Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kuru Ciltler İçin Uygulanacak Doğal Maske Türleri

Kuru cilde sahip olan kişiler bu sorundan kurtulmak adına evde bulunan malzemeler ile sorunu ortadan kaldırabilir. Bu maskelerin düzenli kullanımı şarttır.

Kuru Cilt Maskeleri

Kuru Cilt

Hindistan Cevizi ve Bal Maskesi

Hindistancevizi yağı, yağlı veya yağlı hale getirmeden cildi besleyen ve nemlendiren doymuş yağlar açısından zengindir. Ayriyeten akne sorunları enfeksiyonlarını önleyen, kontrol altına alan antimikrobiyal özelliklere de sahiptir. Bal güçlü anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Cildi nemlendirir ve yumuşak bir his verir. Lavanta esansiyel yağı, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve cilde hassas bir koku verir.

Gerekli Malzemeler

 • Hindistan cevizi yağı 2 yemek kaşığı
 • Ham bal ¼ fincan
 • Lavanta esansiyel yağı 2 veya 3 damla

Hazırlanışı

Bir karıştırma kabına ¼ fincan bal koyulur. Ardından Hindistan cevizi yağı 2 yemek kaşığı ile 2 veya 3 damla lavanta esansiyel yağı da eklenir. Malzemeleri iyice karıştırmak için motorlu bir el blenderi kullanılmalıdır. Ardından 15 ile 20 dakika boyunca yüze uygulanır. Ilık suyla yıkanarak ve yüz hafifçe kurulayın.

Muz Maskesi

Bu tropikal meyve, cildi takviye etmek ve nemlendirmek için çalışan potasyum ve E ve C vitaminleri gibi minerallerle birlikte nem içerir.

Gerekli Malzemeler

 • Muz 2 adet
 • Ham bal 1 çorba kaşığı
 • Yoğurt ¼ fincan

Hazırlanışı

Muzlar soyularak püre haline getirilir. Ardından yoğurt ve bal eklenir. İyi karıştırıldıktan sonra yüze 20 dakika boyunca uygulanır. Yıkama işleminden sonra yüzdeki nemi korumak için hafif bir krem ​​de kullanılabilir.

Aloe Vera ve Süt Krem Maskesi

Aloe vera, anti bakteriyel ve cilt iyileştirici özellikleri nedeniyle geleneksel Doğu tıbbi tedavisinde uzun süredir kullanılır. Jel, cildiniz üzerinde kuruma etkisi olabilir, bu yüzden onu yağlar açısından zengin olan ve cildinizi besleyen ve nemlendiren sütlü krema ile birleştirilmesi gerekir.

Gerekli Malzemeler

 • Aloe vera jeli 2 yemek kaşığı
 • Süt krema ¼ fincan

Hazırlanışı

Aloe vera jel ve süt krema bir kâse içinde birleştirilir. Bir yüz fırçası yardımı ile sürüldükten sonra 30 dakika boyunca bekletilir. Ardından ılık suyla yıkanır ve cilt yumuşak bir havluyla hafifçe kurulanır. Kuru ve hasar görmüş cildinizi gençleştirmek için bu zengin karışımı haftada 4 defaya kadar uygulamak gerekir.

Diğer Tarifler

Yulaf Ezmesi, Süt Ve Bal Tarifi

Toz yulaf ezmesi kuru cilt üzerinde kullanım için oldukça yararlı bir maddedir. Cildinizdeki ölü deri hücrelerini ve kiri temizleme konusunda destek sağlarken aynı zamanda nemlendirir ve yumuşatır. Cildi onarmaya ve iyileştirmeye yardımcı olan anti-enflamatuar özellikleri ve amino asitleri bulunur. Süt, kuru ve hasar görmüş cildinizi gençleştirmeye yardımcı olan yağlar ve besinler açısından zengindir.

Gerekli Malzemeler

 • Yulaf ezmesi tozu 2 yemek kaşığı
 • Ham bal 2 yemek kaşığı
 • Süt tozu 2 çay kaşığı
 • Lavanta esansiyel yağı 2 veya 3 damla

Hazırlanışı

Toz yulaf ezmesi ve süt tozu, bal ve lavanta yağı ile birleştirilir. İyice karıştırılması oldukça önemli bir detaydır. Yüz üzerine bu maskenin ince bir tabakasını uygulamak için bir kozmetik fırça kullanmak gerekir. Yüzde 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanmalıdır. Cildi iyileştirmek ve onarmak için bu ev yapımı yüz maskesi kuru ciltler için haftada 3 veya 4 kez uygulanmalıdır.

Yumurta ve Zeytin Yağı Maskesi

Yumurtanın sarısı cildi besleyen, nemlendiren ve nemi kilitlemek için çalışan yağ ve su içerir. Zeytinyağı cildi yağlı hissetmeksizin yenileyen başka bir hafif yağdır. Ayrıca cilde daha fazla elastikiyet kazandıran E vitamini içerir. Muz eklendiği zaman bu yüz maskesi son derece kuru ve pul pul olan ciltler için şiddetle tavsiye edilir.

Gerekli Malzemeler

 • Yumurta sarısı 1 adet
 • Naturel sızma zeytinyağı 1 yemek kaşığı
 • Yarım muz

Hazırlanışı

Muz doğranarak püre haline getirilir. Yumurta sarısı ve zeytinyağı eklenerek pürüzsüz bir karışım elde edilmelidir. Dairesel hareketleri kullanarak yüze bu maskeden kalın bir tabaka uygulamak gerekir. 15 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanır. Kuru, donuk ve hasarlı cildi beslemek için kuru ciltler için bu ev yapımı yüz maskesini haftada 1 veya 2 kez kullanın.

Yumurta ve Bal Maskesi

Gerekli Malzemeler

 • Bal 1 çay kaşığı
 • 1 adet yumurta beyazı
 • 1 çay kaşığı ayçicek yağı

Hazırlanışı

Küçük bir kapta bir yumurta beyazı ile ayçiçeği yağı 1 çay kaşığı eklenir ve bunlar biraz kalınlaşıncaya dek iyice karıştırılır. Karışımı yüz bölgesine iyice sürülür. Yüzde 15 dakika bekletildikten sonra ardından ılık suyla durulanması gerekir.

Muz, Yoğurt Ve Bal Kuru Cilt Yüz Maskesi

Gerekli Malzemeler

 • 2 adet olgun muz
 • 1 bardak yoğurt
 • 1 yemek kaşığı bal

2 tam olgun muz, 1 çorba kaşığı bal ve 1 bardak yoğurttan tutarlı bir macun oluşturacak şekilde karıştırılır. Macunu yüze sürülür ve yaklaşık 20 dakika kurumasını beklenir. Ilık suyla durulanmalıdır. Bu maskenin düzenli şekilde haftada 2 ya da 3 kez uygulanması istenilen sonuçların elde edilmesine olanak sağlar. Aksi takdirde istenilen sonuçlar kesinlikle elde edilmez.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle