Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Bebeklerin Pişik ve Sivilce Sorunu Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Bebeklerin özellikle yüz bölgelerinde sivilce sorunu yaşanması en sık karşılaşılan bebek sorunları içinde bulunur. Bunlar doğal ürünler ile kısa sürede ortadan kalkar.

Yüz ve Kafa Bölgesinde Sivilce

Yeni anneler bebekleri gelince çok fazla sorunla uğraşmak zorunda kalırlar. Uykusuz geceler ve değişen bebek bezleri yeterli değilse, bazen bebekler anneden bebeğe hormon transferi nedeniyle sivilce olurlar. Bu transfer plasenta yolu ile gerçekleşir. Hormonlar, organların gelişimi için gerçekten önemlidir, fakat aynı zamanda derideki yağ içeriğinin artmasından da sorumludurlar. Bebeğin cildinde bulunan sebum arttığı zaman neonatal akneye yol açar. Bebek aknesinin yeni doğmuş bir bebeğin cildinde ortaya çıkması yaklaşık dört hafta sürer ve bebek yaklaşık iki aylıkken daha çok meydana gelir. Her ne kadar bebek aknesi bebek için herhangi bir sorun oluşturmasa da, kendi başına temizlenseler de, çoğu annenin bu konuda endişe duyması olasıdır. Yeni doğan aknesi birkaç hafta veya birkaç ay sürer. Bir bebek altı aylık olana kadar bu cilt rahatsızlığına sahip olabilmektedir. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde meydana gelen akne de kırmızı veya sivilce gibi görünür. Kırmızımsı cilt, beyaz püstüller veya beyaz başlıklar da gelişebilir. En yaygın olarak sivilce yanaklarda gelişir ve yüzün herhangi bir kısmında görülebilir. Bazı bebeklerin sırtında ya da poposunda sivilce olabilir. Bazı sivilce türleri bebeklerde oldukça uzun süre devam edebilir. Bu tarz durumlar anne ve babanın kesinlikle uzman hekime başvurması gerekir.

Pişik

 • Islak mendil, deterjan e diğer ürünlerin kullanımı
 • Kötü düzeydeli hijyen
 • İshal
 • Alt bezlerinin sık şekilde değiştirilmemesi
 • Mantar enfeksiyonlarının oluşması
 • Emzirme sürecinin sonlanması ve mama dönemine geçiş
 • Diş çıkması
 • Anne sütünden kaynaklı alınan gıdalar
 • Çinko düzeylerinde eksiklik

Bebeklerin cidldinde pişik ile birlikte sivilcelerde meydana gelebilir. Bunlardan kısa sürede kurtulmak isteyen kişiler öncelikli olarak uzmana başvurmalıdır

Doğal Çözümler

Bebeğin cildinde sivilce sorunu varsa, aşağıdaki ev ilaçlarından bazılarını denemek sorunu ortadan kaldırabilir. Bu uygulamaların yan etkileri yoktur, cildi yumuşatmak ve temizlemek için doğal maddeler kullanılmalıdır.

Hindistan Cevizi Yağı Gücü

Hindistan cevizi yağı bebeğin cildi üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptir. Cilt için nemlendirici bir madde gibi davranır ve bebek aknesi durumunda mükemmel sonuçlar verir. Sadece rafine edilmemiş organik Hindistan cevizi yağı kullanıldığından emin olmak gerekmektedir. Bu yağ türü ayriyeten sızmayan hindistancevizi yağı olarak da bilinir.

 • Bir parça pamuk üzerine birkaç damla koyulur ve bebeğin cildine günde dört kez uygulanır. Kimyasal içermeyen ve doğal olduğu için endişelenecek bir şey yoktur

Mısır Nişastası

Mısır nişastası cildi doğal olarak kurutabilir. Sadece biraz su ile karıştırılarak ve etkilenen bölgeye uygulanması gerekir. Bebeklerin yağ bezlerinde harikalar yaratacak bir çözümdür. Sadece ince bir tabaka uygulayıp kurumaya bırakılması gerekir.  Günde bir kez uygulanır ve iki ile üç gün içinde olumlu sonuçlar görülmeye başlar.

Anne Sütü

Anne sütü bebeği güçlü kılan ve ortak rahatsızlıklarla savaşma becerisini kazandıran besindir. Bebeklerdeki sivilceler ile savaşmak konusunda da harikalar yaratır.

 • Anne sütüne bir pamuk topu batırılır.
 • Etkilenen bölgeye günde üç ile dört kez uygulanması gerekmektedir.
 • Birçok anne sütün uygulanmasından hemen sonra fark görülür.

Sirke Tedavisi

Sirke, bebek aknesi tedavisi için mükemmel bir tedavi şeklidir. Cildin üstündeki bakterileri öldürmesi ve istenmeyen yağı emmesi gerekiyor. Bir bebeğin cildi çok hassas olduğundan, konsantre sirke kullanmamak gerekir. Aksi takdirde bebeğin cildini yakar. Biraz sirke su karıştırılarak seyreltilir. Etkilenen bölgedeki sorunu çözmek için pamuklu sirke ile uygulama yapmak gerekir. Bu çözümü bebeğin tam yüzüne hemen uygulamamak gerekir. Bunun yerine bebeğin ters tepki gösterip göstermediğini görmek için bebeğin bileğinizin iç kısmına uygulamak gerekir.

 Bal ve Limonun Gücü

Limon ve balın her ikisi de cilt üzerinde olağanüstü bir etkiye sahiptir. Aslında, hassas ciltler için en iyi tedavi olarak kabul edilir ve bebeği cildi hassas olduğu için rahatlıkla kullanılır. Bal ve limon suyu eşit oranlarda karıştırıldıktan sonra cildin etkilenen alanlarının üzerine pamukla uygulanır. Yarım saat bekletilir ve ardından ılık su ile durulayın.

Annelerin Beslenmesi

Bebeğin cildini temizlemek için biraz fedakârlıklar yapmak gerekir. Beslenmeyi değiştirmek, süt ürünleri, şeker ve narenciye meyveleri tüketmekten vazgeçmek gerekir. Bu yiyeceklerin bir bebeğin cildi üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Çok tatlı ya da ekşi yemekten vazgeçmekte önemlidir

Pişikli Alan Tedavisi

 • Her daim sorunlu alan temiz ve kuru tutulmalıdır
 • Bebeklerin kiloları dikkate alınarak bebek bezi kullanımı yapılır.
 • Alt değiştirmeden sonra bebekler ılık su ile yıkanmalıdır.
 • Alt bezinin değiştirilmesinden sonra yenisi kullanmadan önce mutlaka bebeğin altının kuruluk durumuna dikkat edilmesi gerekir.
 • Annenin doğal beslenme yapması pişikli sivilce sorunun önüne geçer.

Zeytinyağı

Bebeklerin altları değişiktirildikten sonra ve kurulanma sağlandıktan sonra pişikli alana direkt olarak pamuk yardımı ile sürülür.

Ceviz Yaprağı

Bir tutam ceviz yaprağı suyun işçinde kaynatılır, süzülür ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra pamuk yardımı ile gün içinde sorunlu alana sürülmelidir. Düzenli kullanım ile kısa sürede etkili olur.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle