Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kuru Cilt Sorunlarına Bitkisel Karışımlar ve Uygulamaları

Kuru cilt sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler bitkisel ürünler ile bu sıkıntıdan kurtulabilir. Bunun için düzenli ve uzun süreli kullanım gerekmektedir. Bu sayede sorun ortadan kalkar.

Doğal Uygulamalar

Kuru Ciltler ve Düzenleme

Salatalık Maskesi

Dünyaca ünlü  salatalık maskesi uygulamadan kuru bir cilt tedavisi tam anlamı ile yapılmaz. Salatalık, muhtemelen bildiği gibi çok su içerir. Bu nedenle cildi nemlendirmek için kullanılır. Dilimleri kuru cilt üzerine koyabilir veya salatalıklarını rendelenerek cilde uygulanabilir. Her iki uygulamada da 30 dakika boyunca beklemek gerekir. Salatalık düzenli olarak her gün cilde uygulanabilir.

Elma Maskesi

Elma  salatalık kadar faydalı olan bir meyvedir. Ancak cildi sağlıklı malzemelerle temizlemenin ve beslemenin yolunu sunar.  Cildi nemlendirir ve daha parlak görünmesine olanak verir. Bir elma rendelenerek ihtiyaç olduğu kadar kuru cilde uygulanır. 15 ila20 dakika bekletildikten sonra ılık su kullanarak yıkamak gerekmektedir. Elma rendesi kuru alanlara düzenli bir şekilde her gün uygulanmalıdır.

Kayısı ve Zeytinyağı Maskesi

Malzemeler

 • 4 Kayısı
 • Sızma zeytinyağı

Hazırlanışı

Zeytinyağı biraz ısıtılır çok sıcak duruma gelecek kadar olmamalıdır. Kayısı püre haline getirilir ve bir hamur yapmak için yeterince zeytinyağıyla karıştırılır. Kuru cildinize uygulanarak 10 dakika boyunca bekletilir. Ardından sırayla soğuk ve ılık su ile yıkanmalıdır.

Avokado ve Limon Suyu

 Malzemeler

 • 4-5 damla taze limon suyu
 • 1/2 Avokado

Hazırlanışı

Avokadoyu soyup püre haline getirmek gerekir. Ardından limon suyuyla karıştırılır ve macun cilt üzerine sürülür. 15 ile 20 dakika bekletildikten sonra sırayla soğuk ve ılık su ile yıkayın.

Avokado, Muz ve Papaya

 Malzemeler

 • 1 adet olgun taze avokado
 • 1 olgun Muz
 • 1/2 Papaya

 Hazırlanışı

Bu kuru cilt tedavisi için bu meyveleri püre haline getirilir ve güzel bir macun yapılır. Kuru cilde bitkisel uygulama 15 dakika boyunca kurumaya bırakılır. Ardından temizlemek için alternatif olarak soğuk ve ılık su kullanılmalıdır. Çok verimli ve son derece etkili kuru cilt bakımı için gereklidir. Bu maske özellikle yüz bölgesine uygulanmadan önce makyaj temizleme jeli ile yüz temizlenmelidir. Yüzün temizlenmesinden sonra maske uygulanır. Yıkanmasının ardından nemlendirici krem de cilde uygulanır. Faydalı olan maske haftada 2 defa tarif dışına çıkmadan yapılır.

Süt ve Bal

 Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı koyu organik bal
 • 2 çay kaşığı tam süt

 Hazırlanışı

Bu kuru cilt tedavisi için önce sıcak suya daldırılan küçük bir cam veya metal bir kaba koyulur akıcı hale gelinceye kadar bal ısıtılır. Bal ve sütü karıştırılır ve kuru cilt üzerine yayılır. Cilde sürülerek 15 dakika bekletilir. Soğuk ve ılık suyla yıkanır. Bal doğal bir nemlendiricidir yani nemi çeker ve olması gereken yerde tutar. Bu maske makyaj temizleme konusunda da kişiye fayda sağlar. Doğal bir tonik etkisi yaratarak cildin nem dengesini olabildiğince mükemmel düzeye çıkartır.

Kuru Cilt Tedavisi Doğal Destekler

 • Balık yemek, haftada en az iki kez, ringa veya somon gibi biraz yağlı, soğuk su balıkları tüketilmelidir. Bunlar cilt hücre zarları sağlıklı tutmaya yardımcı olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu yağlı asitlerin diğer iyi kaynakları ceviz, avokado ve keten tohumu yağıdır. Her gün iki çorba kaşığı keten tohumu yağı, salata sosu ya da sabah yulaf ezmesine karıştırılır. Faydalı sebze, meyve, et, balık ve diğer ürünlerin düzenli şekilde tüketilmesi gerekir.
 • Vitaminler alınmalıdır, bazı vitaminler ve mineraller sağlıklı cildi desteklemeye yardımcı olur. Her gün, thiamin, riboflavin ve pantotenik asit içeren 100 miligramlık bir B-kompleks vitamin takviyesi alınabilir. Bölünmüş dozlarda 15 miligram beta-karoten; ve 15 miligram çinko içermelidir.

Kuru Saç Derisine Maskeler

Muz ve Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Kıvırcık veya iri saçlar varsa muhtemelen kuru saç sorunu yaşanmaya başlanır. Üzüm çekirdeği yağı, hindistancevizi yağı, ezilmiş muz ve elma sirkesi bu maske süper nemlendirir ama şaşırtıcı derecede hafiftir.

Avokado ve Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Muhtemelen bu maske saçın üzerine sürülmeden önce yemek olarak tüketilmelidir. Avokado, hindistancevizi yağı ve balla birlikte çırpılır. Bu karışım pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırılmalıdır. Kuru saçlara direk olarak uygulanır ve tarakla tarayarak uygulanmalıdır. Saçları kurutabileceği kadar ıslak saç tellerine de nüfuz edemez, bu yüzden maskeler kuru saçlara uygulanır. Ardından su ile dikkatli şekilde yıkanmalıdır.

Çırpılmış Hindistan Cevizi Arıtma

Hindistan cevizi yağı, hem tat tomurcukları hem de saçlar için dünyanın bir hediyesidir. Zeytinyağı ve avokado yağı ile harmanlandığı zaman doğal, parlak, kıvrımlı olan dokulara sahip olmak mümkündür.

Yumurta ve Süt Tedavisi

Çiğ yumurta ve soğuk süt karışımı kuruyan saçlar için oldukça idealdir. Bu karışım saça sürüldükten sonra tarak ile iyice uygulanır. Saçta en az 15 dakika boyunca bekletilir. Ardından soğuk su ile ve ılık su ile yıkanır. Bu uygulama haftada 2 defa saça uygulanır. Düzenli şekilde uygulandığı zaman kısa sürede saçta bulunan kuruluklar ortadan kalkar. Saçlar ipeksi, pürüzsüz ve doğal bir görünüm kazanır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle