Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kuru Ciltlerin Nemlenmesine Olanak Sağlayan Maske Türleri

Kuru cilde sahip olan kişilerin ciltlerinde nem dengesi sorunu bulunur. Bunu sağlamak adına bazı maskeler kullanılabilir. Düzenli kullanım yapıldığında kısa sürede nem dengesi sağlanır.

Nemlendirici Doğal Maskeler

Yüz Maskeleri

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler evde bulunan malzemeler ile nemlendirici maske hazırlamak için aşağıda bulunan tariflerden yardım alabilir.

Zeytinyağı, Bal

Doğal anti bakteriyel özelliklere sahip olan bal, kuru cildi nemlendirir, iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar açısından zengindir. Ultra hidratlı zeytinyağıyla birleştirildiğinde ham ciltler için mükemmel bir nemlendirici maske haline gelir.

Gerekli Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Zeytinyağı ve bal karıştırıldıktan sonra direk olarak nemlendirmek adına cilde uygulanır ve 15 dakika boyunca bekletilir. Bekleme süresinden sonra ılık su ile yıkanmalıdır. Cildi taze tutmak ve nem dengesini sağlamak adına haftada 4 kez uygulanır.

Zeytinyağı, Süt, Zerdeçal

Zerdeçalın cildi ve rahatsızlıklarını tedavi etmek için bitkisel ilaçların en doğru baharatlarından bir tanesidir.  Antiseptik, anti bakteriyel ve antioksidandır. İnsanlar aknelerinin önlenmesi, soluk ciltlerin parlatılması, yatıştırıcı ve nem dengesini sağlamak adına kullanılır.  Bu, nemlendirici sütle karıştırıldığı zaman bu maskeyi her yönden kuru bir cilt kurtarıcısına dönüşür.

Gerekli Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal

Tüm malzemeler pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar karıştırıldıktan sonra cilde sürülür ve 15 dakika bekletilir. Ardından ılık su ile iyice durulanmalıdır. Bu maske haftada 3 ile 4 kez uygulandığında gerekli fayda görülür.

Kahve Yüz Maskesi

Cildin zeminini sürtmek, ölü cilt hücrelerinden kurtarmak ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak adına gereklidir. Kahve cildi yumuşatır ve nemi de geri kazandırır

Gerekli Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı öğütülmüş kahve
 • 3 yemek kaşığı süt
 • 2 yemek kaşığı kakao tozu
 • 1 çorba kaşığı bal

Tüm malzemeler derin bir kabın içinde karıştırılır. Karışımı yüze sürüldükten sonra yarım saat süresince bekletilir. Ardından su ile yıkanmalıdır.

Farklı Alternatifler

Avokado Yüz Maskesi

Avokadolar özellikle nemlendirici özellikleri ile bilinir. Olgun, taze, organik bir avokado kullanmak ve kremsi bir posaya püre haline getirildiğinden emin olmak gereklidir. Havuç, bal, yağ, yumurta veya ayran ile kombine edildiği zaman cildinizi taze hale getirir ve mükemmel şekilde nemlendirir.

Hindistan Cevizi Yağı ve Kakao Yağı Nemlendirici

Mutfak en iyi güzellik sırlarından birine sahiptir ve kuru ciltlerle mücadele için özellikle yararlıdır. Hindistan cevizi yağı işi tek başına bu işi yapabilir ve kışın günlük kullanım için idealdir. Sadece günlük makyaj yapılmadan önce biraz nemlendirmek ve nemli bir bezle fazlalığı silmek adına bile kullanılır. Mükemmel fondöten astarıdır ve süper kuru ciltleri nemlendirir. Daha fazla hidrasyon istenildiği zaman;

Gerekli Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı kakao yağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hepsi karıştırıldıktan sonra cilt nemlendiricisi olarak kullanılır. Bu nemlendirici günlük olarak uygulanmalıdır. Şaşırtıcı derecede kısa sürede kuru cildin nem dengesini sağlar.

Koyu Çikolata Yüz Maskesi

Fantastik nemlendiricilerin hepsinin içinde çikolata bulunur. Bu kuru ciltler için ideal ev nemlendiricileri içinde yer alır. Çikolata maskesi için eritilmiş olan çikolata parçalarını direkt olarak cilde uygulamak gerekir. İçeriğinde bulunan bileşenler nem dengesinin sağlanmasına olanak sağlayacaktır.

El için Parafin Balmumu Tedavisi

Yüz bölgesi kuru, çatlamış cilde yatkın tek yer değildir Birçok kişi özellikle kışın ellerinin kuruluğundan ve nemsiz kalmasından dolayı da şikâyetçidir. Parafin balmumu tedavisi bu konuda yardımcı olur. Bu ev ilacı ticari nemlendiricilerin sunduğu kadar etkili ve kısa sürede sorunu ortadan kaldırır. Bunun içinde bal mumu eritilir ve eller direk olarak buna batırılır. Yaklaşık olarak 30 dakika süresinde bekletildikten sonra ellerden soyulur. Elleri yumuşak ve esnek yapar. Ayaklarsa da harika çalışır.

Esmer Şeker

Doğal bir eksfoliye olan kahverengi şeker, birçok harika yüz peelinginin temelidir. Kahverengi şekerden yapılacak olan peeling tarifleri sadece kuru cilt hücrelerinin cildini temizlemekle kalmaz, aynı zamanda nemlendirici bileşenler içerir. En sevilen çiçek uçucu yağları ile basit bir maske yapılabilir. Hindistan cevizi yağı ve esmer şeker karışımından bir nemlendirici bal ve hindistancevizi yağı ovma yöntemine kadar birçok kullanım cilde uygulanabilmektedir. Tüm cilt tipleri üzerinde bu karışımlar çalışırlar, ancak aşırı kuru cildi canlandırmak için özellikle yararlıdırlar. Esmer şeker maskelerinin haftada en az 2 defa uygulanması nem dengesini sağlar ve korur.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle