Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yaşlılık Lekelerinden Kaynaklı Sorunların Doğal Tedavisi

Yaştan dolayı meydana gelen cilt lekelerinden kurtulmak adına bitkisel tedaviler fazlasıyla tercih edilir. Bitkisel tedaviler kapsamında önemli olan düzenli kullanım yapmaktır.

Yaşlanma Lekeleri

Yaştan Kaynaklı Oluşan Leke Örneği

Yaş ilerlemeye başladıkça insan cildinde meydana gelen en büyük değişim deride oluşan sorunlardır. Yaşlılık lekeleri karaciğer lekeleri olarak da bilinir. Yüz, eller, omuzlar ve diğer alanlarda görülürler. Zararsızdırlar ama kusursuz bir görünüm önüne geçerler. Bu yüzden insanlar hızlı şekilde ortadan kalkmasını isterler. Lekelerden kurtulmak adına tıbbi açıdan lazer uygulaması birçok kişi tarafından tercih edilir. Lazer uygulamasını tercih etmek istemeyen kişiler için kimyasal içermeyen bir şekilde onlardan kurtulmaya yardımcı olabilecek yaşlılık lekeleri için doğal ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar soya fasulyesi gibi sebzeden tutunda elma sirkesi bile olabilir. Doğal karışımlar Suna Dumankaya gibi bu konuda birçok tarifi bulunan kişiler tarafından da tavsiye edilmektedir. Bu karışımlar içinde;

Limon Suyu

Limon suyu, sürekli olarak kullanmanız gerekse de, cilt aydınlatması için oldukça çekici bir üründür. Ayrıca ciltte düz bir şekilde kullanıldığı zaman da biraz serttir. Bundan dolayı kullanmadan önce suyla veya başka bir baz bileşenle sulandırıldığından emin olmak gerekir. Doğal ağartma özelliklerine sahip sitrik asit açısından zengin olduğu için cilt üzerinde düzenli şekilde çalışır. Limon suyu toneri için;

  • Bir kâsenin içine yarım limon sıkılır ve ardından 2 çorba kaşığı su eklenir. Bir pamuk topu alınarak karışıma daldırılır ve temiz yüze sürülmelidir. Tamamen kurumasını bekledikten sonra soğuk su ile durulanır. Bu işlemin tamamlanmasının ardından ciltteki lekeli alana nemlendirici uygulanmalıdır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, yaşlılık lekelerinden kurtulmak için limon gibi işlev yapar. Elma sirkesi de seyreltilerek kullanıldığında hassas cilde sahip olan kişiler için sorun yaratmaz. Ayrıca organik olanını tercih etmek uygundur.

  • Elma sirkesi bir pamuk topunun üzerine yerleştirilir ve yaştan kaynaklı olan lekeler sürülür. 10 dakika bekletilmesi düzenli şekilde çalışmasına olanak sağlar. Bu uygulamanın  günde iki kez yapılması gerekmektedir.  2 hafta içinde lekelerin solmaya başladığını görmek mümkündür.

Uçucu Yağlar

Limon,  lavanta ve havuç tohumu gibi uçucu yağlar, yaşlılık lekeleri için çok güçlü olan ilaçlardır. Jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ veya  aloe vera jeli gibi ürünlerin içine 2 damla karıştırılır. Nemlendirici içine de karıştırmak mümkündür. Düzenli olarak her gün lekelerin üzerine sürüldüğünde tedavi edilir.

Hindistan Cevizi

Cilt beyazlatma ve aydınlatma için popüler bir baharattır. Sonuçları görmek için haftada üç kez Hindistan cevizi maskesi kullanmak gerekir.

  • Bir kâse içinde kıyılmış Hindistan cevizi, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı yoğurt karıştırılır. Bu karışımdan bir macun elde edildiğinde ciltte sürülerek 7 dakika boyunca bekletilir. Ardından soğuk su ile durulamak gerekmektedir. Düzenli kullanıldığı zaman bu bitkisel maske ile sorunlar giderilir.

Yoğurt

Laktik asit açısından zengindir, bu sayede ölü hücrelerin dışarı atılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda cilt rengini hafifleten bir alfa hidroksil asittir. Cilde direk olarak yoğurt uygulayın ve 10 dakika boyunca bekletin. Yoğurt maskesi her gün güvenle cilt için kullanılabilir.

Farklı Uygulamalar

Hint Yağı

Hint yağı, melazma, hiperpigmentasyon ve yaşlılık lekeleri gibi cilt problemlerine yardımcı olduğu kanıtlanmış kalın bir yapışkan yağdır.  Doğrudan cilde uygulanabilir.  Başka bir hafif esansiyel yağlarla da karıştırılarak cilde uygulanabilir.

Maydanoz

Bir avuç taze maydanoz alınır, bir havan için dövülerek macun kıvamına getirilir. Bu aşamada gerekirse biraz su eklemesi yapılabilir. Macun kıvamına gelen maydanozun içine ½ tatlı kaşığı bal eklenir. Karışım etki altında kalmış olan alanlara sürülerek 20 dakika süresince bekletilir. Ardından durulanır. Her gün yapılması gerekir.

Aloe Vera Jel

Aloe vera jeli, yeryüzünde bulunan en rahatlatıcı maddelerden bir tanesidir. Ayrıca cilt aydınlatması özelliklerinin de olduğu bildirilmiştir. Limon, havuç tohumu yağı veya lavanta gibi uçucu yağlar ile cildi aydınlatır.

  • 4 damla limon yağı, 4 damla havuç tohumu yağı, 4 damla lavanta yağı ve 1fincan saf aloe vera jeli bir kabın içinde karıştırılır. Karışım gün içinde 3 kez cilde uygulanır. Bu karışımı ağzı kapaklı bir kabın içinde saklamak gerekir.
  •  

Ananas

Tıpkı limon gibi, ölü cildi eriten alfa hidroksil asitleri bakımından zengindir. Sorunlu cildin altında bulunan temiz ve açık bir cildi ortaya çıkarır. 10 dakika boyunca ananas suyu veya püresi sıkıntılı olan alanlara uygulanmalıdır. Ardından soğuk su ile durulama yapmak bu uygulamanın püf noktasıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle