

 • 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli.

Cilt hücrelerinin yenilenmesinde ve sinek ısırıkları sonucunda kaşıntı gelişmesi ile birlikte kişilerin bölgeyi kaşıması ile birlikte deri soyulacak ve yara oluşmasına neden olacak durum oluşur. Bu nedenle de kişilerin kaşıntısı olmaması için aloe vera bitkisinin yapraklarında bulunan jel oldukça etkili olmaktadır. Herhangi bir sinek ısırması durumunda ya da böcek sokmaları durumunda kişilerin yapacak olduğu bölgenin hijyenini sağlanması sonrasında aloe vera yaprağında bulunan jeli sayesinde kişilerin kaşıntı ve şişmenin hızla iyileştiği de bir gerçek olmaktadır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle