Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kuru Ciltler İçin Evde Hazırlayacağınız Doğal Maskeler

Kuru cilt sorunu yaşayan kişilerin evlerinde doğal maske tarifleri ile yüzlerinin tekrardan nemini kazanması ve erken yaşlanma sorununu ortadan kaldırabilirler.

Kuru Ciltler İçin Avokado Maskesi

 • Yarım avokado;
 • 1 yemek kaşığı badem yağı;
 • 1 tane E vitamini ampulü.

Kuru cilde sahip olan kişilerin özellikle de kış ayları geldiği zaman havanın nemli olmaması nedeniyle ciltlerinde kuruluk daha yoğun olarak hissedilecektir. Kuru bir cilt soğuk hava ile temas etmesi durumunda çok çabuk çatlayacak ve kanama meydana gelecektir. Ayrıca kuru cilde sahip olan kişilerde kırışıklık sonucunda erken yaşlanma belirtileri de ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda kişilerin ciltlerinin sürekli olarak nemli kalmasını sağlamaları için evde yapacak olduğu maske tariflerinden bir tanesi avokado maskesi olmaktadır. Bu sayede cildin hidrasyon miktarında artma olacak ve esneklik kazanmasını sağlayacaktır. Maskenin yapımı için 1 tane taze avokado kabuğu soyulmalı ve tam olarak yarısı bir kase içerisine konularak bir kaşık yardımıyla ezilmesi gerekiyor. Üzerine badem yağı konulur. Eczanelerden satın alacak olduğunuz E vitaminin 1 tanesi de içerisine konulması sonucunda bütün malzemeler karıştırılır. Cilt temizliği daha önceden yapmanız gerekiyor. Elde etmiş olduğunuz avokado maskesi temiz cilt üzerine sürüldükten sonra 20 dakika boyunca yüz bölgesinde bekletilmelidir. Sonrasında maske yüzden çıkartılmasının ardından ılık ve bol su ile durulanmalıdır. Bu maskeyi her hafta düzenli olarak özellikle de kış ayları içerisinde kuru cilt sahiplerinin uygulaması gerekmektedir.

Fakat E vitamini bazı ciltler üzerinde aşırı kıllanma oluşmasına neden olur. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kuru Ciltler İçin Papatya Maskesi

 • 1 fincan yulaf;
 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 2 yemek kaşığı yağsız süt;
 • 1 çay kaşığı ıtır yağı;
 • 2 yemek kaşığı papatya yağı.

Evde yapacak olduğunuz papatya yağı maskesi ile cildin nemlenerek erken yaşlanmasını önlemeniz mümkün olacaktır. İlk olarak yukarıda ki malzemeleri temin etmeniz gerekmektedir. Bir kase içerisine yulaf konulmasının ardından üzerine sırası ile bal, süt, ıtır yağı ve son olarak papatya yağı ilave edilerek karıştırılmalıdır. Maske yapımı sırasında malzemelerin birbiri ile karışmış olmasının çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Bu maskeyi kuru cilt sahipleri uygulayacağı zaman asla kirli bir yüze uygulanmayacağı konusunda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu nedenle de ciltlerinin sağlıklı olması için yüz temizliğinin gerçekleşmesi ardında maske ince bir tabaka şeklinde yüz bölgesine ağız ve gözlerle temas etmeyecek şekilde sürülmelidir. 15 ya da 20 dakika boyunca cilt üzerinde bekletilmesinin ardından cilt üzerinden ilk olarak kazınarak maske çıkartılmalı ve sonrasında ılık suyla yıkanmalıdır.

Haftada bir defa uygulamanız sonucunda cilt nemini kazanmasında etkili olur.

Kuru Ciltler İçin Yulaf Maskesi

 • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi;
 • Yarım kırmızı elma;
 • 1 yemek kaşığı yoğurt;
 • 1 yemek kaşığı bal.

Cildin kaybetmiş olduğu nemini tekrardan kazanması ve kuruluk nedeniyle sertleşerek kırışıklık gibi sorunların olmasına neden olan durumların ortadan kaldırmak için etkili olmaktadır. Maskeyi yapmak için elmayı soyup blender ile ezmelisiniz. Bir havan içerisinde toz haline getirmiş olduğunuz yulaf ezmesi elmanın üzerine konulmasının ardından bal ve yoğurt eklenmelidir. Bütün malzemeler iyi bir şekilde karıştırılmalıdır. Haftanın bir günü uygulayacak olduğunuz bu maskenin cilt üzerinde kolajen etki gösterecek olduğundan cildin tekrardan eski sağlıklı görünümüne kazanması için cildi nemlendirecektir. Temizlemiş olduğunuz cilt üzerine sürülmesinden sonra 20 dakika boyunca bekletilmelidir. Daha sonrasında cilt temizliği yapılması için maske yüzden kazınarak çıkartılmalı ve sonrasında ılık su ile maskeyi uygulayanlar çıkarmalıdır. Yüz kurulandıktan sonra nemlendirici krem sürülmesi uygun olacaktır.

Kuru Ciltler İçin Muz Maskesi

 • 1 tane taze muz;
 • 1 yemek kaşığı süzme yoğurt;
 • 1 yemek kaşığı bal;
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı.

Kuru cilde sahip olan kişilerin bu maskeyi ciltlerine haftada bir defa uygulamaları sonucunda antioksidan bakımından zengin olması sayesinde yüz temizliğini yapacak ve cildin tahriş olmasını engelleyecektir. Kuruluk sonucunda ortaya çıkan kırışıklığın da cilt nemini kazanması ile birlikte ortadan kalkacak olduğu bu maskenin aynı zamanda da içerisinde olan malzemeler sayesinde anti bakteriyel etkisi de bulunmaktadır. Maske yapımına başlamadan önce kuru cilt sahibinin cilt temizliğini çok iyi yapması gerekmektedir. Bir kabın içerisine orta büyüklükte muzun kabuğunu soyduktan sonra bir kaşık yardımıyla ezerek macun kıvamına getirmelidir. Üzerine yoğurt, bal ve zeytinyağı ilave ettikten sonra bütün malzemeler karıştırılmalıdır. Temizlemiş olduğunuz yüzünüzün kuru olmasına dikkat edin. Maskeyi cilde uyguladıktan sonra en az 20 dakika boyunca cilt üzerinde kalması gerektiğini ve sonrasında ılık suyla durulamalısınız. Yüz üzerinden maske çıkartıldıktan ve yıkandıktan sonra yüzünüze uygun bir nemlendirici sürün.

 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle