Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kuru Cilt Sorunları İçin Faydalı Doğal Çözümler

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler bu sorundan kurtulmak adına evde bulunan doğal malzemeler ile kendilerine destek olabilirler. Sorunlar düzenli kullanım yapıldığında ortadan kalkar.

Kuru Cilt Sorunu ve Bakım

Kuru Cilt ve Bakım

Kuru cildin meydana gelmesine çoğu zaman kuru hava sebep olmaktadır. Kuru hava ile kuru cilt ve çatlamış dudaklar oluşur. Bu durumdan kurtulmak adına evde bulunan malzemeler ile doğal bakım yapılabilir. Doğal bakım için;

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, çoğu kişi tarafından sevilen bir nemlendiricidir. Yatmadan önce uygulandığında en iyi şekilde çalışabilir ve gece boyunca cildin ıslanmasına izin verir. Onu yemek daha da yararlı olabilir. Bazı insanlar hindistancevizi yağını komedojenik (gözenek tıkanıklığı) olarak görse de bu tarz bir soruna neden olmaz. Hindistan cevizi yağı günlük olarak cildin nemlendirilmesi adına kullanılmalıdır. Bu sayede kısa sürede kuruluk sorunu ortadan kalkar. Bitkisel tedavi seçenekleri içinde oldukça iyi bir yere sahiptir.

Sert Losyon Barlar

Yılda birkaç kez  sert losyon karışımı yapmak gerekir. Sert losyon çubukları oda sıcaklığında sert olan bir nemlendiricidir ama vücut ısısı ile ısındığında erir. Kullanmak için çubuğu ısıtmak için ellerde tutmak gerekir.  Tedavi etmek istenilen bölgeye sürülmesi yeterlidir. Bu çubuklar büyük bir raf ömrüne sahiptir ve bazı ev yapımı kremler ile losyonlar gibi soğutma gerektirmez. Ayrıca bir torbaya atmak ve çantaya atmak için de harikadır. Çünkü bir losyon şişesi gibi bir sızıntı yaymayacaklar. Balmumu ve kakao yağı, sert kimyasallar olmadan doğal olarak nemi hapseder ve cildi nemlendirmek için zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağıyla birleşir.

Karahindiba

Karahindiba çiçek biçimindeki bir mini eczaneye benzer. Karahindiba yaprağı birçok kişi tarafından banyoda yaparken kullanılması konusunda önerilir. Banyoda kullanılması egzama, kuru, yağlı veya kaşıntılı ciltler için iyi gelecektir. Detoksifiye edici bir madde olarak, kilo vermeye çalışanlara, maya veya mantar enfeksiyonları olanlara da yardımcı olabilir.

Kullanmak için gerekli malzemeler;

  • 1 su bardağı su
  • Kurutulmuş karahindiba yaprakları 2 çay kaşığı veya 1 avuç taze karahindiba yaprakları

Su kaynatıldıktan sonra karahindibaların üzerine dökülür. Kapağı kapatılan bir kabın içinde yaklaşık olarak 30 dakika bekletilir. Bu karışım hazırlanan banyo suyunun içine eklenmelidir.

Yulaf Ezmesi

Yulaf kuru ciltler ve sorunlu ciltler için oldukça faydalıdır.  Yatıştırıcı ve besleyici güçleri ile banyoda kullanılır. Özellikle küvet doldurulduktan sonra örgü bir torbanın içine doldurulan yulaf suyun içine atılır. 10 dakika bekletildikten sonra banyo girildiğinde kuru ciltlerin nem dengesinin sağlanması konusundan fayda sağlar.

Bir diğer seçenek ise yulaf ezmesini bir karıştırıcıda veya mutfak robotunda ince öğütmektir. Doğrudan banyo suyuna serpmektir. Yulaf ezmesi ayrıca sütle (banyo başına 2 su bardağı) veya kabartma tozuyla (banyo başına 1 su bardağı) da birleştirilebilir.

Bitkisel Banyo ve Kremler

Gerekli Malzemeler

  • Karakafes Yaprağı
  • Hatmi Kök
  • Gül yaprakları
  • Sarıpapatya

Kurutulmuş otları tülbent veya örgü torbasının iki tabakasına koyulur. Doldurulmuş olan küvetin içine yerleştirilir. Karakafes ve hatmi kuru cildi yumuşatmaya yardımcı olurken, gül yaprakları ve papatya yatıştırır, hoş bir koku katar.

 Vanilya Vücut Kremi

Bu basit 4 bileşenli vücut kremi yaklaşık 6 ay boyunca buzdolabında güvenli şekilde saklanabilir.

Gerekli Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı shea yağı
  • 2 yemek kaşığı doğal hindistancevizi yağı
  • 4 yemek kaşığı tatlı badem yağı
  • 1/2 çay kaşığı saf vanilya yağı

Tüm malzemeler cam bir kavanoz içinde iyice karıştırılır. Ardından birkaç saat buzdolabında bekletildikten sonra kuru olan cilt alanlarına sürülür. Bitkisel olan bu tedavi kremi kuru cilde iyi gelir. Ayrıca cildin nem dengesinin düzelmesine olanak sağlar.

Yumurta ve Zeytinyağı Kremi

Yumurtanın sarısı ve doğal zeytinyağından elde edilecek olan krem sorunun ortadan kaldırılması adına mükemmel bir çözümdür. Zeytinyağının içinde yer alan K ve E vitaminleri antioksidan etkisene sahiptir. Yumurta sarısı kuru cildi yumuşatma etkisi gösterir. Hazırlamak için;

2 adet yumurta sarısı, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, yarım çorba kaşığı bitkisel olarak hazırlanan gül suyu bir kabın içeresinde karıştırılır. Elde edilen bu şifalı karışım kuru olan cilde temiz pamuk desteği ile uygulanmalıdır. Yaklaşık olarak yirmi dakika süresinde bekletildikten sonra soğuk suyla durulanır. Krem uygulandıktan sonra değişim hemen fark edilmeye ve hissedilmeye başlanır. Düzenli olarak haftada en fazla 3 defa uygulanır. Kullanımı düzenli yapılırsa kısa sürede kurluk sorunu ortadan kalkar.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle