Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Güneş Lekeleri İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri ve Doğal Çözümleri

Güneş lekesi olması durumunda kişilerin bundan görüntü olarak rahatsız olacak durum oluşmasına neden olur. Bunun için yapacağınız bitkisel kür ve maskelerin tarifi.

Ender Saraç’tan Güneş Lekesi Kürü

 • 2 su bardağı yağmur suyu;
 • 1 çay bardağı buğday;
 • 2 tane yumurtanın sarısı;
 • 1 yemek kaşığı badem yağı.

Vücutta meydana gelen güneş lekelerinin daha çok yaşlı kişilerde meydana gelmektedir. Bunlar herhangi bir sağlık sorunu oluşmasına neden olmasa da insanlarda görüntü olarak rahatsız edecek durum olmasına neden olacaktır. Bunun sonucunda kişilerin Ender Saraç tarafından verilen kürü yapmaları sonucunda kısa zaman içerisinde rahatsız eden güneş lekesi görüntülerinden ciltteki meydana gelen kahverengi renk değişikliğinden kurtulmuş olacaklardır. Bunun için her zaman temiz olan yağmur suyuna ihtiyacınız olacaktır. içerisine 1 çay bardağı kadar buğday koyup 30 dakika boyunca kaynatılır. Her zaman kaynatırken kabın ağzının kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. Kaynadıktan sonra ocaktan alınarak buğdayın ezilmesi gerekmektedir. Üzerine 2 tane yumurtanın sadece sarısı kırılır. Üzerine 1 yemek kaşığı badem yağı konulur. Badem yağı bulamamanız durumunda zeytinyağının da aynı etkiyi gösterecek olduğu unutulmamalıdır. Güneş lekesi tedavisi için bu kürü güneş lekeleri çıkana kadar cilt üzerinde meydana gelen bölgeye sadece uygulanmalıdır.

Çilek Maskesi

 • 4 tane çilek;
 • 1 yemek kaşığı kepek unu;
 • 1 yemek kaşığı yoğurt;
 • 1 tatlı kaşığı bal.

Hazırlayacak olduğunuz bitkisel kür ile ciltteki güneş lekelerini kısa süre içerisinde çıkarmanız ve ayrıca cildin yenilenmesini sağlayacak olan bu kür ile daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmanız da mümkün olacaktır. unun için kızarmış ve olgunlaşmış 4 tane çilek yıkandıktan sonra bir kabın içerisine konularak ezilmelidir. Üzerine 1 yemek kaşığı kepek unu konulur. Karıştırma işlemine başlanması gerekiyor. Üzerine her zaman yapacak olduğunuz kür için süzme yoğurt kullanmalısınız. 1 yemek kaşığı yoğurt eklendikten sonra 1 tatlı kaşığı kadar organik olan süzme bal ilave edilir. Karıştırılır ve macun kıvamına getirilmelidir. Bu kürü uygulamanız için 10 dakika bekletilmelidir. Sizi rahatsız eden cilt üzerinde meydana gelen lekelerin üzerini kapsayacak bir şekilde sürülmelidir. 30 dakika kadar cilt üzerinde bekletilmeli ve daha sonrasında boş suyla yıkanmalıdır. Bu kür buzdolabında 3 gün boyunca saklamalı ve günde bir defa cilt üzerine uygulamalısınız.

Yoğurt ve Yulaf Unu Maskesi

 • 2 yemek kaşığı yoğurt;
 • 1 yemek kaşığı yulaf unu;
 • Yarım limon.

Ciltte meydana gelen kahverengi renk değişikliğini yok etmek ve cildin tekrardan eski görünümüne kavuşmasını istiyorsanız yapacak olduğunuz kür için ihtiyacınız olan bütün malzemeler bir kabın içerisine konularak karıştırılmalıdır. Limon her zaman taze sıkılmış olmalıdır. Malzemeler karıştırıldıktan sonra sadece cildin rahatsız eden görüntüsü olan bölgeye sürülmelidir. Kullanacağınız yoğurt süzme yoğurt olması ve mümkünse ev yapımı bir yoğurt kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bu kür yaptıktan sonra ertesi günde kullanabilirsiniz. Fakat kürün 2 günden daha uzun süre kullanılmaması ve yeniden hazırlanması gerekmektedir. Güneş lekelerinde cildin renginde değişiklik olana kadar uygulamalısınız.

Karbonat Kürü

 • 1 yemek kaşığı İngiliz karbonatı;
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt;
 • Çeyrek limon.

Evinizde hazırlayacak olduğunuz güneş lekelerinde etkili olan karbonat kürü için mümkünse İngiliz karbonatı kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bir kabın içerisinde bütün yukarıda yazmış olduğumuz malzemeler konularak karıştırılmalıdır. Sonrasında kürün cildin etkilenen bölgesine sürülmesi gerekiyor. Bu kür mümkünse gece uyumadan önce etkilenen bölgeye sürülmesi tavsiye edilmektedir. Cildin her zaman için yenilenmesini sağlayacak olan bu kürü haftada iki defa uygulamanız cilt lekelerinin kaybolmasında etkili olacaktır.

Patates Kürü

 • 1 tane orta büyüklükte patates;
 • 1 yemek kaşığı badem yağı;
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı;
 • 1 yemek kaşığı süt.

Orta büyüklükte olan taze patates rendelenmelidir. Sonrasında diğer yazmış olduğumuz bütün malzemeler bir kabın içerisine konularak karıştırılır. Bu kür haftada iki defa güneş lekesinden etkilenmiş olan ve kişilerde bunun sonucunda da rahatsız eden bir görüntü oluşması sonucunda cilt üzerine sürülmelidir. En az cilt üzerinde yarım saat boyunca kalmalı ve sonrasında kişinin mutlaka bol suyla yıkaması gerekiyor. Bu kürün ve diğer kürlerin etkili olabilmesi için ayrıca daha sonrasında da cilt üzerinde güneş lekeleri meydana gelmemesi için uzmanlar tarafından kişilerin özellikle de güneşe çıkarken güneşli havalarda ciltlerine güneş kremi sürmeleri tavsiye edilmektedir. Bu sayede güneşten ciltleri etkilenmeyecek ve güneş lekeleri de oluşmayacaktır. Bu kürü bütün cilt tipine sahip olanlar kullanabilir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle