Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Cilt Kuruluk Sorunlarına İyi Gelen Doğal Uygulamalar Nelerdir?

Cildinde kuruluk sorunu yaşayan kişiler öncelikli olarak evlerinde bulunan doğal ürünlerden yardım alabilir. Bu karışımlar düzenli kullanım ile fayda sağlar.

Cilt Kuruluğu ve Doğal Tedavi

Kuru Ciltler İçin Doğal Uygulamalar

Pişirme Soda Banyosu

30-60 dakika için kabartma tozu banyosu yapma ciltte oluşan kuruluklar adına fark yaratabilir. Ilık su küvetinin içine bir fincan kabartma tozu eklenir. Banyodan sonra, cildi kuru bir havluyla (veya hava kurumasıyla) hafifçe kurutmak önemlidir.

Hindistan Cevizi Yağı

Kış kuru cildin en önemli sebepleri arasında yer alır. Özellikle yüz, topuklar, eller ve dirseklerde bu sorun görülür. Bu bölgeleri gece boyunca nemlendirmek için hindistancevizi yağı kullanılır. Düzenli şekilde yatmadan önce uygulanırsa sabah kalkıldığında önemli düzeyde iyileşme görülecektir. Sabah kalkınca ilk iş kuru ve nemlenen alanların yıkanması olmalıdır. Ardından cilt yumuşak ve tahriş etmeyecek bir havlu yardımı ile kurulanır. Topuklar, el ve dirsekler üzerinde sorun varsa kalın bir Hindistan cevizi yağı katmanı koymak gerekir. Hatta yağlanmış bölgeleri çorap, eldiven ve uzun kollu pijama ile kaplamak gerekir.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesini suya karıştırıp kuruluktan kaynaklı tahriş olmuş cildin üzerine yaymak da serinletici ve yatıştırıcı olabilir. Ilık bir banyoya 2 bardak kolloidal yulaf ezmesi eklenir ve sorunlu cilt bu banyoda yatıştırılır. Cildi tahriş edebilecek ve daha fazla kaşınmasına neden olabileceğinden, çok sıcak su kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Elma Sirkesi

Bir pamuk top parçasına dökülecek sirke ile kuru ve kaşıntılı deri üzerine uygulama yapılır. Uygulama gün içinde2 defa tekrarlanmalıdır. Kaşıntı ve kuruluk aşırı düzeyde varsa banyo suyuna iki veya üç bardak sirke ekleyin ve 15 ile 30 dakika banyoda beklenir.

Süt ve Bal

Bir kâseye bir miktar süt dökülür, temiz beyaz bir bez parçasını sütün içine konulur. Ardından hafifçe sıkılarak kuru kaşıntılı deri bandına 5 dakika uygulanmalıdır. Süt sık olarak meydana gelen kaşıntıyı kuru deriden uzaklaştıran anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Süt, iltihaplı, kuru, soyulan ve kaşıntılı cilde çok yatıştırıcı etkiler sağlar.

Bal 2 çay kaşığı hafifçe ısıtılır ve sıcakken cilde uygulanır. 15 dakika bekletin ve sonra yıkanmalıdır. Bal nem içinde kilitlenmeye yardımcı olur, antioksidan ve anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir.

Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi sütü sadece cilt kuruluğunu azaltmaz, aynı zamanda koyu lekeler ve diğer lekelerle de mücadeleye yardımcı olur. Yüze ve vücuda  direk olarak uygulanır ve gece boyunca bekletilir.

Dikkat Edilecek Diğer Noktalar

  • A, B ve E vitamini açısından zengin bir beslenme de kuru ciltlere yol açan bu vitaminlerin eksikliği cilt ilacıdır. Ayrıca soyulan cilde iyi gelen etkiler sağlar. Kuru meyveler ciltte nemi tutmaya yardımcı olur.
  • Cilde süt banyosu, sütün içindeki laktik asit ölü deri hücrelerini temizler ve cildin nem tutma yeteneğini de artırabilir.
  • Cildin pürüzlü lekelerini yumuşatmak için ve kuruluk ile alakalı sorunları ortadan kaldırmak için küvet ılık su ile doldurulur. İki bardak Epsom tuzu eklenir ve  ardından içeri girip birkaç dakika beklemek gerekir. Dışarı çıkıldığında cildin ne kadar iyi olduğunu görünce şaşırmamak elde değildir. Yumuşatıcı etkisini arttırmak için banyo suyunun içine birkaç şerit kurutulmuş deniz yosunu da eklenebilir.
  • Kuru cildin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmak için aloe vera jeli uygulayın. Ölü cilt hücrelerini yiyen asitler içerir. Jeli elde etmek için tabanda bir yaprak kesilir ve bıçakla açılabilir. Jeli bir kaşıkla kazınarak cilde uygulanır.
  • Nemlendirici kullanma, bunlar deriyi yumuşatan, pullanma yaratan cilt hücrelerini temizler. Üre içeren losyonlar da benzer etkiye sahiptir. Bir avokado püre haline getirilir ve yüze nemlendirici bir maske olarak kullanılır. Yağ yumuşatıcı görevi görür ve yararlı E vitamini içerir.
  • Cildin kendi nemini yakalamak için bu ucuz ürünlerden herhangi birini kullanmamak gerekir. Bu tarz ürünler ilerleyen zamanlarda deriye daha çok zarar vereceği için ciddi sorunlara yol açabilir.
  • Sabunları değiştirin, bir deodorant sabunu kullanımı varsa bunu durdurmak gerekir. Bu sabunlar cildin kurumasına neden oluyor olabilir. Ayrıca tahriş edici olan parfümler içerirler. Sıvı sabunlar ciltte daha yumuşak olma eğilimindedir.
  • Banyoda veya duşta 15 dakikadan fazla kalmamak gerekir. Uzun süre beklemede cildin üzerinde bulunan koruyucu yağlar temizlenmeye başlar. Kesinlikle sıcak sudan yana olunmamalıdır. Bunun yerine ılık su kullanımı tercih edilmesidir. Sıcak su yağı ciltten çıkarır.

Kaynaklar
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle