Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

İltihaplı Sivilce Sorununu Yok Etmek İçin Neler Yapılır?

Sivilce sorunu iltihaplı duruma geldiyse öncelikli olarak bir dermatoloğa başvurmak gerekir. Bunun dışında evde doğal ürünler ile cilt desteklenmeklidir.

İltihaplı Sivilceler

İltihap içeren akneler, cilt içinde ve etraftaki dokuların şişmesinden dolayı meydana gelen kırmızımsı tüberküllerdir. İltihap kaynağına bağlı olarak, inflamatuar akne çok acı verebilir veya kişiyi hiç rahatsız etmeyebilir. Tipik haliyle iltihaplara bağlı ve aynı zamanda patojen flora etkisi altında, sebum besleme bakteri ve mikrop aktif büyüme biçimde aktive edilmektedir. Çoğu zaman döküntülerin iltihabı, stafilokok bakterileri ile enfekte olmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bunların kısa sürede tedavi altına alınması önemlidir.

Tedavisi

Vücutta birçok iltihaplı sivilce varsa, ayrıca ağrıya veya kayda değer rahatsızlığa neden oluyorsa, dermatoloğa başvurulması gerekir. Enflamatuar yani iltihaplı sivilcelerin tedavisi için modern yöntemler, vücuda ve cilde zarar vermeden bunları olabildiğince çabuk, etkili bir şekilde çıkarmaya yardımcı olacaktır. Tedavisi kapsamında; 

 • Günde 3 kez iltihaplanma yerlerine noktalarla iyot uygulaması yapılabilir. Prosedürler arasındaki aralıklar iyotun cilde emilme hızına bağlı olarak değişir.
 • İltihaplı akne tedavisi konusunda baziron, dalatsin Zener, skinoren, Differin gibi ilaçlar prosedürü uygun şekilde günde en az iki kez uygulanmalıdır.

Bunlar dışında iltihaplı aknenin tedavisi yanı sıra papüllerin tedavisi yapılır. Şiddetli deri lezyonlarında, dermatolog bir hastanın Roaccutane tabletlerini almasını ister. Bu ilaç etki temeli içinde cildin yağ bezlerinin aktif etki sağlamasıdır. Roaccutane kendi kendine uygulanması tavsiye edilmez, çünkü bu ilacın birçok yan etkisi vardır. Örneğin, deri peelingi, burun kanaması, dudak çatlaması en sık rastlanan sorunlar arasında bulunur. Ayrıca, bu tabletler hamile kadınlarda kullanılmaz ve kullanan kadınların bir yıl boyunca hamile kalması tavsiye edilmez.

Maske ve Diğer Çözümler

Kil Bazlı Maskeler

Doğal güzellik konusunda var olan uygulamalarda kil maskeleri bulunur. Maskeler gözyaşı tıkanma yağları ve kiri çıkarmaya yardımcı olabilir. Ayrıca hassas cilt, sivilce ve gözenek temizleme etkilerine sahiptir. Kil maskeleri birçok eczaneden satın alınarak üzerinde bulunan prosedüre uygun şekilde kullanılmalıdır.

Yeşil Çay Ekstresi 

Bu çay antioksidan açısından zengin topikal olarak uygulanmadır. Cildin yağ üreten hücrelerinin aktivitesini engelleyerek cildin temiz kalmasına yardımcı olabilir, Soğuk yeşil çay kompresleri, inflamasyonu, yağ üretimini ve aynı zamanda sakin kesilmeleri azaltmaya yardımcı olabilir. Sivilce tedavisi konusunda;

 • Soğutulmuş yeşil çayın içine ince bir bez batırılır ve sıkılır.
 • Etkilenen bölgelere yavaşça 1 ile 2 dakika basılır.
 • Seans başına 4-5 kez tekrarlanması gerekmektedir.
 • Zamanınız varsa haftada birkaç gece bu uygulamanın yapılması iltihabın daha kolay kurumasını sağlar.

Aloe Vera

Yaygın olarak bir güneş yanığı ilacı olarak bilinen aloe vera, küçük izleri yok etmeye ve iltihaplarla uğraşmaya da fayda sağlar. aloin ve aloesin içerir, iki anti-enflamatuar bileşik yatıştırıcı etkilerinden dolayı faydalıdır.  Krem ve losyonlardaki aloe’nin hala aktif olup olmadığını belirleyen çalışmalar yapılmadığı için, bitkiden doğrudan aloe vera jeli alınması gerekir. Bitkiden çıkartılacak olan jel buzdolabında soğutulur. Soğuyan jel direkt olarak yüze uygulanır ve 20 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanır.

Elma Sirkesi

 • Elma sirkesi 1 çorba kaşığı
 • 2 çay kaşığı yeşil çay
 • 5 yemek kaşığı şeker
 • 1 tatlı kaşığı bal

İlk önce, elma sirkesini bir kâseye dökülür ve yeşil çayı bu kâseye eklenir. Daha sonra 5 çorba kaşığı şeker ile karıştırıldıktan sonra balda eklenir. Bu karışım kalın bir macun haline gelene kadar o kâsede karıştırılır. Macun cilde pamuk yardımı ile uygulanır. Ölü cilt hücrelerini temizlemek ve cildinize kan dolaşımını iyileştirmek için birkaç dakika nazikçe masaj yapılması çok önemlidir. Bu maskeyi ılık su yardımıyla durulamadan yaklaşık 15 dakika boyunca bekletmek gerekir. Görünür ve etkili sonuçlar elde etmek için bu maskeyi haftada bir veya iki kez uygulanır. Düzenli şekilde uygulanırsa gerekli olan olumlu sonuçlar elde edilir. Aksi takdirde istenilen sonuçlar kesinlikle elde edilemez.

Avokado Ve Bal

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 2 adet avokado
 • 1 yemek kaşığı kakao tozu

Küçük bir kâsede avokado püre haline getirilir. Ardından içine bal ve kakao tozu karıştırılması gerekir. Bu karışım pürüzsüz bir kıvam elde edinceye kadar karıştırılmalıdır. Daha sonra karışımı yüze uygulayın ve yaklaşık 20 dakika boyunca bekletin. Bu maske ılık su kullanarak durulanır ve ardından mutlaka nemlendirici uygulaması yapılır. Bu maskenin haftada en az bir kez tekrarlanması sayesinde istenilen etkiler elde edilir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle